Linux zdominował największe komputery świata

Linux ponownie umocnił pozycję lidera wśród systemów operacyjnych obsługujących superkomputery - wynika z najnowszego (czerwiec 2007 r.) rankingu superkomputerów TOP 500. Porównanie z poprzednią edycją listy Top500 (z grudnia 2006 r.) wykazuje, że Linux zwiększył swą przewagę nad innymi systemami o 4 punkty procentowe i obecnie steruje pracą aż 86 proc. maszyn (429 instalacji) - poprzednio 82 proc. (408 instalacji). Wśród dystrybucji firmowych rosnącą popularnością cieszy się Novell SUSE Linux - 74 instalacje (poprzednio 62), natomiast obniżył się udział dystrybucji Red Hat, który obecnie obsługuje tylko 8 instalacji (poprzednio 12). Co więcej, wśród pierwszej dziesiątki najpotężniejszych superkomputerów świata aż 8 pracuje pod kontrolą Linuksa, z czego 6 to Novell SUSE Linux (zobacz Tab. 2). (Dalej) ...
Warto odnotować, że od przejęcia przez Novella rozwoju dystrybucji SUSE Linux udział komputerów wykorzystujących ten system konsekwentnie wzrasta wykazując średnioroczną dynamikę wzrostu rzędu 190 proc. Tak szybko rosnąca pozycja Novell SUSE Linux w wymagającym świecie superkomputerów (zob. Tab. 1.) świadczy o możliwościach samego systemu, ale też o znaczeniu wsparcia technicznego ze strony producenta.
Jak wykazuje lista, Linux jest równie chętnie instalowany na złożonych architekturach równoległych (MPP - Massive Parallel Processing) jak i na strukturach klastrowych. Czynnikiem decydującym o wyborze Linuksa nie jest chęć obniżenia kosztów, o czym świadczy obecność na liście największych i najbardziej zasobnych instytucji badawczych na świecie.
Objaśnienia :
1 Rmax – maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK w GFLOPS
2 Rpeak – teoretyczna wydajność w GFLOPS
3 Systemy oparte na jądrze Linux bez wskazania na dystrybucję
4 Systemy: m.in. Super-UX, UNICOS, Mac OS X, Tru84 UNIX, Windows, IRIX, Paragon OS, UXP/V