2009-03-11 15:47
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
20

Intel winny - Orzeczenie Koreańskiej Komisji Handlowej

Obrazek Intel winny - Orzeczenie Koreańskiej Komisji Handlowej

Koreańczycy to bardzo skrupulatny naród i chyba nikogo nie zaskoczy, że Koreańska Komisja Handlowa KTFC (Korea Fair Trade Commission), zakończyła prace w sprawie niezgodnych z prawem handlowym praktyk firmy INTEL. Jej werdykt brzmi: winny. W dochodzeniu stwierdzono, że korporacja stosowała systemy niezwykle atrakcyjnych "zniżek" na swoje układy elektroniczne oraz szantaż w celu osłabienia pozycji AMD na rynku koreańskim. W 2002 roku Intel "poprosił" korporację Samsung o niekupowanie układów konkurencyjnej firmy. Kiedy "prośba" nie odniosła skutku, Intel wprowadził normalne, bez ulgowe ceny swoich produktów, co spowodowało gwałtowny wzrost kosztów produkcji urządzeń Samsunga i jego niską konkurencyjność na rynku. Po pewnym czasie Intel znów ponowił swoją "prośbę" i jak nietrudno się domyślić, koreański gigant tym razem się do niej "odpowiednio" ustosunkował. Według dokumentów, w przysługę odrzucenia AMD ze swojej oferty "niebiescy" wpompowali w ramach ulg, aż 800 mln USD. (Dalej) ...



Podobnie było w rozpatrzonym przypadku firmy montującej gotowe zestawy komputerowe - Sambo Computers, do której należy znaczna część koreańskiego rynku domowych PCetów. Po wejściu na rynek niezwykle udanych procesorów Athlon 64, Intel "poprosił" kierownictwo Sambo o to, by w 70 procentach komputerów wyprodukowanych przez ich fabryki, były procesory Pentium (czwarty kwartał 2004 do drugiego kwartału 2005). Sambo zgodziło się i w zamian otrzymali bardzo wysokie zniżki na Intelowskie produkty.

Intel nie jest zadowolony z wyników pracy KTFC i twierdzi, że jej opinia nie odbija rzeczywistości rynku oraz tego, co naprawdę się wydarzyło. Intel został przedstawiony w roli czarnego charakteru i brutala z placu zabaw, a o swoje racje będzie ubiegać się przed sądem.

Ciekawe, czy opinia wystawiona przez Koreańczyków wpłynie w jakiś sposób na przyśpieszenie i wyniki podobnych komisji w Europie i USA.

Aby znów nie było, że źródło to Inquirer, zainteresowani tematem mogą skorzystać z pliku PDF z materiałami KTFC - LINK.

źródło: The Inquirer



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.