AMD - most łączący procesory x86 i ARM dla centrów danych

Firma AMD podjęła odważny strategicznie ruch i wczoraj wieczorem ogłosiła, że zaprojektuje 64-bitowy procesor bazujący na technologii ARM w ramach uzupełniania oferty procesorów x86 dla wielu rynków, rozpoczynając od środowisk chmur obliczeniowych i serwerów w centrach danych. Pierwszy procesor firmy AMD bazujący na architekturze ARM będzie wysoce zintegrowanym, 64-bitowym, wielordzeniowym układem System-on-a-Chip (SoC) zoptymalizowanym dla energooszczędnych, kompaktowych serwerów, które dziś dominują w największych centrach danych i napędzają wiele współczesnych środowisk komputerowych. Produkcja pierwszego, bazującego na technologii ARM procesora AMD Opteron jest planowana na 2014 rok, a sam procesor będzie integrował w sobie również super-obliczeniową strukturę AMD SeaMicro Freedom, która jest obecnie wiodącą w branży technologią struktur wysokiej wydajności. (Dalej)...
Nowe podejście firmy AMD do projektowania jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na coraz wyższą sprawność energetyczną w kompaktowych rozwiązaniach służących
za podstawę chmur obliczeniowych. Dokładnie tak samo jak w 2003 roku firma AMD wprowadziła pierwszy, 64-bitowy, wykonany w architekturze x86 procesor serwerowy dla szerokiego grona odbiorców, tak teraz firma AMD będzie jedynym dostawcą procesorów, które łączą oba ekosystemy – x86 i 64-bitowy ARM. Pozwoli to uzyskać urządzeniom nowe poziomy elastyczności, a także zapewni optymalną wydajność i sprawność energetyczną w wielu przedsiębiorczych zastosowaniach.
„To firma AMD za sprawą AMD64 przybliżyła centra danych szerokiemu gronu odbiorców potrzebujących 64-bitowych obliczeń, a teraz z naszą wszechstronną strategią poprowadzimy branżę do kolejnego punktu zwrotnego poprzez zapewnienie rynkowi sprawnych energetycznie, 64-bitowych procesorów serwerowych bazujących zarówno na architekturze x86, jak i ARM,” powiedział Rory Read, president i chief executive officer w firmie AMD. „Nasza współpraca z firmą ARM poszerza nasze bogate portfolio zasobów intelektualnych, włączając w to naszą głęboką wiedzę nt. 64-bitowych procesorów oraz wiodącą w branży super-obliczeniową strukturę AMD SeaMicro Freedom, dzięki czemu możemy oferować najbardziej elastyczne i kompletne rozwiązania obliczeniowe
dla nowoczesnych centrów danych.”
"Branża stale potrzebuje innowacji na różnych rynkach w celu spełnienia wciąż rosnących wymagań klientów, dlatego zarówno my w firmie ARM, jak i nasi partnerzy opracowujemy coraz bardziej energooszczędne rozwiązania informatyczne dążące do zaspokojenia tych potrzeb," powiedział Warren East, chief executive oficer w firmie ARM. "Dzięki współpracy z ARM, AMD może uzupełnić swoje niezwykłe zasoby intelektualne, w tym super-obliczeniową strukturę AMD Freedom, projektem 64-bitowych rdzeni procesora ARM i w ten sposób skonstruować rozwiązanie odpowiadające na te potrzeby i odmienia branżę."
Eksplozja zainteresowania centrami danych przyniosła ze sobą możliwość optymalizacji obliczeniowej szerokiej gamy rozwiązań. Firma AMD zapewnia ekosystem obliczeniowy oferujący różne możliwości wyboru za sprawą rozwiązań zbudowanych w oparciu o procesory AMD Opteron x86, nowe procesory APU dla serwerów, które korzystają ze standardów Architektury Systemów Heterogenicznych, oraz nowe 64-bitowe procesory bazujące na architekturze ARM.
Ta strategiczna współpraca z ARM reprezentuje kolejny etap strategii firmy AMD mającej na celu zapewnianie wszechstronnych rozwiązań dla powstających rozwiązań masowych centrów danych. W marcu firma AMD ogłosiła nabycie firmy SeaMicro, lidera w dziedzinie energooszczędnych serwerów typu „high-density”. Wraz z niniejszym ogłoszeniem firma AMD zintegruje strukturę AMD SeaMicro Freedom z wiodącymi procesorami AMD Opteron bazującymi zarówno na architekturze x86 jak i ARM, co pozwoli połączyć ze sobą setki lub nawet tysiące klastrów procesorów, aby w ten sposób można było uzyskać najbardziej sprawne energetycznie rozwiązania.
Na wczorajszej, wieczornej konferencji przygotowanej przez firmę AMD w San Francisco, reprezentanci firm Amazon, Dell, Facebook i Red Hat uczestniczyli w dyskusji panelowej nt. możliwości bazujących na ARM rozwiązań serwerowych firmy AMD.