2017-03-09 12:39
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

AMD i Microsoft - Project Olympus na procesorach ’Naples’

Obrazek AMD i Microsoft - Project Olympus na procesorach ’Naples’

W trakcie tegorocznego szczytu Open Compute Project U.S. Summit firma AMD ogłosiła nawiązanie współpracy z Microsoft, w ramach której następnej generacji procesory AMD „Naples” staną się częścią Microsoft Project Olympus, czyli następnej generacji hiper-skalarnego projektu chmury obliczeniowej, a także nowego modelu otwartego rozwoju ekosystemu sprzętowego razem ze społecznością OCP. Dzięki wkładowi firmy Microsoft w rozwój Project Olympus na znacznie wcześniejszym etapie niż w przypadku pozostałych projektów OCP również firma AMD mogła wcześnie zaangażować się w proces projektowania i sprzyjać przy tym integracji nadchodzących procesorów AMD „Naples”. Wydajność, skalowalność i efektywność energetyczna będąca fundamentem Project Olympus i procesorów AMD „Naples” oznacza, że ten nowy projekt sprzętowy chmury obliczeniowej będzie mógł adaptować się do wymagań aplikacji oraz zastosowań klientów światowych centrów danych.Naples” to procesory wyposażone w rdzenie x86 „Zen”, których liczba może wynosić nawet 32 w jednym układzie, i które zostały zaprojektowane w celu bezpiecznego skalowania możliwości zarówno w centrach danych chmur obliczeniowych, jak i tradycyjnych środowiskach serwerowych. To co odróżnia ten procesor od wszystkiego, co jest dostępne dziś na rynku, to przede wszystkim dostęp do olbrzymich ilości pamięci oraz wiodąca w branży liczba kanałów komunikacyjnych (I/O) wbudowana w układ. Pierwsze procesory z tej rodziny powinny być dostępne w drugim kwartale, a dostępność wolumenowa będzie rozbudowywana w drugiej połowie 2017 roku poprzez partnerów wśród producentów OEM oraz w kanale sprzedaży.

Firma AMD przedstawi dwie prezentacje nt. „Naples” i swojej strategii zorientowanej na centra danych w tym tygodniu w trakcie trwającego szczytu.


AMD i Microsoft - Project Olympus na procesorach ’Naples’

AMD i Microsoft - Project Olympus na procesorach ’Naples’

Źródło: Info Prasowe / AMD
 1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Microsoft zyskuje tani hardware, AMD wsparcie programistyczne, rynek profesjonalnych serwerów rozwija się w odróżnieniu od rynku PC. Logiczny, dobry ruch obydwu firm, które miały ostatnio wiele niepowodzeń.

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  PS
  Widać jest potencjał w tych procesorach. Microsoft nie jest już gwarancją sensownych ruchów, :-P
  ale jawnej głupoty by nie zrobili, czyli procesory się nadają.

 3. Avatar nic wiadomość nic
  @kotin

  Nie ma taniego x86 w sektorze komputerów i ogólnie też serwerów, póki ARM nie dokona większej ekspansji z procesorami serwerowymi, bo świata PC raczej szybko nie podbije. Tanie x86 jest tylko tam, gdzie rywalizuje z ARM.

  Intel i AMD zakładali koledzy. To są firmy, które ze sobą konkurują w bardzo ograniczony sposób, dzieląc się patentami i wiedzą.
  Co do nowych procesorów AMD, to mam wrażenie, że to jest technologia rodem z procesorów Intel, a Intel dostał od AMD ich GPU.
  Intel i AMD podzielili znów między sobą rynek i udają wielką konkurencję. Prawdopodobnie wspólnie zbierają siły aby odeprzeć ataki architektury ARM (dlatego Intel tak bardzo potrzebował GPU od AMD).
  Ceny niskie nie będą, a dodatkowo dojdzie dylemat: Intel, czy AMD, ten socket czy inny.

 4. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @cyclonB

  ...konkurują w bardzo ograniczony sposób...

  Wiem to prawda. To nie do końca konkurencja, ale producenci konsol na przykład, mieli jednak jakiś wybór i wybrali korzystniejszą cenę. ;-)

 5. Avatar nic wiadomość nic
   


  Prawdopodobnie wspólnie zbierają siły aby odeprzeć ataki architektury ARM (dlatego Intel tak bardzo potrzebował GPU od AMD).


  Microsoft wykorzysta ARM-y w AzureKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.