AMD Opteron utrzymuje dominację w rankingu TOP500

Podczas odbywającej się dzisiaj w Hamburgu konferencji Supercomputing Conference ogłoszono, że na szczycie rankingu superkomputerów TOP500 wciąż znajduje się Cray XT5 Jaguar – układ bazujący na sześciordzeniowym procesorze AMD Opteron. Jest on zbudowany z prawie ćwierć miliona rdzeni a jego moc obliczeniowa wynosi 1.75 petaflopa na sekundę. Wśród dziesięciu najszybszych komputerów, znajdują się jeszcze trzy oparte na rozwiązaniach AMD:
· miejsce 3: Roadrunner, IBM, system hybrydowy pracujący na procesorach AMD Opteron z serii 6000, Los Alamos National Laboratory, USA
· miejsce 4: Kraken XT5, Cray, Uniwersytet w Tennessee, USA
· miejsce 7: Tianhe-1, system hybrydowy używający grafiki ATI Radeon, National SuperComputer Center, Tianjin, China (Dalej)...
W rankingu TOP500 znajduje się także 47 dodatkowych systemów, które wykorzystują produkty AMD. Są wśród nich superkomputery takich firm jak: Appro, ClusterVision, Dawning, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, Koi Computers, Penguin Computing i Sun.
Kluczowe fakty:
· W grupie 500 najszybszych komputerów na świecie, 51 bazuje na rozwiązaniach AMD
· Moc obliczeniowa technologii opartych na produktach AMD, które znajdują się w grupie TOP10, wynosi 4,2 petaflopa
· Firma Cray ogłosiła szereg kontraktów, które będą realizowane w oparciu o superkomputer nowej generacji Cray XE6™ bazujący na procesorze AMD Opteron™ z serii 6100, który będzie posiadał możliwości skalowania do ponad miliona rdzeni
· Technologie AMD wykorzystywane są nie tylko w superkomputerach, których używa się na uniwersytetach i w narodowych laboratoriach, ale także w przemyśle (np. inżynieria, finanse, IT)
· Systemy oparte na rozwiązaniach AMD wykorzystują m.in. USA, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia oraz Finlandia.
Pod tymi linkami, możecie zobaczyć, jak działają superkomputery Jaguar i Kraken