2019-01-09 17:03
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

Obrazek ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

Firma ASUS z dumą przedstawia płyty główne Republic of Gamers (ROG) Zenith Extreme Alpha oraz Rampage VI Extreme Omega. Chipsety AMD X399 i Intel X299 wykorzystują potencjał najnowocześniejszych procesorów desktopowych, oferujących wiele rdzeni i wysoką przepustowość,
w celu zapewnienia wydajności na najwyższym poziomie. Jest to kluczowe dla użytkowników intensywnie korzystających z komputera, twórców treści oraz prosumentów instalujących w swoich systemach wyłącznie najlepsze komponenty. Oba modele zostały odświeżone w tym samym czasie, w celu obsługi szybszych procesorów Threadripper i Core z serii X. Zespół ROG przeprojektował te płyty nie tylko w celu dostosowania do nowych procesorów, ale również z myślą o wykorzystaniu ich potencjału i wydajności.Oparta na architekturze AMD płyta główna Zenith Extreme Alpha oraz oparta na platformie Intel płyta Rampage VI Extreme Omega są niczym dwie strony tej samej monety, zapewniając te same najnowocześniejsze funkcje i charakterystyczną estetykę dla obu platform.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY
• ROG Zenith Extreme Alpha: Platforma AMD X399 dla procesorów Ryzen Theadripper, 4 gniazda PCIe 3.0 x16, NVIDIA SLI i AMD CrossFireX do maks. konfiguracji 3-way, maks. 128 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 3600 MHz
• ROG Rampage VI Extreme Omega: Platforma Intel X299 dla procesorów Core z serii X, 3 gniazda PCIe 3.0 x16, NVIDIA SLI i AMD CrossFireX do maks. konfiguracji 3-way, maks. 128 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 4266+ MHz
• Elementy oferowane przez obie płyty główne: Moduł DIMM.2 z 2 gniazdami na dyski M.2 PCIe x4 oraz zintegrowane gniazdo PCIe x4, przy czym wszystkie gniazda obsługują konfiguracje w macierzach RAID, karta Ethernet 10G, karta Wi-Fi 2x2 802.11ac MU-MIMO, 8-kanałowy dźwięk HD z technologią SupremeFX, DAC ESS Sabre, IR3555 PowIRstage, dławiki MicroFine ze stopu metalu, czarne metaliczne kondensatory 10K, standardowe i sterowalne gniazda RGB, Aura Sync, 1,3 calowy wyświetlacz LiveDash OLED na osłonie panelu I/O, złącze ASUS Node

Najwyższej klasy procesory charakteryzują się większym zapotrzebowaniem na energię, ze względu na więcej dostępnych rdzeni, kanałów pamięci oraz linii PCI Express. Najnowsze modele z rodzin procesorów Threadripper oraz Core z serii X są pod tym względem szczególnie wymagające, dlatego konstrukcja układu VRM nabiera jeszcze większego znaczenia. Odnosi się to zwłaszcza do podkręconych procesorów, stale pracujących na granicy wydajności, po przekroczeniu której narażona jest stabilność systemu. Aby zaspokoić potrzeby tych chipów, płyty główne Alpha i Omega dysponują 16 fazami zasilania rozmieszczonymi w ośmiu fazach. Każda faza natychmiastowo zapewnia podwójną wartość napięcia. Dostarczanie większego napięcia z każdą fazą poprawia szybkość reakcji na transjenty napięciowe, dzięki czemu płyta główna lepiej radzi sobie z nagłymi zmianami w wymaganiach procesora odnośnie zasilania.

