Jest temat serialowy, więc czemu nie?
Dużo ostatnimi czasy siedzę w pociągach (a od grudnia prawdopodobnie będę jeździł jeszcze więcej), więc jest czas żeby sięgnąć po dobrą książkę. Przeczytałem już stworzoną kiedyś całą kolejkę książek do przeczytania ("jak będę miał czas") i już nie bardzo mam co czytać. Może ktoś też ma taki problem, więc wątek być może się przyda.
OK, to ja zacznę:
Ostatnia z mojej listy - Winston Groom "Forrest Gump" - samej postaci nie muszę chyba przedstawiać, jednak książka jest zdecydowanie inna niż film, jeśli ktoś miał złe zdanie o Jenny po przeczytaniu książki może się mocno zdziwić.
Kolejna "filmowa" - Andy Weir "Marsjanin" - pewnie kojarzycie film, jeśli uważacie (jak ja) że film jest kiepskawy, warto sięgnąć po książkę która dużo lepiej przedstawia tę historię i wyjaśnia pewne szczegóły których w filmie nie ma (i nie było możliwości żeby się pojawiły).
I ostatnia przeze mnie przeczytana - Marc Elsberg "Blackout" - książka od pierwszej strony wciąga i nie puszcza do ostatniej, mimo pewnych nieścisłości (haker używający Windowsa ) jest fantastyczna. Dziś biorę się za kolejną tego samego autora.
Forum > Tematy dowolne > Temat książkowy
Wysłane 2018-11-10 11:12
Wysłane 2018-11-10 12:16
Co mi ostatnio wpadło w ręce
Byłem gangsterem : prawdziwa historia pseudonim Grek.Kolejna z modnych ostatnio książek napisanych przez skruszonych gangsterów, którzy porzucili swój zawód i po jakiejś tam pokucie,wrócili na dobre tory. Trochę ku przestrodze, trochę ciekawostek o rodzimych gangsterach. Oczywiście tożsamość autora jest chroniona, nie tak jak Masa "celebryta".
Prochy świętych : Afganistan - czas wojny Zapiski z wycieczki młodego Radka Sikorskiego do Afganistanu pod koniec konfliktu z ZSRR. Miałem wersję napisaną już z uwzględnieniem ponownej wizyty po latach jako minister.
Akwarium Czytana przeze mnie kilka miesięcy temu i żałuję że dopiero w tym wieku się za nią złapałem. Sporo wglądu w żelazną logikę homo sovieticus, a początkowa scena to majstersztyk. Książka którą powinien przeczytać każdy, choć przyznam że najbardziej psychologiczna z tych jakie ostatnimi czasy czytałem i nie do końca się tego spodziewałem.
Wysłane 2018-11-10 12:34 , Edytowane 2018-11-10 15:32
Ja mam dość duży rozrzut tematyczny, ale polecam w przypadkowej kolejności:
Spod zamarzniętych powiek - książka o himalaiście Adamie Bieleckim.
Światu nie mamy czego zazdrościć - książka o Korei Północnej.
Kryptonim Frankenstein - historia Joachima Knychały.
Pakt Ribbentrop-Beck - interesujące z punktu widzenia historii alternatywnej.
Dallas 63 - książka Stephena Kinga z motywem podróży w czasie.
Bezsenność w Tokio - o życiu w Japonii, trochę już nieaktualne, ale nadal świetnie się czyta.
Magiczne dwudziestolecie - o zjawiskach nadprzyrodzonych w dwudziestoleciu międzywojennym - długo się rozkręca, ale od połowy mocno wciąga.
Sołdat - kampania wschodnia w punktu widzenia żołnierza Armii Czerwonej.
Czarna Wołga - kronika kryminalna PRL - wspaniale się czyta.
Miłoszewski - Uwikłanie, Ziarno Prawdy, Gniew - też dają radę.
To tyle co na razie przychodzi mi do głowy. A, ostatnio skończyłem Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski Lynne Olson i Stanleya Clouda, a teraz czytam Błękitną Kropkę Carla Sagana (w tym gatunku polecam też Hiperprzestrzeń Michio Kaku). Dodam jeszcze absolutnie klasyczną i fascynującą pozycję Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii Cerama. Może tytuł na to nie wskazuje, ale jak zacząłem, to przeczytałem za jednym posiedzeniem.
Akwarium Suworowa - fascynująca książka z watkami autobiograficznymi.
Jak mi się jeszcze coś przypomni to będę dopisywał.
