Witam, czy kursy z tej strony [LINK] moga ulatwic znalezienie pracy czy odpuscic je? Chodz mi o grafike komp.
Forum > Tematy dowolne > Kursy komputerowe
Wysłane 2015-11-21 10:42
@vindix
A może jakiś kurs na youtube? Pełno jest tutoriali jak zrobić fotomontaż albo inne efekty.
Wysłane 2015-11-21 11:07 , Edytowane 2015-11-21 11:18
Corel Draw w wersji Home & Student LINK przykładowy ma bogate tutoriale, umożliwia za małe w sumie pieniądze trening w domu. Mam wersję X4 z bardzo pomocną książeczką. Dowiedz się czy X7 ma również podręcznik.
PS http://www.corel.sklep.pl/manuals.php
Wysłane 2015-11-21 17:08 , Edytowane 2015-11-21 17:29
potwierdzam - w prywatnym biznesie takie kursy to można sobie nimi podetrzeć... w państwowej firmie, jakieś EU, jakaś uczelnia, może coś sie gdzieś przydać ... generalnie totalna makulatura.
Prze moją drukarnię i studio graficzne przetoczyło się dobrze ponad 15 niezłych i trzy razy tyle słabych grafików, których musialem pożegnać. Nikt z dobrych nie miał żadnego certyfikatu ani egzaminu, po prostu byli dobrzy, i za to płaciłem/płacę.
wszystko zależy Vindix czego chcesz naprawde się nauczyć i gdzie szukać pracy. Termin grafika komputerowa jest bardzo szeroki.
generalnie jak wygląda ważność softu, i czy dotyczy ona grafiki komputerowej zorientowanej na poligrafię czy na internet
* studio graficzne, agencja reklamowa -> Photoshop/InDesign/Illustrator - 100%, Adobe Acrobat i programy do niego - 40%, Corel - 20%, biurowe - po prostu wystarczy znać. Do tego każda agencja teraz wymaga znajomości standardów tworzenia interaktywnych www i budowania grafiki do nich. Jesli grafik ma być zorientowany mocno na www, to dodatkowo znajomosć Dreamweaver i Muse - co najmniej 50%
* drukarnia offsetowa lub przemysłowa drukania cyfrowa -> Adobe Acrobat - 100% , plus najwazniejsze pluginy i programy rozszerzające jego workflow o impozycję PDFów, jak świetny soft PuzleFlow - sam nie wyobrażam sobie prowadzenia bez niego drukarni. Indesign - 100%, Photoshop, Illustrator, Corel - 40%, Biurowe - trzeba po prostu znać. Opogramowanie PuzleFlow wymaga doświadczenia, wiedzy i znajomości już bardzo dobrej zagadnień PDFów i zakłada znajomość softu Adobe na poziomie wysokim.
* małe drukarnie offsetowe już wymierają, więc raczej pracy nie ma co w nich szukać.
* mała drukarnia cyfrowa lub typowa polska drukarnia ploterowa -> Corel 100%, programy Adobe 50%, znajomość obróbki PDFa.
* pracownie sitodruku, pracownie tampondruku, znakowania laserowego itd -> Corel 100%, w sumie tyle.
Generalnie w małych i bardzo małych firmach dominuje Corel bo jest dość tani, łatwy do poznania, i łatwy do pracy. Generuje dość problematyczne PDFy do poważnych zastosowań, nie potrafi pracować z dużymi dokumentami, więc do dużych projektów używanie tego programu daje beznadziejną produktywność. Opogramowanie Adobe słabo nadaje się do bardzo małych i prostych form, czy do obsługi ploterów tnących, sitodruku itd... (jak strzelanie z armaty do komarów). Czym powazniejsze projekty tym lepiej miec programy Adobe a unikać Corela.
Czym firma większa tym bardziej dominuje oprogramowanie Adobe, ewentualnie Quark-a, i do tego dodatkowy soft specjalistyczny, jak PuzzleFlow.
Wysłane 2015-11-22 19:25 , Edytowane 2015-11-22 21:46
@vindix
pytanie jest za szerokie, nie jestem na Twoi miejscu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Generalnie wszyscy doświadczeni graficy powinni znać bardzo dobrze pakiet Adobe, ale równiez przynajmniej średnio Corela. Duzo zależy od miejsca pracy (jak duża firma, jak duże miasto, jaki zakres obowiązków, jaka pensja)
No i do bycia grafikiem trzeba mieć i gust, i wyczucie, i to po prostu lubić.
