2019-11-22 15:36
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

AMD wiedzie prym na tegorocznych targach SuperComputing 2019

Obrazek AMD wiedzie prym na tegorocznych targach SuperComputing 2019

W trakcie trwających targów SuperComputing 2019 (SC’19) firma AMD udowodniła, że w dziedzinie superkomputerów toruje drogę postępu branży w kierunku Ery EksaSkalarnej. Dzieje się to głównie za sprawą jej procesorów, akceleratorów i otwartego oprogramowania, których użycie zostało potwierdzone przy okazji szeregu nowych wdrożeń, systemów, instancji w chmurach, premiery nowego środowiska ROCm 3.0 oraz pierwszego systemu, który wykorzystując procesory AMD EPYC znalazł się na liście TOP500. Postępy AMD w branży superkomputerów, możecie zobaczyć w rozwinięciu newsa...
Nowi użytkownicy platformy AMD EPYC w branży superkomputerów (HPC):
- San Diego Supercomputer Center, które zastosuje ją w superkomputerze Expanse. Będzie to system o mocy 5 PFLOPS zbudowany z maszyn Dell EMC Power Edge z 2 generacji procesorami EPYC.
- ETH Zurych wybrało procesor EPYC 7742 w związku z oferowanym przez niego stosunkiem wydajności do ceny, a także dlatego, że pozwala uruchamiać dobrze znane oprogramowanie HPC.
EPYC pojawia się na liście TOP500:
- GENCI, francuska organizacja HPC ogłosiła, że najnowszy superkomputer Joliot-Curie zbudowany na bazie systemów ATOS BullSequana XH2000 i procesorów EPYC 7H12 został sklasyfikowany na 59 miejscu listy TOP500.
AMD przeciera szlaki we wdrażaniu standardów superkomputerowych w chmurze:
- Wirtualne maszyny Azure HBv2 bazujące na procesorach EPYC 7742 zapewniają klientom 120 niewspółbieżnych rdzeni, nawet 45% większą przepustowość pamięci niż alternatywy x86, nawet 4 TFLOPS mocy w obliczeniach podwójnej precyzji oraz pierwsze wdrożenie w chmurze 200-gigabitowego Mellanox HDR InfiniBand.
- Amazon Web Services ogłosiło, że wkrótce kolejne instancje będą bazować na 2 generacji procesorach EPYC – EC2 C5a, EC2 C5ad, a także EC2 C5an.metal i C5adn.metal, tj. wersje „bare-metal”. Te ostatnie będą dysponować 192 logicznymi procesorami na 96 fizycznych rdzeniach, co będzie stanowić dwukrotnie większą wartość niż największa oferowana dotychczas w optymalizowanej pod obliczenia rodzinie EC2.
AMD tworzy eskaskalarny stos oprogramowania z platformą ROCm 3.0:
- Nowe innowacje będą wspierać HIP-clang – kompilator zbudowany na bazie LLVM, zwiększone możliwości konwersji z CUDA przy użyciu funkcji hipify-clang oraz optymalizacje bibliotek dla zastosowań HPC i uczenia maszynowego.
- Integracja transmisji ROCm w kierunku serwera w wiodących bibliotekach TensorFlow i PyTorch.
Nowi użytkownicy 2 generacji procesorów AMD EPYC
- Nowy najszybszy superkomputer Wielkiej Brytanii – ARCHER2.
- Nowy superkomputer brytyjskiego ośrodka badań nad bronią atomową AWE (Atomic Weapons Establishment) – Vulcan.
- Firma Atos dostarczy dwa superkomputery bazujące na systemach BullSequana XH2000 do ośrodka Météo-France, aby służyły do prognozowania pogody i badań nad atmosferą, oceanem i klimatem.
- Deutscher Wetterdienst (DWD), niemiecka instytucja prognozująca pogodę wykorzysta 2 generacji procesory EPYC w połączeniu z silnikami wektorowymi NEC SX-Aurora TSUBASA.
Blog nt. nowych zastosowań procesorów AMD EPYC w systemach HPC:
- Nowy wpis na blogu AMD omawia wydajność procesorów EPYC w specyficznych aplikacjach HPC, jak WRF, czy ANSYS Fluent. Przygotował go Raghu Nambiar, korporacyjny wiceprezes i dyrektor ds. technologii ekosystemu centrów danych i inżynierii aplikacji w AMD.
Rozwój ekosystemu PCIe 4.0 – nowe produkty zgodne z PCIe 4.0, które prezentowane są wraz z 2 generacji procesorami AMD EPYC na targach SC’19:
- Broadcom Thor NIC for 200 GB ethernet
- Mellanox’s ConnectX-6 NIC z ok. 400 GB/s przepustowości w InfiniBand
- Samsung Gen4 PM1733 NVME SSD – podwojona liczba IOPS w porównaniu do Samsung Gen3 SSD
- Xilinx Alveo U50 FPGA i U280 FPGA
Rozwój ekosystemu sprzętowego:
- Firma GIGABYTE ogłosiła wprowadzenie nowych graficznych serwerów Serii G, które obsługują 2 generacji procesory AMD EPYC, w tym jeden ze wsparciem dla nawet 8 kart graficznych PCIe 4.0. To znakomita możliwość tworzenia rozwiązań „AMD+AMD” dla szeregu zastosowań wspieranych akceleratorami obliczeniowymi.
- Do bijących rekordy świata serwerów HPE ProLiant DL325 Gen10 i DL385 Gen10 dołączają nowe modele Gen10 Plus o znacznie wyższej wydajności i efektywności w tak istotnych zadaniach, jak wirtualizacja, HPC czy Big Data.
- Dzięki nowemu rozwiązaniu Penguin Altus® XE4218GT, które obsługuje do 8 kart graficznych, klienci Penguin mają do wyboru rozwiązanie
- „AMD+AMD”, które wykorzystuje zgodność z PCIe 4.0 zaimplementowaną w 2 generacji procesorach EPYC i akceleratorach Radeon Instinct MI50. Opcja ta tym samym jest stworzona do uczenia maszynowego, analityki Big Data i podobnych zadań.
- Firma Tyan także ogłosiła wprowadzenie nowych platform na bazie 2 generacji procesorów EPYC w swojej linii produktów do systemów HPC – Transport HX oraz do systemów bazodanowych – Transport SX.


AMD wiedzie prym na tegorocznych targach SuperComputing 2019

AMD wiedzie prym na tegorocznych targach SuperComputing 2019

AMD wiedzie prym na tegorocznych targach SuperComputing 2019

Źródło: Info Prasowe / AMD
  1. Avatar nic wiadomość nic
    bravo AMD

    Potrzebujemy jeszcze mocnej karty od  AMD  która w każdej grze pokona  2 letniego  GTX 1080Ti
    a najlepiej jak by ta karta   konkurowała z  RTX 2080Ti .  Do tego lekko usprawiony  Zen2 tak zeby zegarami  wchodził w okolice  4.9GHz na co najmniej połowie rdzeni  i będziemy  super zadowoleni z  AMD.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.