Wysłane 2018-11-11 22:34
Na podróże, na szybko przychodzą mi do głowy dwaj pisarze. Głównie że względu na wielkość książek.
Mendoza - wszystko. Idealne na podróże. Polecam zacząć od "Przygody damskiego fryzjera".
Haruki Murakami - wszystko. Specyficzne i nie każdemu podchodzi.
Osobiscie: przy dojazdach czy podróżach pracowniczych staram się czytać ksiazki poszerzajace wiedzę przydatną w pracy.
Prawdziwe książki to jednak wakacje czy domowe zacisze. Nie ma lepszego miejsca.
Wysłane 2018-11-26 09:21 , Edytowane 2018-11-30 10:27
Do Hurakamiego nie mogłem się nigdy przekonać. Nie wiem kiedy w książce pisze prawdę,kiedy są to jednak urojenia bohatera. Sam jego książek nie lubie, biorę jednak pod uwagę fakt,ze wiele osób może te ksiązki uwielbiac :) No coz. Wszystko jest kwestią gustu :)
Najwygodniejsze jest moim zdaniem kupowanie ebooków. NIe zajmują tyle miejsca co ksiażki,poza tym czytnik ebook jest niewielki i można z niego korzystać kiedy tylko się chce.
Z ksiązek polecam Liberator Alex Kershaw. Trzyma w napięciu.
Aktualnie dobre promocje na ksiażki ma PWN https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Poradniki,2197004,k.html
Wysłane 2018-11-26 11:57
Dorzucę swoje trzy grosze. Ja wolę mniej ambitne lektury, bo książka to dla mnie przede wszystkim rozrywka, a na drugim miejscu nauka. Kiedyś nałogowo wciągałem wszystko z wydawnictwa Adamski & Bieliński - od Toma Clancy'ego (śp. już niestety) po Wiktora Suworowa. Obecnie, może nieco na fali popularności Dana Browna, raczej wolę sensacjo-przygodę z historią w tle.
Jeśli ma być lekko, przyjemnie i trzymać w napięci do końca to polecam książki takich autorów: wspomniany Dan Brown, Steve Berry, James Rollins, Matthew Reilly, Charles Brokaw, Steve Cussler. Zwłaszcza tych czterech pierwszych serwuje sporą dawkę historii, dzięki czemu np. ja dowiedziałem się ja mało o swojej, i nie tylko, religii wiem. Steve Berry to w dużej mierze ciekawe fakty z historii Stanów Zjednoczonych.
Jak ktoś chce się rozerwać, to polecam.
Ostatnio osobiście liznąłem nieco Sapkowskiego i jestem za to Strasznemu, i nie tylko wdzięczny.
Wysłane 2018-12-17 21:46 , Edytowane 2018-12-17 21:52
Teraz czytam Gdy Słońce było bogiem Kosidowskiego. Taka polska odpowiedź na poleconą wyżej książkę Bogowie, groby i uczeni. Świetnie się czyta.
Polecam dostępne w Audiotece słuchowiska (nazywane tam superprodukcjami). Szczególnie podobał mi się Niezwyciężony Lema i 2010 Odyseja kosmiczna Clarke’a. Jest też Trylogia Husycka Sapkowskiego czy Lśnienie Kinga. Bardzo fajnie zrealizowane. Z książek w wersji audio (nie-superprodukcji) bardzo dobrze słuchało mi się również Dziecko Rosemary Levina, Pięć lat kacetu i Boso, ale w ostrogach Grzesiuka, czy Twierdzę szyfrów Wołoszańskiego.
Jeśli ktoś lubi lekko, łatwo i przyjemnie (chociaż wszystkie wspomniane wyżej pozycje czytało mi się bardzo lekko - to nie jest Krytyka czystego rozumu Kanta - pozdrawiam tych, którzy czytali całość) to polecam serię Marcina Ciszewskiego (Mróz, Upał, Mgła, Wiatr) czy Gringo wśród dzikich plemion Cejrowskiego. Ogólnie to tego typu książki najlepiej się sprawdzają w formie audio.
Pachnidło Suskinda - dla mnie majstersztyk, ale nie każdemu się podoba.
