2007-02-12 12:24
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

ERA TERA - Intel Oficjalnie ...

Obrazek ERA TERA  - Intel Oficjalnie ...

Ledwo skończyłem pisać news ze źródeł zagranicznych (pod spodem - 80 rdzeni Intela), a już w mojej skrzynce zawitał oficjalny tekst od firmy Intel z dokładniejszym opisem nowości opracowanej przez naukowców tej firmy. Zobaczmy zatem, co piszą w informacji prasowej ...
"Badacze z firmy Intel Corporation opracowali pierwszy programowalny procesor o wydajności dorównującej superkomputerom, mieszczący się w jednym 80-rdzeniowym układzie niewiele większym od paznokcia i zużywający mniej energii niż większość współczesnych urządzeń AGD. Procesor powstał w wyniku inicjatywy „Tera-scale computing”, która ma zapewnić wydajność rzędu teraflopów — bilionów operacji na sekundę — przyszłym komputerom osobistym i serwerom. Techniczne szczegóły układu zostaną zaprezentowane na dorocznej konferencji Integrated Solid State Circuits Conference (ISSCC), która odbędzie się w tym tygodniu w San Francisco. (Dalej) ..."



Intel nie ma obecnie planów dotyczących wprowadzenia na rynek dokładnie takiego układu z rdzeniami zmiennopozycyjnymi. Jednakże badania Tera-scale stanowią poligon doświadczalny dla innowacyjnych funkcji w poszczególnych procesorach i rdzeniach, typów magistrali układ-układ i układ-komputer niezbędnych do optymalnego przenoszenia danych oraz — co najważniejsze — oprogramowania, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać procesory wielordzeniowe. Nowy układ badawczy pozwolił uzyskać wgląd w nowe technologie obróbki krzemu, magistrale szerokopasmowe oraz techniki zarządzania energią.

„Nasi badacze osiągnęli nowy kamień milowy, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności przetwarzania wielordzeniowego i równoległego — powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel. — Nowy układ zwiastuje bliską przyszłość, w której produkty teraflopowe staną się powszechne i zmienią nasze oczekiwania co do komputerów i Internetu, zarówno w domu, jak i w biurze”.

Wydajność rzędu teraflopów uzyskano po raz pierwszy w 1996 roku w superkomputerze ASCI Red zbudowanym przez Intela dla Sandia National Laboratory. Komputer ten zajmował ponad 180 metrów kwadratowych, składał się z niemal 10 000 procesorów Pentium® Pro i zużywał ponad 500 kilowatów energii. Badawczy procesor Intela osiąga tę samą wydajność w pojedynczym wielordzeniowym układzie.

Godne uwagi jest również to, że 80-rdzeniowy układ zapehwnia wydajność rzędu teraflopów przy poborze mocy równym 62 watom — mniej niż w przypadku wielu współczesnych procesorów jednordzeniowych.

Układ ma nowatorską konstrukcję, w której rdzenie są powielane jako „kafelki”, co ułatwia wytwarzanie procesora z wieloma rdzeniami. Intel odkrył nowe materiały, z których będą budowane przyszłe tranzystory, a prawo Moore’a będzie obowiązywać jeszcze długo, co otwiera drogę do efektywniejszej produkcji procesorów wielordzeniowych z miliardami tranzystorów.

Teraflopowy procesor cechuje się również architekturą „sieci w układzie”, która zapewnia bardzo szybką komunikację między rdzeniami i może przenosić terabity danych na sekundę wewnątrz układu. W badaniach uwzględniono też metody niezależnego włączania i wyłączania rdzeni, aby używane były tylko te, które są niezbędne do wykonania zadania, co zwiększa oszczędność energii.

Dalsze badania Tera-scale skupią się na dodaniu trójwymiarowej pamięci do układu oraz na opracowaniu bardziej zaawansowanych prototypów badawczych z wieloma rdzeniami ogólnego przeznaczenia opartymi na Intel® Architecture. Obecnie w ramach programu badawczego Intel® Tera-scale Computing prowadzonych jest ponad 100 projektów związanych z architekturą, oprogramowaniem i projektowaniem systemów.

Na konferencji ISSCC Intel zaprezentuje osiem innych referatów, w tym poświęcony mikroarchitekturze Intel® CoreTM i jej zastosowaniu w procesorach dwu- i czterordzeniowych przeznaczonych do laptopów, komputerów biurkowych i serwerów, produkowanych zarówno w technologii 65 nm, jak i w rewolucyjnej technologii 45 nm. W innych referatach zostaną omówione zagadnienia takie jak układ transceivera Radio Frequency Identification (RFID), energooszczędna pamięć podręczna dla aplikacji mobilnych oraz rekonfigurowalny akcelerator Viterbi, a także nowatorskie obwody do tłumienia rezonansu w zasilaniu układu i do pomiaru szumu fazowego oraz adaptacyjne techniki kompensacji zmienności i starzenia.



źródło: Info Prasowe / INTEL



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.