2014-07-17 20:50
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

AMD Memory R9 Gamer Series 16GB 2400 MHz

Strona 1 - Wygląd

Składając nowy komputer z pieczołowitością wyszukujemy płyty głównej i jak najbardziej wydajnego procesora w zasięgu naszych pieniędzy. Na pamięci przeznacza się w zasadzie tyle, ile nam zostanie w kieszeni, byle tylko spełniło przynajmniej minimalne założenia pojemności RAMu (najczęściej 4GB "na początek"). Z czasem kiedy już nasz komputer już działa, a my myślimy nad jego rozbudową, przychodzi nam ochota na większą ilość pamięci, nie zaszkodzi też, gdy jest ona szybsza od tej już posiadanej. O ile z dużej pojemności modułów pamięci nie korzysta jeszcze zbyt wiele programów użytkowych (prócz tych, które w sposób amatorski lub profesjonalny pracują nad skomplikowanym montażem filmów, grafiki komputerowej, zdjęć o sporej ilości danych, itp.) czy gier komputerowych, to już szybkość pracy modułów może mieć spore znaczenie, szczególnie dla posiadaczy procesorów z wbudowanym układem graficznym (jak APU). Czy w "normalnym" PeCecie z kartą graficzną uzbrojoną we własną pamięć, zastosowanie szybkich modułów będzie miało wpływ na jego pracę? Zobaczmy.
Sam pewien czas temu postanowiłem z moich OCZ Platinum 4 GB 1600 MHz (dwa moduły po 2GB) przesiąść się na nieco szybsze 8GB w wykonaniu firmy Kingston - HyperX Predator 1866 MHz. Jak na moje potrzeby, taka pojemność jest zupełnie wystarczająca, bo rzadko która z gier wraz z obsługą systemu operacyjnego przekracza obszar 6GB. Niemniej na rynku są już zapowiadane tytuły, których apetyt na pamięć RAM ma być znacznie większy, więc kupując dziś nowy komputer, wielu z Was decyduje się na 16GB "kostek" w dwóch lub czterech bankach na płycie.
Ja skusiłem się zatem na wypróbowanie kolejnego kroku w rozbudowie mojego PC, jakim są dwa moduły po 8GB i prędkości 2400 MHz w wykonaniu... firmy AMD. No może to za dużo powiedziane, bo AMD w zasadzie firmuje swoim logo ten produkt, a jego produkcję powierzono renomowanej i doświadczonej marce Patriot.
AMD już od dłuższego czasu stosuje politykę producenta gotowej, kompletnej platformy komputerowej, którą w łatwy sposób można dostosować do naszych potrzeb. Mają swoje procesory, mają swoje chipsety dla płyt głównych, jak również (po kupnie firmy ATI), swoje karty graficzne. Do pełni szczęścia brakowało tylko modułów pamięci i właśnie dla nich powstał projekt AMD Memory. Jak wszystkie produkty, koncern podzielił na poszczególne serie od tych do zastosowań popularnych, po wysoko wydajne i super stabilne serie Performance. Do tej ostatniej właśnie należy linia R9 Gamer Series.
Jak sama nazwa wskazuje, seria dedykowana jest dla zapalonych graczy, a i R9 w nazwie pewnie nie jest przypadkowa, bo może nawiązywać do serii kart graficznych R9 280/280X, 290/290X oraz dwurdzeniowej 295X2. To najbardziej wydajna seria akceleratorów AMD i już od podstawowego modelu potrafi zapewnić nam przyzwoitą rozgrywkę.


Zestaw AMD Radeon R9 Gamer zapakowano w niepozornie wyglądającą "przewieszkę". Żadnych super kartoników, blaszanych pudełek itp... Po prostu pełny ascetyzm i zero akcesoriów podnoszących cenę modułów.


Seria nie wygląda może tak imponująco, jak sporo innych konkurencyjnych produktów, groźnie straszących swoimi sporymi "grzebieniami" wymyślnych radiatorów. W wykonaniu AMD otrzymamy estetyczne czarne "kości" z czarną płytką PCB i równie mrocznymi radiatorkami, niewiele przekraczającymi swoimi gabarytami obrys modułu. Takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające do prawidłowej, stabilnej pracy pamięci w środku dość ciepłego PCeta, jednocześnie nie stwarzając problemu dla sporych systemów chłodzenia na procesorze, a więc najbliższej okolicy miejsca pracy RAMu.





Różnice w porównaniu z "kostkami" Kingstona widać wyraźnie...

Przy chłodzeniu Noctua NH-D15 jeden z wentylatorów musiał być dziwacznie założony, bo wysokie radiatory serii HyperX nie pozwalały na inną możliwość. Moja niemal serwerowa obudowa pozwalała na takie ustawienie nawiewu na coolerze, ale w normalnej obudowie Midi Tower, byłoby to niemożliwe. Z modułami AMD R9 nie będzie już żadnych problemów, bo mieszczą się one swobodnie pod obszarem aluminiowych finów radiatora.

Strona 1 z 3 123>>>