Apple przedstawił bliską finalnej wersję Mac OS X Leopard

Apple przedstawił dzisiaj bliską finalnej wersję Mac OS X Leopard, szóstego wydania najbardziej zaawansowanego na świecie systemu operacyjnego. System Leopard, który ma ukazać się na rynku w październiku, wprowadza ponad 300 nowych cech, między innymi zawiera nowy Desktop i Docka ze Stacks, intuicyjnym, nowym sposobem porządkowania plików; uaktualniony Finder z Cover Flow i nowy sposób przeglądania i współdzielenia plików pomiędzy wieloma komputerami Mac; Quick Look, nową funkcję szybkiego przeglądania większości plików bez otwierania programu; Time Machine, nowe rozwiązanie łatwego i automatycznego archiwizowania i przywracania utraconych plików, a nawet wszystkich danych w Maku; Spaces, potężną, nową cechę umożliwiającą tworzenie grup programów i natychmiastowe przełączanie się pomiędzy nimi oraz udoskonalone programy iChat i Mail, które umożliwiają w łatwy sposób bardziej kreatywną komunikację użytkowników. (Dalej) ...
“Leopard jest obecnie najlepszą wersją Mac OS X, przewyższającą nawet niesamowitego Tigera, która jeszcze bardziej umocni Mac OS X na pozycji lidera jako najbardziej zaawansowanego i innowacyjnego na świecie systemu operacyjnego”, powiedział Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. “Uważamy, że obecni i przyszli klienci pokochają Leoparda, który pomoże zwiększyć popularność komputerów Mac”.
Leopard zawiera całkowicie nowego Docka z cechą Stacks, która ułatwia uporządkowanie bałaganu na biurku użytkownika spowodowanego rzeczami ściąganymi przez przeglądarkę i pocztę. Poprzez kliknięcie myszą, użytkownik może natychmiast przenieść na górę zawartość stosu, aby łatwo oglądać każdą rzecz. Również Finder Leoparda został całkowicie przeprojektowany. Dodano do niego Cover Flow, nowy sposób szybkiego przeglądania i lokalizowania plików i programów. Nowy Pasek boczny Findera upraszcza porządkowanie plików na Maku i zapewnia łatwy dostęp do komputerów Mac i PC znajdujących się w domowej sieci. Abonenci .Mac mogą również używać nowej funkcji “Back to my Mac”, która umożliwia przeglądanie i dostęp do plików na ich odległych Makach poprzez Internet. Inną nowością w Leopardzie jest Quick Look, innowacyjny sposób prawie natychmiastowego przeglądania przez użytkowników prawie każdego pliku, a nawet odtwarzanie plików multimedialnych bez otwierania programu.
Dzięki unikalnej zdolności, która umożliwia użytkownikom cofnięcie się w czasie i odszukanie usuniętych plików, programów, zdjęć i innych cyfrowych mediów, Time Machine jest rewolucyjnym sposobem ochrony cyfrowego życia. Po skonfigurowaniu poprzez jedno kliknięcie Time Machine automatycznie zachowuje aktualne kopie wszystkiego, co znajduje się w Maku. W przypadku utraty pliku, użytkownik może użyć Spotlight z Mac OS X i cofając się w czasie odszukać i przywrócić ten plik . Time Machine może automatycznie archiwizować zawartość Maka na zewnętrznym dysku twardym podłączonym przez kabel FireWire lub USB, na serwerze lub bezprzewodowo na dysku twardym podłączonym do stacji bazowej AirPort Extreme.
Leopard zawiera również trzy nowe technologie, które w pełni wykorzystują najnowsze rozwiązania sprzętowe: pełne natywne wsparcie 64 bitów, które pozwala programom na całkowite wykorzystanie zalet 64-bitowego przetwarzania, a jednocześnie uruchamianie już istniejących 32-bitowych programów Mac OS X i sterowników; prostą optymalizację wielordzeniową umożliwiającą wykorzystanie zalet najnowszych rozwiązań Intela; oraz Core Animation, do łatwego tworzenia przez programistów w ich własnych programach animowanych elementów interfejsu użytkownika, równie zadziwiających jak Spaces i Time Machine Leoparda.
Inne nowe cechy Leoparda:
- Leopard Mail, oferuje szersze możliwości przystosowania do potrzeb użytkownika i nadania osobistego stylu wiadomościom email, udostępnia ponad 30 elegancko zaprojektowanych wzorów papeterii i szablonów, które wyglądają równie dobrze na Makach, jak też na PC; Notes ułatwia robienie i porządkowanie notatek w taki sam sposób jak komponowanie i czytanie poczty; To Dos służy do tworzenia list przeglądanych bezpośrednio w Mail oraz ich automatycznego synchronizowania z programem iCal; oraz detektory danych, które automatycznie wykrywają numery telefonów, adresy i wydarzenia, dzięki czemu można je łatwo dodawać do Address Book lub iCal;
- Leopard iChat z iChat Theater umożliwia użytkownikom przedstawianie zdjęć, prezentacji, wideo i plików podczas konferencji wideo; efekty Photo Booth pozwalają na przeprowadzanie transformacji wideo w iChat w czasie rzeczywistym z zabawnymi zniekształceniami i efektami barwnymi; a funkcji video backdrops umożliwiającej wybór zdjęcia lub wideo, które widoczne będzie w czasie czatowania, nie spotka się w żadnym innym miejscu na świecie;
- Leopard iCal wprowadza potężną grupę cech dla kalendarzy opartych na standardzie CalDAV, które ułatwiają porządkowanie i koordynację harmonogramów różnych osób;
- Spaces to doskonały nowy sposób tworzenia przystosowanych do własnych potrzeb przestrzeni na biurku zawierających tylko te programy i pliki, które są potrzebne dla danego projektu oraz możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy nimi poprzez jedno kliknięcie;
- Web Clip dostarcza wszystkiego, czego chce użytkownik ze strony WWW do Dashboard jako widget;
- Boot Camp umożliwia uruchamianie Windows w sposób natywny na komputerach Mac z procesorami Intela*
- nowe narzędzia programistów, w tym Xcode 3 z edytorem nowej generacji; całkowicie nowy interfejs Buildera zapewnia łatwą integrację zaawansowanych efektów animacji z programami; prostsze usuwanie błędów oraz obsługę Objective-C 2.0; DashCode to z kolei lepszy sposób tworzenia nowych widgetów Dashboard bez pisania kodu; oraz Xray, nowy program do optymalizacji wydajności programów.
* Wymagana jest kopia Windows XP lub Vista
Dostępność:
Mac OS X v. 10.5 Leopard ma pojawić się na rynku w październiku i będzie dostępny w sklepie internetowym Apple Center On-Line, w sieci Apple Premium Resellers oraz u autoryzowanych resellerów.