Sa jakies kursy,
Youtube jest pełny poradników, tylko że to tak nie działa - nie ma innej nauki jak praktyka na projektach, zleceniach, na drukowaniu.
grafik musi znać procesy produkcyjne - mieć świadomość jak wygląda, chociaż ogólnie, kodowanie stron www, jak wygląda proces produkcyjny druku offsetowego, cyfrowego, sitodruku, druku wielkoformatowego itd...
Wysłane 2015-11-24 00:05
@straszny
Zgadzam się z tym co napisałeś, ale ktoś Ci musi dać na początku szanse zaprezentowania umiejętności i tu papier się przydaje bo na podstawie czegoś rekruter musi wybrać twoją osobę. Posiadając certyfikat informujesz pracodawcę że posiadasz ogólne pojęcie o programie w którym będziesz pracował.
Inna sprawa że pracodawcy, żądają czasem niemożliwego… kilkuletnie doświadczenie w prawie każdym środowisku i do tego doświadczenie produkcyjne… Jak początkujący ma się nauczyć technologii i odpowiedniego podejścia do programu jeśli nie ma okazji się tego nauczyć na projektorach i zleceniach.
W grafice z tego co wspomniałeś są dwa duże/popularne programy a podejrzewam że ogarnięcie zajmuje trochę czasu.
O wykorzystaniu pełnych możliwości już nie mówię ponieważ ucząc się samemu można nabrać złych nawyków, a na kursie prowadzący pokaże właściwą „książkową” drogę (wcale nie musi być najlepsza)
Wysłane 2015-11-24 07:37
Posiadając certyfikat informujesz pracodawcę że posiadasz ogólne pojęcie o programie w którym będziesz pracował.
Posiadając certyfikat, informujesz, pracodawcę, że masz certyfikat. Jak znasz program, to wpisujesz, że znasz dobrze program xyz. nie obce są ci zagadnienia takie a takie i tyle.
Wysłane 2015-11-24 08:22 , Edytowane 2015-11-24 08:27
@Elessar
w tym wypadku zgadzam się z 1084
naprawdę przeglądam CV grafików, introligatorów czy handlowców przynajmniej ze 2 na tydzień, uwierz mi że ani ja ani żaden ze znajomych właścicieli drukarni nie patrzy na certyfikaty.
grafik ma podać tzw umiejętności twarde, najlepiej z procentowym określeniem ich znajomości.
O wykorzystaniu pełnych możliwości już nie mówię ponieważ ucząc się samemu można nabrać złych nawyków, a na kursie prowadzący pokaże właściwą „książkową” drogę (wcale nie musi być najlepsza)
tyle ze kursy na ogół prowadzą graficy, którzy są za słabi na dobrą pensję jako grafik/operator w firmach. Trenerzy w naszym kraju to nie jest zawód ani dobrze płatny ani wymagający specjalnych kompetencji (przekleństwo szkoleń EU i 100% cena). Znam naprawdę wielu i żaden np nie ma szans na pracę u mnie.
zresztą to jest generalnie przekleństwo darmowych kursów sponsorowanych przez EU - najgorsze co może być. Złotówki bym na takie kursy nie przeznaczał, cała kase z unii na infrastrukturę a nie szkolenia miękkie i "innowacyjność".
Wysłane 2015-11-24 08:33 , Edytowane 2015-11-24 08:38
angielskie CV wzorcowe dla grafika kreatywnego pracującego z www, znalezione w sieci, doskonały przykład jak powinno wyglądać CV grafika - ma podkreślac charakter użytkowy ale z zacięciem kreatywnym (nie tylko operator ale i grafik kreatywny), ma się skupić na ważnych rzeczach
widzisz zeby ktos wogóle pomyślał o wstawianiu miejsca na jakieś certyfikaty? Zaznaczasz skalę znajomości programów i tyle. W miejscu training wpisujesz czego sam się realnie uczysz. To naprawdę od razu w pracy będzie widac.
W grafice z tego co wspomniałeś są dwa duże/popularne programy a podejrzewam że ogarnięcie zajmuje trochę czasu.
Corel - do pól roku aktywnego używania
Adobe - ok . 2 lat. aktywnego używania
Kto jest online: 0 użytkowników, 239 gości