No fakt Ziemkiewicza przestałem cenić po jego felietonach na Interii, (nie dla ich prawicowych treści, bardziej ze względu na wypieranie treści na rzecz wazeliny wobec jednego z ugrupowań). Teraz jednak po przeczytaniu książki "Jakie piękne samobójstwo" o której mowa w linku jaki podał @lasica mam znów o Ziemkiewiczu dobre zdanie. W tej książce są tylko dwa błędy. Jeden to taki że łatwo byc mądrym po fakcie, (ale mąż stanu musi być mądry przed faktem, nic nie tłumaczy Becka i reszty tej ekipy). Drugi błąd zawarty w książce, ważniejszy, to niedocenienie siły koncepcji federacji jaką chciał utworzyć Piłsudski. Ziemkiewicz sam przyznaje że to Roman Dmowski storpedował daleko idące żądania terytorialne Piłsudskiego. Czerwoni by się na nie zgodzili wtedy, bo musieli. http://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_ryski_%281921%29 Powstały by niezależne, ale przyjazne Polsce państwa Litwa, Białoruś i przede wszystkim Ukraina. (Udało sie tylko Litwie, ale pozbawionej przez nas Wilna). Wbrew temu co pisze Ziemkiewicz, nie doprowadziło by to rzezi na Wołyniu. Odwrotnie - to zagarnięcie części ziem tych krajów w celu spolonizowania mieszkańców przyłączonych terenów, (jak zechciał Dmowski), spowodowało napięcia i w rezultacie dzielące nas zbrodnie na Polakach na tych ziemiach. Litwini z Wilnem, Ukraińcy mający własne państwo dzięki Polsce - ileż mniej wrogości było by miedzy nami. Tu akurat ewidentnie rację miał Piłsudski, nie Dmowski.
i5-14600 KF / be quiet! Pure Base 500DX Black / ENDORFY Fortis 5 Black ARGB 140mm / MSI PRO B760-P DDR4 II / RAM 2x16 GB 3600MHz / liczne SSD / Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2 12GB / SB X AE-5 PLUS / be quiet! Pure Power 13 M 750W 80 Plus Gold / MSI Optix 2560 x 1080 / Logitech X230 / Win 11Pro