2014-07-17 20:53
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

AMD Memory R9 Gamer Series 16GB 2400 MHz

Obrazek AMD Memory R9 Gamer Series 16GB 2400 MHz

Składając nowy komputer z pieczołowitością wyszukujemy płyty głównej i jak najbardziej wydajnego procesora w zasięgu naszych pieniędzy. Na pamięci przeznacza się w zasadzie tyle, ile nam zostanie w kieszeni, byle tylko spełniło przynajmniej minimalne założenia pojemności RAMu (najczęściej 4GB "na początek"). Z czasem kiedy już nasz komputer już działa, a my myślimy nad jego rozbudową, przychodzi nam ochota na większą ilość pamięci, nie zaszkodzi też, gdy jest ona szybsza od tej już posiadanej. Ja skusiłem się zatem na wypróbowanie kolejnego kroku w rozbudowie mojego PC, jakim są dwa moduły po 8GB i prędkości 2400 MHz w wykonaniu... firmy AMD. Zobaczmy co może pokazać nam seria AMD R9 Gamer...

Źródło: Klinika IN4 czytaj więcej...
 1. Avatar nic wiadomość nic
  Pamięci

  Dramatycznych różnic nie ma. Dziś nie warto kupować wolniejszych pamięci niż 1600MHz i nie mniej niż 8GB. 8GB jest i będzie wystarczające przez 2-3 lata.
  Osobiście używam takich samych pamięci, jak SlawoyAMD, czyli Kingstony HyperX Predator 2x4GB 1866MHz i faktycznie są wysokie.
  Ogólnie artykuł nie zły, ale szkoda, że tak rzadko się pojawiają na IN4.pl

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Faktycznie nie ma dziś ciśnienia żeby szaleć z pamięciami. Z reguły lepiej mieć więcej, niż szybsze, czy z niższym CL. Pewnie dlatego producenci cyzelują szczegóły, stosują "polecania do", stwarzają mniej czy więcej ekskluzywne wersje. Sławek pięknie (jak zwykle) opisał to zjawisko. Gdy tak jak AMD, nie ma się porządnego serca komputera jakim ciągle jeszcze jest procesor, to można chociaż zachęcić doborem podzespołów, który z wyglądu chociaż ma być nieprzypadkowy, firmowy, poważny.
  Swoją drogą procesory AMD przegrywają głównie (oprócz zużycia prądu) głównie w grach. Ciekawe czy i kiedy nowe gry, robione pod nowe konsole pozwolą AMD trochę chociaż dogonić Intela?

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  A ja zamieniłem Kingstony 4x4GB 1333MHz na 2x8 G.Skill 2400MHz i różnica jest wielka jak stodoła.
  Platforma to ASUS na P67 i i7 3770K. Fotoszopa dostała niezłego kopa. Na samych ramkach jest jakieś 10-15% do przodu.

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @seb71

  W tym zastosowaniu to odczujesz. W grach raczej nie za bardzo.

 5. Avatar nic wiadomość nic
   


  Na razie takie gry, jak Battlefeld 4 (nie mam jej niestety w swoich zasobach, a z piratów nie korzystam w oficjalnych testach), potrafią wykorzystać spore zasoby pojemności modułów pamięci.  A to są jakieś testy nieoficjalne? :-O

 6. Avatar nic wiadomość nic
  @jarzit

  Gry są różne. Trafi się np. taki Far Cry 2 albo 3 i przesiadka jak u seby, z 1333 na 2400 będzie mogła dać się odczuć. Co do testów różnych stron to zalecam trochę dystans, bo wielokrotnie jest tak, że w testach RAM'ów testuje się raptem 5-10 gier. To imo za mało by stwierdzić czy rzeczywiście nie warto pakować kasy w szybsze pamięci, przeznaczone do celów rozrywkowych.

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @ATARi

  Czasami warto dodać różnicę do lepszej karty i efekt będzie lepszy.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.