Forum > Tematy dowolne > Zerwanie umowy z pośrednikiem nieruchomości - jak?

Strona 1 z 1 1
skocz

.matthis.

Wysłane 2021-09-18 23:28

Moi drodzy, 
Sytuacja wygląda tak, że jakiś czas temu zaczęliśmy z małżonką rozglądać się na rynku nieruchomości. Trafiliśmy na ogłoszenie w którym przez agencje nieruchomości wystawiony był dom wolnostojący - pomyśleliśmy, pojedziemy, zobaczymy jak to w ogóle wygląda. Agentka nieruchomości jednak postawiła warunek - musimy podpisać z nią umowę pośrednictwa, inaczej nie pokaże nam nieruchomości. Uznaliśmy, że i tak jest to tylko oglądanie więc (tylko) małżonka podpisała z nią umowę pośrednictwa - agentka zapewniła, że jeśli domu nie kupimy to umowa nie obowiązuje. Dom jednak okazał się na tyle intersujący, że postanowiliśmy go zarezerwować (jak deweloper go wykończy zostanie kupiony). Agentka nieruchomości zapewniała nas, że poza prezentacją jest naszym wsparciem, będzie załatwiać wszelką potrzebną do kredytu dokumentacje, może nam również załatwić doradcę kredytowego itd. Jednak po podpisaniu rezerwacji agentka właściwie zapadła się pod ziemię, nie kontaktuje się, nie przekazuje kluczowych informacji w kwestii nieruchomości - dom w między czasie dość mocno zalało - dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem o czym agentka w ogóle nas nie poinformowała. Całą dokumentacje, doradcę czy cokolwiek załatwiamy sami czy bezpośrednio z deweloperem - agentka od prawie dwóch miesięcy się nie odzywa. Okazało się, że nawet specyfikacje wykończenia domu podesłała nieaktualną (inne materiały użyte do budowy). Umowa sama w sobie zawiera niewiele, jedynie, że jeśli zakupimy nieruchomość to płacimy jej prowizje. Podany jest numer jej licencji oraz informacja o tym, że ma ubezpieczenie - nie jest jednak podany numer ubezpieczenia. Sama nieruchomość wpisana jest na zasadzie "projekt Archon, taki i taki, działka taka" - brak dokładnego adresu nieruchomości. 

I teraz pytanie, czy w związku z tym, że agentka nie wywiązuje się ze swoich obowiązków (ustalonych słownie) oraz nie poinformowała nas o powyższej sytuacji mogę zerwać z nią umowę na podstawie rażących zaniedbań? Nie ukrywam, że nie mam ochoty płacić komuś kilkunastu tysięcy za to, że przyjechała na 20 minut i pokazała mi nieruchomość. Gdyby faktycznie zajmowała się tematem od A do Z to nie ma dyskusji, natomiast tutaj agentka ewidentnie czeka aż podpiszemy umowę i zgarnie prowizje. 

Lasica

 • Lasica
 • wiadomość Użytkownik

 • 6382 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-19 01:15

Wszystko masz w umowie którą podpisałeś. Skoro jest tam informacja tylko o tym, że płacicie jej prowizję, to trochę słabo...

ZX Spectrum + Commodore 64 + ZX Spectrum 2+ + Amiga 600 + Microsoft Surface Pro GO2/X/8

.matthis.

Wysłane 2021-09-19 01:27

Co w takim razie z ustnymi ustaleniami? Nie obowiązują? Wychodzi na to, że wystatczy wystawić ogłoszenie, poczekać aż przyjdzie klient (nawet nie szukać mu konkretniej nieruchomości), pokazać mu nieruchomość, a później tylko nic nie robić i czekać aż wpłaci hajs. Do mnie to nie przemawia. Uważam, że skoro ktoś jest moim pośrednikiem i oczekuje za to prowizji to powinien wywiązać się również z obowiązków które ustalił z mną ustnie, a tym bardziej wiedzieć co dzieje się na danej inwestycji i mnie o tym informować. 

Lasica

 • Lasica
 • wiadomość Użytkownik

 • 6382 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-19 01:44 , Edytowane 2021-09-19 01:51

Wystarczy, że podpisałeś z agencją umowę, że pokazują Ci dom i z nimi ten dom obejrzałeś. Nawet jakbyś się na boku dogadał potem z właścicielem, mieliby prawo do prowizji. Umowy ustne to jest zawsze słowo vs słowo. Przypomnę tylko smutną prawdę, że w polskim sądzie wygrywa nie ta strona co ma rację, ale ta która bardziej do swojej racji przekona Sąd. Oni mają umowę na piśmie, Ty masz słowo konta słowo...

Oczywiście ja generalizuję, i każda sprawa jest inna, więc zamiast pytać na forum ja bym na Twoim miejscu udał się do jakiegoś radcy prawnego/adwokata po poradę prawną.