Niezbędne zasilanie dociera do procesora za pośrednictwem dwóch złącz pomocniczych z ośmioma pinami każde. Tego typu gniazda ProCool są wyposażone w lite piny zamiast pustych w środku, które są instalowane w konwencjonalnych złączach. Dzięki takiemu rozwiązaniu są w stanie przenosić wyższe napięcie. Ilość metalu w pinach złącz zasilania może wydawać się tylko niewielkim detalem, ale wszystkie te drobiazgi muszą być idealnie dobrane, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność. Płyty główne Alpha i Omega są predestynowane do naprawdę ekstremalnego podkręcania. Oferują one przełączniki trybów LN2 oraz slow do operowania w temperaturach poniżej zera, gniazda wentylatorów pracujących przy wysokim natężeniu prądu do zdmuchiwania wznoszącej się pary wodnej, a także punkty ProbeIt do bezpośredniego kontrolowania głównych wartości napięcia za pomocą multimetru.

Ręczne wlewanie ciekłego azotu może nie być praktycznym rozwiązaniem w systemach do rzeczywistego użytkowania, ale pomaga to zespołowi ROG w określeniu limitów sprzętu, dzięki czemu jest on w stanie poprawić wrażenia tych osób, które na co dzień korzystają z podkręconych maszyn. Cenione UEFI BIOS oraz pakiet narzędzi do dostrajania systemu AI Suite od marki ROG oferują łatwo dostępną gamę opcji do ręcznej regulacji parametrów systemu, przeznaczone szczególnie dla ekspertów wymagających maksymalnej kontroli nad swoim sprzętem.

5-Way Optimization to w wysokim stopniu konfigurowalne narzędzie do automatycznego dostrajania, które określi optymalny stopień podkręcenia każdego unikalnego systemu. Odbywa się to poprzez systematyczne zwiększanie częstotliwości i testowanie stabilności.

Praca przy wyższych częstotliwościach zegara pociąga za sobą większą emisję ciepła, co dodatkowo zwiększa i tak już bardzo duże wymagania pod względem chłodzenia, jakimi cechują się te superwydajne platformy. Narzędzie 5-Way Optimization zawiera automatyczną kalibrację układu chłodzenia, podczas której testowany jest zakres RPM każdego podłączonego wentylatora. Podobna funkcja jest dostępna w UEFI. FanXpert 4 dodaje możliwość sterowania wentylatorami systemowymi w oparciu o temperaturę GPU wybranych kart graficznych, dzięki czemu mogą one reagować szybciej i bardziej inteligentnie na zróżnicowane obciążenia podczas rozgrywki. Zintegrowane inteligentne mechanizmy oprogramowania FanXpert zarządzają dyskretnymi wentylatorami umieszczonymi wzdłuż górnej krawędzi płyty głównej.

Zapewnienie wystarczającego chłodzenia układu VRM przy podkręcaniu tego typu platform o stale wysokim zapotrzebowaniu na prąd, wymaga użycia czegoś więcej niż tylko radiatorów charakteryzujących się odpowiednią mieszanką masy i powierzchni. Konieczne jest również zapewnienie bezpośredniej cyrkulacji powietrza, szczególnie w przypadku systemów chłodzonych cieczą, w których wokół gniazda procesora gromadzi się więcej nieruchomego powietrza. Dwa wentylatory zaczynają się obracać tylko wtedy, gdy wymaga tego temperatura podzespołów.

Obie płyty główne są wypełnione całym zestawem gniazd do podłączania komponentów chłodzenia, w tym oferują dedykowane złącze na spersonalizowane monobloki ze zintegrowanymi obwodami wykrywania wycieku. Dostępne są osobne czujniki temperatury i przepływu chłodziwa do pomiaru w innym punkcie Twojej pętli, a także gniazda na wentylatory do podłączania wstępnie skonfigurowanych pomp wodnych. Seria Extreme została wyposażona w kartę Fan Extension II zapewniającą sześć dodatkowych gniazd na wentylatory i trzy gniazda na mierniki temperatury.

Zapewnienie przepustowości do napędzania kilku dysków SSD PCIe i kart graficznych jest jedną z zalet tego typu wysokowydajnych platform desktopowych. Płyta główna Zenith Extreme Alpha dysponuje czterema gniazdami PCIe x16, podłączonymi bezpośrednio do CPU przy podziale linii: x16/x8/x16/x8. Procesory z serii X oferują mniej linii, ale wciąż jest to wystarczająca liczba, aby platforma Rampage VI Extreme Omega była w stanie napędzać nawet trzy gniazda w konfiguracji x16/x8/x8.

