45-nanometrowe procesory Intela

Wykorzystując nowy „przepis” na tranzystor w celu wyeliminowania szkodliwego upływu elektryczności, który zagrażał wzrostowi wydajności i energooszczędności komputerów, firma Intel Corporation wprowadza na rynek 16 procesorów do serwerów i zaawansowanych komputerów PC. Procesory te ograniczają zużycie energii i są całkowicie pozbawione ołowiu, a od roku 2008 nie będą zawierać związków halogenowych. Nowe produkty, które współzałożyciel Intela Gordon Moore, nazwał jednym z największych przełomów w technologii tranzystorowej ostatnich 40 lat, jako pierwsze używają opartych na hafnie, metalowych bramek o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) w setkach milionach tranzystorów składających się na procesor. Nowe procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon są również pierwszymi, które będą wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność i obniży pobór mocy. (Dalej) ...
Połączenie tych dwóch innowacji z dodatkowymi funkcjami procesorów pozwoli Intelowi nadal dostarczać coraz szybsze, bardziej energooszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska procesory. Intel będzie mógł również projektować produkty niemal o jedną trzecią mniejsze, a przez to bardziej ekonomiczne od poprzednich wersji — a w przyszłym roku zastosować produkty typu „system w jednym układzie” w nowych urządzeniach ultramobilnych i w elektronice użytkowej.
„Intelekt, fizyka i prace projektowe, które złożyły się na rozwiązanie jednego z najpoważniejszych problemów branży, budzą zarazem respekt i pokorę. Gratuluję zespołom Intela tego rzadkiego osiągnięcia — powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intela. — Co najlepsze, w połączeniu z postępami w obróbce krzemu pozwoli to produkować szybsze i mniejsze komputery, wydłużyć czas pracy na bateriach i ograniczyć zużycie energii, a wkrótce zaoferować klientom zupełnie nową klasę urządzeń cyfrowych”.
Nowe procesory 45 nm (nanometr jest miliardową częścią metra), cechują się niemal dwukrotnie większą gęstością tranzystorów niż poprzednie układy Intela wytwarzane w technologii 65 nm — jest to 410 milionów tranzystorów w procesorach dwurdzeniowych i 820 milionów w procesorach czterordzeniowych.
Nowy procesor czterordzeniowy
Nowy procesor czterordzeniowy Intel Core 2 Extreme QX9650 – pierwszy na świecie procesor 45-nanometrowy do komputerów biurkowych – zapewnia jeszcze więcej adrenaliny graczom i entuzjastom multimediów. Usprawnienia takie jak większa pamięć podręczna L2 oraz obsługa nowych instrukcji multimedialnych Intel SSE4 pomaga zwiększyć wydajność komputera do zupełnie nowego, „ekstremalnego” poziomu.
„Jednym z naszych celów było zoptymalizowanie gry Crysis w taki sposób, aby zapewniała najwyższą jakość rozgrywki na najnowszym sprzęcie — powiedział dr Douglas Binks, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Crytek. — Dzięki nowym 45-nanometorwym procesorom Intel Core 2 Extreme możemy użyć technologii wielordzeniowej do przeliczania fizyki, efektów cząsteczkowych i dźwięku na oddzielnych rdzeniach, aby zapewnić graczom zupełnie nową jakość wrażeń”.
45 nanometrowe procesory serwerowe; światowy rekord prędkości
Intel wprowadza do sprzedaży 15 nowych dwu- i cztero-rdzeniowych procesorów Intel Xeon do serwerów. 12 nowych układów czterordzeniowych jest taktowanych zegarem od 2 GHz do 3,20 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 12 MB. Trzy kolejne układy dwurdzeniowe są taktowane zegarem do 3.40 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 6 MB.
Procesory Intel Xeon są zgodne z platformami serwerowymi używającymi rodziny chipsetów Intel 5000. Ponadto Intel wprowadza trzy nowe platformy obsługujące procesory 45-nanometrowe, w tym:
- Platformę opartą na chipsecie Intel 5400 (poprzednio określaną nazwą kodową „Stoakley”) i zoptymalizowaną pod kątem zastosowań wymagających dużej przepustowości, takich jak przetwarzanie wysokowydajne (High Performance Computing, HPC).
- Platformy oparte na chipsecie Intel 5100 Memory Controller Hub oraz kontrolerze Intel ICH-9R I/O (poprzednio znane jako „Cranberry Lake”). Są to rozwiązania optymalizowane pod kątem kosztów, które obsługują jeden lub dwa procesory i zapewniają zmniejszony pobór mocy przez pamięć DDR2.
- Platformę opartą na chipsecie Intel 3200 (poprzednio znaną jako „Garlow”), która została zaprojektowana specjalnie pod kątem jednoprocesorowych serwerów klasy podstawowej. Zapewnia ona obsługę pamięci DDR2 i tańszych procesorów oraz obniżony pobór mocy.
Przejście z technologii 65- na 45-nanometrową to nie tylko zmniejszenie rozmiarów układów. Nowe procesory oferują też dodatkowe funkcje, takie jak nowe instrukcje SSE4 (Intel Streaming SIMD Extensions 4). Dodanie 47 nowych instrukcji SSE4 przyśpiesza takie zadania, jak kodowanie wideo i obróbka zdjęć, a także kluczowe aplikacje HPC i korporacyjne. Producenci oprogramowania, wspierający obsługę SSE4 to m.in. Adobe*, Microsoft* i Symantec*.
Dodatkowe funkcje to m.in.:
- Ulepszona technologia Intel Virtualization - Przejścia maszyn wirtualnych (wejście-wyjście) zostały przyśpieszone średnio o 25 do 75 procent. Ponieważ osiągnięto to przez ulepszenie sprzętu, nie są wymagane żadne modyfikacje oprogramowania.
- Szybkie dzielenie liczb – Nowy, szybki moduł dzielący niemal podwaja szybkość obliczeń używanych w niemal wszystkich aplikacjach. Osiągnięto to dzięki nowej, szybszej technice dzielenia nazywanej Radix 16. Szybsze wykonywanie instrukcji dzielenia przekłada się na większą wydajność komputera.
- Unikatowy mechanizm Super Shuffle - Dzięki zastosowaniu szerszej, 128-bitowej jednostki do pozycjonowania danych znacznie wzrasta wydajność instrukcji SSE2, SSE3 i SSE4 wykonujących operacje pozycjonowania. Funkcja ta zwiększy wydajność tworzenia treści, obróbki obrazów i wideo oraz HPC.
Ceny nowych, 45 nm procesorów Intel Xeon zależą od modelu, szybkości, funkcji oraz wielkości zamówienia i wahają się od 177 do 1279 dolarów w partiach po 1000 sztuk. Czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 kosztuje 999 dolarów w partiach po 1000 sztuk. W zależności od modelu, niektóre nowe procesory będą dostępne od dzisiaj, a wszystkie przed upływem 45 dni.