2012-10-22 20:44
Autor: NuCore
12

Gigabyte F2A75M-HD2 - płyta FM2 za 70 dolarów?

Obrazek Gigabyte F2A75M-HD2 - płyta FM2 za 70 dolarów?

Firma GIGABYTE zaprezentowała kolejną płytę główną z gniazdem FM2 dedykowaną układom APU/CPU opartym o architekturę Trinity. Model o symbolu F2A75M-HD2 wyposażono w chipset A75 dzięki czemu cena płyty głównej mogła zejść do poziomu około 70 dolarów. Mimo to klienci mogą liczyć na implementację takich rozwiązań jak SATA III, USB 3.0, obsługę macierzy RAID 0/1/10 czy obecnośc złącz DVI oraz HDMI. (Dalej...)


Ponadto płyta główna GIGABYTE F2A75M-HD2 dysponuje dwoma bankami pamięci DDR3 DIMM, w które możemy zainstalować maksymalnie 32 GB RAM typu DDR3-1866. Pozostałe elementy opisywanej konstrukcji to porty PCI Express 2.0 x16, PCI Express 2.0 x1 oraz PCI, cztery porty SATA III (6 Gb/s), 2x USB 3.0 + 2x USB 2.0 (panel I/O) oraz 2x USB 3.0 (front panel), gniazdo PS/2 (Combo), 1-Gb karta sieciowa, 6-kanałowy kodek HD audio, a także zestaw wyjść video w postaci złącz D-Sub, DVI oraz HDMI. Cena w jakiej będziemy mogli dostać płytę główną F2A75M-HD2 wynosić ma około 70 dolarów.

Gigabyte F2A75M-HD2 - płyta FM2 za 70 dolarów?

Gigabyte F2A75M-HD2 - płyta FM2 za 70 dolarów?

Źródło: TechPowerUp
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  czy te 70 dolarów faktycznie jest warte wspomnienia aż w tytule tematu
  u nas i tak będzie pewnie za ponad 250zł więc płyta jak płyta

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  Myślę że było warto ponieważ jak na razie prawie każdy narzeka na drogie płyty z FM2. Tym samym "odtrąbiłem" / oznajmiłem, że idzie ku dobremu.

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  W cenie poniżej 200 zł takie modele mają szansę na naszym rynku

 4. Avatar nic wiadomość nic
  Płyta jest golusieńka

  wszystko na niej jest bo musi być, bardziej obciąć się nie dało. To takie B75 dla AMD (nawet liczba się zgadza ).
  Na upartego jeśli ktoś planuje włożyć procka, pamięci i używać to czemu nie, nie każdemu trzeba mobo za 500 zeta. Tylko najtańsza płyta pod LGA1155 to wydatek poniżej 150 zeta

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @djluke

  Dokładnie, tyle że wówczas mowa o H61 a w tej cenie nie ma USB 3.0, SATA III, HDMI i nierzadko PCI. Zostaje nam tylko SATA II i USB 2.0 nie mówiąc o braku USB 3.0 ma front panelu, brak OC itd. W dodatku już w zasadzie na starcie dostajemy platformę ze znacznie słabszą integrą (GPU).
  Jak widać jakby GB chciał zejść do poziomu płyt na H61 to mógłby pociąc co nieco (sloty PCI czy ograniczyć się tylko do D-Sub'a).

 6. Avatar nic wiadomość nic
  @NuCore

  Integra to kwestia procka nie płyty, tak samo sloty, a H61 potrafią mieć HDMI i DVI (niektóre nawet mają coaxiala ). Oczywiście chipset jest stary i słaby ale jest, a ja miałem na myśli najtańszą płytę pod dany socket bez patrzenia na dodatki, taki wiesz marketboard. Tutaj też mamy starszy chipset, a obecność SATA3 i USB3 wynika zapewne z faktu że bez tego się nie dało

  Czy Gigabyte mogło zrobić taniej - nie wiem. Inni też mogli a nie zrobili więc może wina leży gdzie indziej? Może za mało jest tych płyt albo chipsety są za drogie? Na pewno stopień skomplikowania jest znacznie większy niż we wspomnianym H61 czy nawet wyższych, ale klient końcowy i tak patrzy na cenę zestawu płyta + procesor.

 7. Avatar nic wiadomość nic
  Atak klonów

  http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/5311582
  w zasadzie wszystkie płyty mATX na A75 wyglądają tak samo, i kosztują bardzo podobnie. IMHO to jest referencyjna konstrukcja AMD. Problem jest taki, że mnie by zadowalało takie wyposażenie, natomiast sloty są umieszczone fatalnie, nie włożyłbym grafiki i mojej dźwiękówki na pciex, bo radiator 90% kart graficznych zasłoni kolejne złącze. Nawet większość Radeonów 6670 ma dwuslotowe chłodzenie (w tym obydwie pasywne).

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @djluke

  To włóż na LGA 1155 CPU z jakąś mocniejszą integrą?:D Poza tym przeczytaj wedle potrzeby x razy słowo klucz: platforma. Tu właśnie APU + MB wyjdzie i tak lepiej, bo sumarycznie mamy wydajniejszą i nowocześniejszą platformę, stąd taka a nie inna cena płyt.

  @Gakudini
  Tu się zgodzę. Bateria powinna zamienić się miejsccem ze slotem PCI-E x1 i byłoby git.

 9. Avatar nic wiadomość nic
  @Gakudini

  Ale to jest mATX więc miejsca jest mało z założenia. Fakt że skopali marnując jeden slot na złącza bo kiedyś mieściły się one pod ostatnim PCI, ale tak czy tak jest to platforma raczej dla tych którzy nie obsadzą wszystkich slotów.

  A co do Ceneo to widzę tam 4 płyty na FM2: najtańszą MSI od 187zł na A55, kolejną MSI na A75 od 231, podobną do tej tutaj i dwa Asusy na A85 w okolicach 450-480zł. Możliwe że mają jeszcze bałagan z socketami i płyt na FM2 jest więcej.

 10. Avatar nic wiadomość nic
  @djluke

  To (22.5cm x 17.4cm) mi wygląda na FlexATX, więc tak miało być i nie skopali.
  Formaty MOBO [LINK]

  Szkoda, to że AMD skopało FM1.
  FM2 ma szansę na upowszechnienie się - oby, bo to oznacza koniec z przegrzewającymi się i awaryjnymi układami NB (Northbridge) na MOBO.

 11. Avatar nic wiadomość nic
  @cyclonB

  Dokładnie, płytka wygląda na mniejszą od mATX (4 gniazda pamięci by sie nie zmieściły).

  djluke
  Z pewnością nie jest do OC, ale czego więcej brakuje?

  [LINK]

 12. Avatar nic wiadomość nic
   

  Swoją drogą powinni wydać podobną wersję bez PCI, ale z drugim PCIe x16.

  Brakuje mi też przynajmniej jednego eSATAp (przecież takie gniazdo kosztuje grosze), a bez tego muszę na śledziu instalować przejściówkę, co mi się nie bardzo podoba.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.