2017-07-18 15:27
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

’Stary’ Intel Core i7-7700K lepszy od i7-7800X...

Obrazek ’Stary’ Intel Core i7-7700K lepszy od i7-7800X...

Strona Techspot przeprowadziła ciekawy "pojedynek" miedzy modelami procesorów Intela - najwyższym modelem do domowego użytku, jakim jest Intel Core i7-7700K dla gniazda LGA 1151 oraz najwolniejszym, sześciordzeniowym (12 wątków), układem Core i7-7800X CPU dla płyt z gniazdem LGA 2066. Porównanie przeprowadzono w grach, więc wielu z was może być tym zainteresowanych. Jak można było przypuszczać wyższy zegar i7-7700K (4.2 GHz / 4.5 GHz Boost) nie daje szans i7-7800X (3.5 GHz / 4.0 GHz Turbo Boost), przy czym "łakomstwo" na energie nowego układu jeszcze bardziej przechyla szalę porażki. Jako, że oba procesory są fabrycznie odblokowane, porównano je również w najwyższym, stabilnym OC. I tutaj "stara" i7 z zegarem 4.9 GHz nie dała szans nowości osiągającej "zaledwie" 4.7 GHz. Tabele wyników w rozwinięciu newsa...’Stary’ Intel Core i7-7700K lepszy od i7-7800X...

’Stary’ Intel Core i7-7700K lepszy od i7-7800X...

Źródło: TechPowerUp
 1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Oj tam, oj tam. Wiadomo że dzisiejsze gry skalują się do 4/8 rdzeni/wątków w Intelu, a 6/12 rdzeni?wątków w AMD, a starsze gry jeszcze gorzej. Programów typu Premiere, czy After Effect, które sensownie wykorzystają więcej rdzeni, jest mało. 7800x nie jest więc gorszy, a do czego innego. ;-)

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  Problem to nie tylko skalowanie wątków, ale różnice w budowie wewnętrznej 7700 i 7800, przy tych samych zegarach i z zablokowanymi dwoma rdzeniami dalej przegrywa w grach.
  7800k to po prostu starsza architektura(Skylake), i nawet większy cache L2 tu nie pomaga.

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Czyli Intel powtarza błędy popełnione w przeszłości przez AMD.
  Odgrzewane kotlety zawsze budzą niesmak.

 4. Avatar nic wiadomość nic
  Spoko

  czyli nie tylko Ryzeny, ale i nowe Intele też są wolne...

 5. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @djluke

  Tylko chłodniejsze i ekonomiczniejsze :P 

 6. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @rahl

  Masz rację, ale różnice między ostatnimi generacjami Intela są głównie "forumowe". \"\lol\"
  To znaczy widać je na forum, ale w praktyce jak odpalisz dwa komputery z tymi samymi procesorami, tylko różnych generacji, to za chińskiego boga nie odróżnisz w praktyce który to ten "nowszy szybszy", a który "starszy słabszy". ;-)

  Wracając z kolei do "chłodniejsze i ekonomiczniejsze" to po zastanowieniu AMD nie są takie złe. Chłodniejsze to kwestia coolera, pobór prądu mają OK, w grach lekko na jeden rdzeń mają gorszą od Intela wydajność, ale w praktyce się to na nic nie przekłada. Z ceną zjadą jak się znudzeni Intelem ludziska już obkupią. Intel już zjechał z cen, więc ich główna rola - bycie konkurencją w interesie naszych kieszeni już jest spełniona.

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @kotin

  Nie przesadzajmy, jakiś postęp tam jest między kolejnymi generacjami, ale w codziennym użytkowaniu niezbyt zauważalny - tylko ludzie wyciskający ostanie soki z CPU (obróbka grafiki, video itp) tak naprawdę zyskiwali na kolejnych iteracjach procesorów Intela.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.