Prawie zapomniałem o Wołoszańskim - tytuł dowolny :)
Jesli ktoś lubi lektury prowokujące do myślenia to polecę Ucieczkę od wolności Fromma, Głos Pana Lema, Jakie piękne samobójstwo Ziemkiewicza, Antychrześcijanina Nietzschego, czy Błękitną kropkę Sagana. Każda prowokuje do myślenia w inny sposób :)
Wysłane 2018-12-17 22:56
Superprodukcje to w ogóle inna liga! Przerobiłem Wiedźmina - czekam teraz aż zrobią Wieżę Jaskółki.
5 lat kacetu też dobre, z podobnych "reportażowych" może jeszcze "Z Afganistanu" ale to już nie ten kaliber.
Wysłane 2018-12-18 14:13
@-ADSO-, Steve Cussler? Nie chodziło CI czasem o Clive Cusslera?
Wczoraj skończyłem "Zero" Marca Elsberga, rozkręca się dłużej niż Blackout ale zakończenie dużo lepsze, w sensie przy Blakoucie miałem wrażenie że po prostu chłopu na koniec brakło pomysłu i zakończył książkę na siłę. Tutaj było OK.
Wysłane 2018-12-20 18:31
Wspominałem wyżej - jest w wersji audio - bardzo polecam [LINK]
Wysłane 2019-07-23 09:14
ja może bardziej lekko traktuję czytanie ale ostatnio (w ciągu powiedzmy trzech - czterech lat) wciągnąłem prawie na jeden raz (każdy osobno ofc): Marcina Ciszewskiego (wszystko co było, zacząłem od 1939), Jacka Piekarę (tak jak poprzednio), Kossakowską, Glen Cook - cykl Czarna Kompania. To tak z pamięci ;)
Wysłane 2019-07-23 09:28
Ja właśnie skończyłem Mrok i mgła nad Auschwitz Stanisława Głowy (polecam) i zacząłem Polskich himalaistów Dariusza Jaronia (jeszcze nie wiem czy polecam). Mam jeszcze niedokończonych Awiatorów Jarosława Sokołowskiego, która to książka jest albo bardzo słaba, albo wolno się rozkręca.
Wysłane 2020-06-05 22:07 , Edytowane 2020-06-05 22:14
Wiedziałem że znajdę ten temat
Jeśli ktoś kupuje książki na Amazonie to polecam tę stronę. Promocje w polskich księgarniach są tutaj.
A z ostatnio przeczytanych polecam Titanic. Pamiętna noc
A propos Amazonu: bierzcie póki jest w promocji.
Wysłane 2020-06-06 15:40
CYKL KSIĄŻEK Malazańska Księga Poległych - zajefajne dark fantasy, wciąga momentalnie
CYKL KSIĄŻEK Krąg walki - bardzo fajne, lekkie postapo, lektura nie wybitna ale też bardzo wciągająca, no i te tytuły :)
Ktoś wspomniał "5 lat kacetu" - zdecydowanie warto całą trylogię Grzesiuka przeczytać. LINK
Zapiski oficera Armii Czerwonej - Sergiusz Piasecki - doskonała satyra na czerwonoarmistów i komunizm, książka którą powinien przeczytać każdy
Wysłane 2020-06-06 18:11 , Edytowane 2020-06-06 18:14
@Lasica
Zapiski oficera Armii Czerwonej popieram bardzo. Ta książka jest trochę jak dobra fantastyka. Niby mówi o jakimś świecie, ale tak na prawdę nie trzeba tego świata znać, bo to pasjonująca książka o czymś co siedzi w człowieku, a przynajmniej w niektórych człowiekach.
Jak ktoś zasmakuje - czyta się świetnie, chociaż nieco inne:
https://lubimyczytac.pl/cykl/2403/trylogia-zlodziejska bardzo polecam.
Wysłane 2020-06-06 18:11
@Lasica
Zapiski oficera Armii Czerwonej są genialne
Trylogię Grzesiuka czytałem i, moim zdaniem, druga czesc zdecydowanie się wybija ponad pozostałe dwie.
Dzisiaj w promocji na Amazonie kupiłem Stasiland, skończyłem Wasserpolacken i W powojennej Polsce (zgadzam się ze średnią ocen na LC). Teraz czytam Zabić księdza. Żadnej z nich jakoś mocno nie polecam - dobrze się czyta i niewiele ponadto.
Wysłane 2020-06-06 21:09
@mysiauek
Tego nie czytałem. Wyglada interesująco. Dzięki!
@kotin
Trylogii złodziejskiej, niestety nie ma w formie elektronicznej. Dorzuciłem do listy.
Kto jest online: 0 użytkowników, 459 gości