ZX Spectrum + Commodore 64 + ZX Spectrum 2+ + Amiga 600 + Microsoft Surface Pro GO2/X/8

Maveriq

Wysłane 2021-09-19 01:54 , Edytowane 2021-09-19 01:55

Niestety tak 90% pośredników działa.
Aż mnie dziwi, że tak wiele osób decyduje się korzystać z ich usług przyb przedaży, gdzie jedyne co oferują to tak naprawdę zrobienie zdjęć i wystawienie ogłoszenia. Szczytem było, jak znajoma chciała sprzedać domek letniskowy. Podpisała umowę, cinwystawili ogłoszenie ze zdjęciami obrobionymi jak przez 6-latka, a jak ktoś był zwinteresowany zakupem, to sama musiała tam jeździć, żeby pokazać komuś nieruchomość. Oczywiście jak sama sprzeda, to i tak płaci prowizję.

Ryzen R5 1500X; SPC Fortis 3; GA-AB350-Gaming 3; 32GB Corsair Vengeance 2400MHz CL14; Gigabyte RX560 OC; 128GB Samsung 830 + 1TB WD Blue; Logitech X-530 + Tonsil Fenix II Front + wzm. Technics; Corsair CMPSU-520HXEU - 520W; LCD Iiyama XB2483HSU; Microsoft Natural Ergo 4000; Gigabyte M8000x; HP DeskJet 5740.

.matthis.

Wysłane 2021-09-19 09:35

Zapytałem na forum licząc, że ktoś przechodził przez podobny przypadek - do prawnika wybieram się w kolejnym tygodniu. 

No właśnie ich usługi oraz zakres obowiązków powinien być jasno określony przez prawo. Bo często wciskają się na siłę, a później oczekują prowizji nawet jak nic nie zrobili. 

beton

 • beton
 • wiadomość Użytkownik

 • 7007 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-19 18:13

.matthis.
Tak działają w naszym kraju agenci nieruchomości. 
Pokazał Ci nieruchomość - prowizja jego. W ogłoszeniu nie było adresu -prawda?  Zaprowadził Cię i pokazał Ci który to dom. Na bank nie miałeś w umowie, którą podpisałeś, żadnych dodatkowych usług wymienionych o których wspomniałeś. 
Idź do adwokata, raczej nic nie wskórasz. Gdyby to był dom z rynku wtórnego to mógłbyś sobie nawet spacer do adwokata darować. Ale skoro to dom od developera to może masz jakiś cień szans. Pytanie tylko czy deweloper podpisał umowę na wyłączność z tym pośrednikiem/jego biurem bo jeśli tak to też po ptokach. 
W ogłoszeniach nie ma adresów a zdjęcia są w większości z wnętrza a jeśli są z zewnątrz to tak aby nieruchomości nie dało się zlokalizować. Agent nie umówił się pewnie z tobą podając dokładny adres tylko gdzieś na parkingu pod Tesco/Kościołem i jak podpiąłeś papier to dopiero zawiózł Cię do domu. I za to właśnie że podał Ci adres (i nic więcej) wyciągnął od Ciebie kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy.
Jeśli to nie było ogłoszenie na wyłączność to możesz żałować że się nie rozejrzałeś po stronach deweloperów.   

Lasica

 • Lasica
 • wiadomość Użytkownik

 • 6382 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-19 18:24

W jednym nie masz racji. Nie musi być umowa na wyłączoność.

ZX Spectrum + Commodore 64 + ZX Spectrum 2+ + Amiga 600 + Microsoft Surface Pro GO2/X/8

Panzer

 • Panzer
 • wiadomość Użytkownik

 • 5089 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-19 18:27

@beton
Wooow :-O

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 13 Pro Max 512GB | iPad Air 4 256GB |  Watch SE |  TV 4K 64GB | PS4 1TB | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x4

.matthis.

Wysłane 2021-09-19 18:52

Z tego co wiem - nie miał oferty na wyłączność, jednak nie była dostępna na stronie dewelopera. Reszta się zgadza - umówiliśmy się 2km dalej i dopiero podpisując umowę pojechaliśmy na miejsce. Jednak tak jak mówię, usług nie miałem wpisanych w dokumencie, natomiast były to ustalenia ustne, między nami, a pośrednikiem. 

No nic, zobaczymy co powie prawnik w takim razie. 

mysiauek

Wysłane 2021-09-20 12:33 , Edytowane 2021-09-20 12:33

@.matthis.
Sąd: droga przez mękę.
Jedyne co możesz sensownie zrobić i nie ciągać się po sądach to tak samo utrudniać życie pośrednikowi jak się zgłosi po kase.
Ewentualnie dla jego uwagi możesz podesłać mu oficjalne pismo z czymś w rodzaju: "W związku z niewywiązywaniem się z umowy ustnej będącej rozszerzeniem umowy pisemnej o numerze,  w zakresie...., w trybie natychmiastowym z dniem .... wypowiadam umowę ....".
Oczywiście poleconym ze zwrotką.
Przy okazji, założ sobie konto i  włącz powiadomienia z e-sądu.

maq2

 • maq2
 • wiadomość Użytkownik

 • 2004 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-20 13:03

A jak ta Pani zareaguje, jak ją powiadomisz, że rezygnujesz z zakupu? Problem z kredytem czy żonie się zmienił pomysł?

