Festiwal Nauki 2009

Już za 2 dni rozpoczyna się Warszawski Festiwal Nauki 2009! W dniach 19-27 września między różnymi atrakcjami, miejsce będą miały liczne ciekawe wykłady w Polsko Japońskiej Szkole Technik Komputerowych. Między innymi pokaz robotów, oszustwa na Allegro, legalne zastosowanie P2P. Chętnych zapraszam do rozwinięcia newsa i zapoznania z ciekawym cyklem oferowanych spotkań.
DZIEŃ KULTURY I SZTUKI - 19 WRZEŚNIA 2009
Warsztaty rysunku – T. Myjak, P. Nowiński, P. Sieciński, godz. 10.00
PRACOWNIA MALARSKA
Prezentacja prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów (malarstwo, grafika, animacja). Możliwość sprawdzenia własnych zdolności w zakresie rysunku. Trening kreski.
Życie codzienne we współczesnym Tokio – J. Bator, godz. 10.00
AULA GŁÓWNA
Wykład poświęcony rozmaitym aspektom życia codziennego w Tokio – jednej z największych i najbarwniejszych metropolii współczesnego świata. Całość będzie ilustrowana zdjęciami.
Dlaczego warto badać japońskie komiksy i filmy animowane – R. Siedliński, godz. 11.00.
AULA GŁÓWNA
Dlaczego warto poświęcić poważny namysł i uwagę badawczą japońskiej popkulturze obrazkowej spod znaku mangi i anime? Czy może ona być sposobem poznania fascynacji, lęków i problemów jakimi żyje społeczeństwo współczesnej Japonii.
Digital Humanities. Jak współczesna humanistyka wykorzystuje narzędzia informatyczne – A. Zandberg, godz. 11.00
AULA A1
Wykład poświęcony stosowaniu technik komputerowych w badaniach humanistycznych na przykładzie projektów z zakresu historii społecznej.
Ze sceny na ekran. Początki kina w Japonii – J. Karpoluk, 19 IX godz. 12.00
AULA GŁÓWNA
Prezentacja dotyczy pierwszych 40 lat historii kina japońskiego. Od powstania w 1899 r. pierwszego japońskiego filmu Momijigari (Jesienne klony) do połowy lat 30. XX w. Ilustrowana będzie fragmentami niemych japońskich filmów.
Japońskie Ogrody ZEN – A.Trwoga, godz. 12.00
AULA A1
Zaprezentowanie historii i symboliki japońskich ogrodów ZEN, w których wszystkie elementy są w doskonałej harmonii ze sobą.
Grafika warsztatowa – A. Kalina, godz. 12.00
PRACOWNIA GRAFIKI WARSZTATOWEJ
Otwarte warsztaty umożliwiające poznanie historii techniki drukarskiej. Możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu druku artystycznego. Szansa na sprawdzenie własnych umiejętności artystycznych.
Dodatkowa atrakcja sobotniego festiwalu:
Poznaj sztukę zakładania yukaty
DZIEŃ TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I BIZNESU - 26 WRZEŚNIA 2009 r.
Nauczanie przez internet – P. Lenkiewicz, godz.10.00
AULA 110 B
System do nauki przez internet. Platforma o nazwie Edu – coraz częściej wspomaga tradycyjne studia. Prezentacja systemu i omówienie doświadczeń.
Warsztaty programistyczne – K. Barteczko, godz.10.00
Wykład i ćw. SALA 110 A
Zapoznanie z programowaniem komputerów. Zaprezentowanie możliwości języka programowania JAVA.
Czy gaz może coś za nas policzyć? – K. Bojar, godz.10.00
AULA A1
Słowa kluczowe: symulacje komputerowe, modelowanie zjawisk fizycznych. Wielokrotnie natrafiamy na trudne problemy obliczeniowe, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Okazuje się, że często możemy poprosić o pomoc Naturę
Pokaz robotów – A. Szmigielski, godz. 10.00, 11.00 i 12.00
LABORATORIUM ROBOTYKI
Zaprezentowanie niektórych modeli mobilnych robotów. Możliwość wykorzystania zaawansowanej techniki w życiu codziennym i zabawie. Każdy z pokazów jest skierowany do konkretnej grupy wiekowej.
Przygoda z kwaternionami – P. Tronczyk, 26 IX godz. 11.00
AULA 110 B
Podstawowe definicje związane z liczbami zespolonymi i ich interpretacją geometryczną. Przykłady fraktali wielowymiarowych uzyskanych dzięki zastosowaniu kwaternionów.
Bazy danych od Ms Access do Oracle – J. Wierzbicki, godz. 11.00
SALA 232
Przekrój metod wyszukiwania i operacji na danych. Rola i wykorzystanie standardu języka SQL w różnych systemach baz danych.
Chatterboty i inne dziwy – K. Kowalczyk, K. Kościeński, godz. 11.00
AULA A1
Narzędzia sztucznej inteligencji. Chatterboty, programy imitujące konwersacje człowieka w języku naturalnym oraz przykłady. Animacja obiektów w 3D wsparta sterownikiem pracującym na zasadach logiki rozmytej.
Zarządzanie wiedzą – A. M. Bernacki, R. Muniak, godz. 12.00
AULA A1
Wykorzystywanie i zarządzanie wiedzą jest podstawą wzrostu efektywności zarówno w gospodarce narodowej, jak i życiu prywatnym.
Cykl wykładów z dziedziny – INFORMATYKA SPOŁECZNA
Kto oszukuje na Allegro? – R. Nielek, godz. 10.00
AULA GŁÓWNA
Kto najczęściej oszukuje, jak powstają wojny komentarzy, jak najczęściej licytujemy, kto tak naprawdę traci na negatywnych ocenach. Bądźmy świadomymi użytkownikami serwisów aukcyjnych!
Od piractwa do aplikacji społecznościowych: nowe zastosowania programowania Peer-to-Peer – A. Wierzbicki, Ł. Żaczek, godz. 11.00
AULA GŁÓWNA
Istnieje wiele legalnych zastosowań programowania „Peer-to-Peer” (P2P), np. aplikacje społecznościowe. Wizualizacja sieci P2P korzystającej z sieci społecznej oraz objaśnienie mechanizmu jej tworzenia.
Ile Cię dzieli od wszystkich ludzi na świecie. Rozprzestrzenianie informacji w sieciach społecznych – A. Hupa, godz. 12.00
AULA GŁÓWNA
Kompleksowe omówienie zagadnień sieci społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem rozprzestrzeniania informacji.