2018-01-04 12:53
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Błąd w procesorach Intela - łatanie systemów Windows, macOS i Linux

Obrazek Błąd w procesorach Intela - łatanie systemów Windows, macOS i Linux

W procesorach firmy Intel wykryto dwie niebezpieczne luki, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących do przechwycenia danych aplikacji poprzez uzyskanie dostępu do pamięci jądra. Pierwsza z luk - Meltdown - może pozwolić na usunięcie bariery między aplikacjami użytkownika a wrażliwymi elementami systemu operacyjnego. Druga luka - Spectre - występuje także w procesorach AMD oraz ARM i może zostać posłużyć do uzyskania dostępu do pamięci aplikacji. Aplikacje zainstalowane na urządzeniach zwykle działają w ’trybie użytkownika’, z dala od wrażliwych struktur systemu operacyjnego. Jeżeli aplikacja potrzebuje uzyskać dostęp do tych obszarów, na przykład do sieci lub procesora, musi ona ’zapytać’ o zezwolenie na wykorzystanie ’trybu chronionego’.



W przypadku luki Meltdown atakujący może uzyskać dostęp do trybu chronionego oraz do pamięci jądra bez potrzeby uzyskiwania zgody, co w efekcie usuwa barierę zabezpieczającą i potencjalnie pozwala na kradzież danych z pamięci uruchomionych aplikacji, np. z menedżerów haseł, przeglądarek, klientów poczty itd.

Wspomniane luki to błędy sprzętowe w architekturze procesorów, zatem ich zniwelowanie wymaga wprowadzania zmian w funkcjonowaniu systemów operacyjnych. Łaty usuwające lukę Meltdown zostały już wydane dla systemów Linux, Windows oraz macOS; prace nad poprawkami uwzględniającymi lukę Spectre trwają.

Firma Intel przygotowała specjalne narzędzie (https://downloadcenter.intel.com/download/27150), które pozwala sprawdzić, czy dany system jest podatny na omawiane błędy, a firma Google opublikowała (https://meltdownattack.com) dalsze informacje na ten temat. Kluczowe tutaj jest bezzwłoczne instalowanie wszelkich dostępnych łat i poprawek przez użytkowników".

Błąd w procesorach Intela - łatanie systemów Windows, macOS i Linux

Błąd w procesorach Intela - łatanie systemów Windows, macOS i Linux

źródło: Info Prasowe / Kaspersky Lab



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.