Na każdej z tych płyt można zainstalować co najmniej trzy dyski SSD NVMe bezpośrednio do procesora za pośrednictwem natywnych gniazd M.2. Omega oferuje dodatkową elastyczność dzięki zdolności do przełączania linii PCIe z jednego z tych gniazd M.2 do portu U.2, kompatybilnego z niewiarygodnie szybkimi 2,5 calowymi dyskami typu NVMe, takimi jak Intel Optane SSD z serii 900P. Dysponuje ona również dodatkowym czteroliniowym gniazdem M.2 podłączonym do chipsetu X299, umożliwiając zainstalowanie czterech dysków SSD NVMe bez zużywania cennych gniazd PCIe, które lepiej jest przeznaczyć na karty graficzne.

Pamięć czterokanałowa zapewnia platformom dwa razy wyższą przepustowość w porównaniu do standardowych komputerów desktopowych. Płyty te oferują dwa gniazda na kanał, co pozwala na pracę w konfiguracjach z niesamowitą łączną pojemnością 128 GB pamięci RAM.

Płyty główne Alpha i Omega oferują przyspieszoną łączność sieciową za pomocą karty Ethernet Aquantia 10G. Jest ona zdolna do osiągania znacznie wyższych prędkości niż dodatkowe gigabitowe kontrolery sieciowe Intela, które również są zintegrowane na każdej z tych płyt głównych. Zintegrowana gigabitowa karta Wi-Fi przenosi przepustowość w łączności bezprzewodowej na całkiem nowy poziom, kiedy jest wykorzystywana w parze z kompatybilnym routerem takim jak np. ROG Rapture GT-AC5300. Moduł pracujący w standardzie 802.11ac z technologią 2x2 MU-MIMO może przesyłać dane z prędkością wyższą niż gigabitowa, aby dotrzymać kroku coraz szybszym sieciom LAN i łączności Internetowej. Oprogramowanie ROG GameFirst V automatycznie nadaje priorytetu pakietom wysyłanym przez gry, zarówno w połączeniach kablowych, jak i bezprzewodowych. Dzięki temu strumieniowanie, przesyłanie plików i inne aktywności nie będą zakłócały rozgrywki wieloosobowej.

W tylnym panelu I/O ponownie trafiają na siebie walory estetyczne i praktyczność użytkowania. Fabrycznie instalowana osłona płynnie integruje się z pokrywą płyty głównej, co ułatwia instalację płyty głównej. Do systemów najwyższej klasy często podłączona jest cała masa urządzeń peryferyjnych, dlatego obie płyty główne zostały wyposażone w wiele gniazd USB, w tym także w ich o wiele szybsze warianty zgodne ze standardem USB 3.1 Gen 2. Sąsiadujące z nimi gniazda audio są podświetlone dla lepszej widoczności, co jest dodatkową praktyczną funkcją oświetlenia RGB.

Oprócz standardowego zestawu gniazd, płyty główne Alpha i Omega są również wyposażone w nowe złącze ASUS Node. To dwukierunkowe złącze zostało zaprojektowane z myślą o monitorowaniu i sterowaniu całą gamą różnych urządzeń. Aktualnie już współpracuje ono z rozwiązaniem Fan Extension Card II dołączonym do tych płyt głównych oraz z jednostką zasilającą FSP HydroDPM o mocy 1000 W, umożliwiając kontrolowanie statystyk zasilania i temperatury oraz sterowanie wentylatorem. Złącze Node zostało również użyte do napędzania prototypowej obudowy firmy In Win ze zintegrowanym wyświtlaczem LiveDash OLED, przy czym stale pracujemy nad dodaniem obsługi nowych, interesujących funkcji.

Wejście na polski rynek płyt głównych ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega zostało zaplanowane na styczeń 2019 roku.


ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha i Rampage VI Extreme Omega

Źródło: Info Prasowe / ASUSKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.