A za tydzień telefon do dewelopera, że znowu się jej zmieniło i chcesz dalej kupić. Przecież deweloper też musi jej coś odpalić, więc jemu to tak samo nie na rękę.

Fiero

 • Fiero
 • wiadomość Użytkownik

 • 156 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-20 15:27

Umowę podpisaliście na okazanie obiektu. Agent wywiązał się z umowy. Pomoc w załatwianiu kredytu, kompletowaniu dokumentów nie była ujęta w umowie. Jest to usługa dodatkowa zależna od dobrej woli agenta nieruchomości. 

beton

 • beton
 • wiadomość Użytkownik

 • 7007 wypowiedzi

Wysłane 2021-09-20 17:46

@Panzer
Nie wiem co tu jest wow normalka na naszym rynku nieruchomości. Opowiedziałbym Ci moją przygodę z agentem sprzed lat.

@Lasica
O to czy nieruchomość była na wyłączność raz: tak bardziej z ciekawości pytam bo w takich przypadkach, ale nie tylko, generalnie przy nieruchomościach z deweloperki to deweloper dogaduje się na procent z pośrednikiem żeby nie odstraszać klientów jeszcze dodatkowymi obciążeniami. A jak pośrednik ma na wyłączność kilkanaście(dziesiąt) lokali to i tak się obłowi jak na jednym będzie miał mniejszy procent. I jeszcze taki szczegół że .matthis. pisał że w umowie nie ma wpisanego adresu tylko projekt Archon (takich deweloper może budować setki/albo tysiące) i numer działki na której może być kilkadziesiąt lokali. Tu jeśli agent miał wyłączność to wiadomo ale jeśli nie to inny agent mógł pokazać lokal (powiedzmy 47) na który decyduje się matthis a jemu mógł pokazać lokal nr 34 na który matthis się nie zdecydował. Tu oczywiście kwestia jeszcze jeszcze jak są podzielone działki itd czy na jednej działce jest jeden lokal czy np 30. Szanse są bardzo marne ale może jakieś są i sprytny papuga coś wykombinuje. 

Pytanie też ile .matthis. masz tej prowizji zapłacić a jakie będą koszty sądowe i ile czasu będzie się to ciągnęło. 

@maq2
A co to do że powie że rezygnuje? Agent i tak sobie za pół roku/rok sprawdzi kto jest wpisany w księdze wieczystej i dewelopera komu sprzedał. Więc i tak się upomni o prowizję. 

.matthis.

Wysłane 2021-09-20 17:48 , Edytowane 2021-09-20 17:48

mysiauek
Sąd nie jest tego wart, w sensie wiadomo, kilka tysięcy na drodze nie leży, ale to też nie jest taka kwota aby tracić nerwy na rozprawy sądowe. Skonsultuje temat z prawnikiem i zobaczymy, jeśli powie, że są szanse ale marne to jedyne co mi zostało to negocjacja prowizji po zakupie nieruchomości.

maq2
Za dużo zamieszania, wręcz to już kombinowanie. 

Fiero
Nie, agent nie wywiązał się z umowy. Obowiązuje jeszcze coś takiego jak umowa ustna która miała miejsce, a z której pośrednik się nie wywiązuje. Sorry, ale gdybym na wejściu usłyszał "Pan to podpisuje, ja pokazuje dom i to właściwie tyle - proszę o prowizje" to uwierz, że nie byłoby tego postu, bo nie byłoby w ogóle umowy z tym pośrednikiem. Uważam, że zachowanie pośrednika jest nie w porządku i tyle - jeśli są możliwości prawne aby nie płacić, bądź zmniejszyć prowizje to z nich skorzystam. Jeśli nie, zapłacę zgodnie z umową ale wykorzystam możliwość oceny współpracy na każdym możliwym portalu aby w przyszłości każdy przemyślał czy warto z nim współpracować :) 

spider_co

Wysłane 2021-11-22 13:43

@.matthis.
I jak wygląda teraz sytuacja?


@beton
Nie wiem, jak działają agenci w innych miastach, ale ja w Rzeszowie spotkałem się tylko z uczciwym podejściem do klienta. Zarówno w sprzedaż dotychczasowego, jak i kupno nowego agencje (2 współpracujące) zaangażowane były w pełnym stopniu. 

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!
Strona 1 z 1 1
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 154 gości