2024-06-03 11:49
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
1

AMD przedstawia wieloletnie plany dotyczące AI

Obrazek AMD przedstawia wieloletnie plany dotyczące AI

Dziś nad ranem dr Lisa Su, dyrektor generalna i przewodnicząca zarządu AMD, otworzyła targi Computex 2024 swoim wystąpieniem p.t. "Przyszłość wydajnej komputeryzacji w erze AI".
Na scenie dołączyli do niej inni dyrektorzy AMD oraz wielu partnerów, aby zaprezentować nowości, które będą wyznaczać kierunek rozwoju komputeryzacji w najbliższych miesiącach i latach.1. Sztuczna inteligencja i superkomputery - AMD przedstawiło wieloletnie plany rozwoju akceleratorów AMD Instinct i procesorów AMD EPYC:

- W 4 kwartale 2024 roku wprowadzony zostanie na rynek nowy akcelerator AMD Instinct MI325X, który zaoferuje aż 288 GB pamięci HBM3E o przepustowości 6 TB/s. Dzięki temu zaoferuje 2-krotnie więcej pamięci o 1,3-krotnie większej przepustowości niż konkurencja, a także 1,3-krotnie lepszą wydajność obliczeniową.
- W drugiej połowie 2024 roku wprowadzona zostanie również 5 generacja procesorów AMD EPYC o kodowej nazwie "Turin". Będą one wyposażone nawet w aż 192 nowe rdzenie "Zen 5", dzięki którym będą w dalszym ciągu wiodły prym w dziedzinie wydajności i efektywności.
- W 2025 roku firma wprowadzi pierwszy produkt skonstruowany w oparciu o następnej generacji architekturę AMD CDNA 4, czyli akcelerator AMD Instinct MI350X. Zostanie on wyprodukowany przy użyciu 3-nanometrowej technologii i będzie obsługiwał zarówno dane FP4 jak i FP6 oraz będzie wyposażony w nawet 288 GB pamięci HBM3E.
- W 2026 roku z kolei zostaną wprowadzone akceleratory AMD Instinct z serii MI400, które będą bazowały na architekturze AMD CDNA "Next", dzięki której pojawią się nowe możliwości w zakresie wnioskowania i trenowania AI przy jednoczesnej znacznej poprawie efektywności energetycznej.

2. Komputery Windows Copilot+ - AMD zaprezentowało procesory z najwydajniejszym NPU na rynku:

- Nowe procesory AMD Ryzen AI 300 dzięki zastosowaniu nowej architektury AMD XDNA 2 oferują wydajność AI na poziomie aż 50 TOPS, co wykracza ponad wymagania Copilot+ i jest 3-krotnym wzrostem w porównaniu z poprzednią generacją.
- Procesory te są wyposażone w nawet 12 wydajnych nowych rdzeni "Zen 5" i 24 wątki, a także 50% więcej pamięci podręcznej L3 w porównaniu z procesorami z rdzeniami "Zen 4", dzięki czemu oferują niezrównaną wydajność
- AMD Ryzen AI 300 to także potężny zintegrowany układ graficzny AMD Radeon 800M, który bazuje na nowej architekturze AMD RDNA 3.5 i zapewnia wydajność klasy topowych przenośnych konsol.
- Efektywność energetyczna tych nowych procesorów pozwala na bezkompromisowe korzystanie z nich do pracy i grania.
- Producenci tacy jak Acer, ASUS, HP, Lenovo i MSI zapowiadają wiele urządzeń z procesorami AMD Ryzen AI 300, a Microsoft i Zoom blisko współpracują z AMD, aby poszerzać możliwości tych produktów.

3. Potężne komputery stacjonarne dla graczy i twórców - AMD zaprezentowało nową generację procesorów i płyt głównych:

- Procesor AMD Ryzen 9950X to najszybszy konsumencki procesor do komputera stacjonarnego.
- Nowe procesory AMD Ryzen 9000 oferują nawet aż 16 rdzeni "Zen 5" i 32 wątki, dzięki czemu zapewniają niesamowitą moc w wymagających grach i programach będąc niezwykle wydajne zarówno w zadaniach jedno- i wielowątkowych.
- Pierwszymi modelami z nowej serii będą AMD Ryzen 9950X, 9900X, 9700X i 9600X, które oferują odpowiednio 16, 12, 8 i 6 wydajnych rdzeni i dwukrotnie więcej wątków.
- Procesory te będą dostępne w sprzedaży detalicznej oraz w systemach komputerowych od lipca 2024 roku.
- Na platformie AM5 pojawią się dwa nowe chispety, które zaprojektowano do optymalnej obsługi nowych procesorów AMD Ryzen 9000 - to AMD X870E i X870, które zapewniają obsługę nawet PCIe 5.0, szybszych modułów pamięci DDR5 zgodnych z AMD EXPO, interfejsu USB4 i WIFI7. Planowane wsparcie dla platformy AM5 ma być utrzymane co najmniej do 2027 roku.

4. Nowe procesory AMD Ryzen 5000 wydłużają wsparcie dla platformy AM4:

- Nowe modele to AMD Ryzen 9 5900XT oraz AMD Ryzen 7 5800XT, które oferują odpowiednio 16 i 8 rdzeni oraz dwukrotnie więcej wątków przy TDP na poziomie 105W.

5. AMD zwiększa dostępność AI:

- Zaprezentowano nową kartę graficzną AMD Radeon PRO W7900 Dual Slot dla stacji roboczych. Została ona zoptymalizowana dla potężnych konfiguracji z wieloma GPU i zapewnia o 38% lepszy stosunek wydajności do ceny w środowisku Llama 3 70B Q4 niż konkurencyjna oferta, a przy tym dzięki 48 GB pamięci pozwala umieścić cały model z 70 miliardami parametrów w obrębie swojego VRAM.
- Firma AMD udostepni też swoje środowisko AMD ROCm 6.1 dla konsumenckich kart graficznych AMD Radeon, dzięki czemu deweloperzy mogą rozwijać AI lokalnie i przy zachowaniu poufności wykorzystywanych danych.

AMD przedstawia wieloletnie plany dot. AI

źródło: AMD
  1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
     

    taka ciekawostka do tego - AMD i intel w oficjalnym info mówi, że Ultra Ethernet jest odpowiedzią na potrzebę skalowalności rozwiązań AI. nvidia twierdzi, że Ultra Ethernet jest "fe".


    no i cieszy mnie, że nowe Ryzen'y 5 i 7 mają TDP 65W (zobaczymy jak to będzie w testach, ale szybszy procesor zużywający mniej prądu to jak na mnie krok w dobrą strone). czekamy na nowe intele...Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.