Microsoft - Mieszkańcy obszarów wiejskich chcą się uczyć ...

Microsoft wraz z Fundacją Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich informują o zakończeniu pierwszej edycji projektu społeczno-edukacyjnego „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”. Projekt jest częścią globalnego programu grantowego Microsoft Unlimited Potential, którego celem jest wyrównywanie szans społeczności defaworyzowanych i zagrożonych „wykluczeniem informacyjnym” w dostępie do narzędzi, wiedzy i umiejętności informatycznych. Beneficjentem grantu i wykonawcą projektu jest Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich. Z podstaw obsługi komputera i Internetu przeszkolonych zostało 726 osób z 7 województw, głównie kobiety z obszarów wiejskich oraz małych miasteczek. Podsumowanie pierwszej edycji projektu połączone jest z inauguracją kolejnej, która zostanie przeprowadzona dzięki przyznanemu przez Microsoft kolejnemu grantowi o wartości niemal 100 tys. dolarów. Fundacja rozpocznie realizację drugiej edycji szkoleń, tym razem dla 1200 osób, jeszcze wiosną tego roku. (Dalej) ...
Celem projektu „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”, podobnie jak całego programu Microsoft Unlimited Potential jest wyrównywanie szans społeczności zamieszkujących obszary wiejskie w dostępie do nowych technologii oraz umiejętności ich wykorzystania do rozwoju osobistego i zawodowego. Prowadzone na wsiach i w małych miasteczkach na terenie całego kraju szkolenia z podstaw obsługi komputera i Internetu były adresowane przede wszystkim do osób bezrobotnych, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, dla których umiejętności obsługi komputera, oprogramowania i Internetu oznaczają nowe kwalifikacje zawodowe i otwierają nowe możliwości.
„To była prawdziwa przyjemność widzieć jak osoby, które jeszcze dwa dni wcześniej nie potrafiły, wręcz bały się uruchomić komputer, zupełnie swobodnie wykonywały polecenia prowadzącego i płynnie poruszały się po klawiaturze i ekranie. Komputer jest powszechnie dziś wykorzystywanym narzędziem, nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym. Mam nadzieję, że te nowe i tak entuzjastycznie przyjęte przez uczestniczki umiejętności pozwolą im w pełni wykorzystać ich potencjał – potencjał do nauki, pracy i zabawy” – powiedziała Joanna Frąckowiak, PR & Community Affairs Manager w polskim oddziale Microsoft.
W ramach projektu przeprowadzono w sumie 35 szkoleń, w których wzięło udział 726 osób. Szkolenia odbyły się w 7 województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Ich organizatorzy przejechali ponad 6.5 tys. kilometrów. Szkolenia odbywały się w pracowniach komputerowych, udostępnianych przez partnera projektu – Centrum Doradztwa Rolniczego. Dodatkowo, Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich udostępniała 10 laptopów jako uzupełnienie wyposażenia wykorzystywanych pracowni komputerowych. Dzięki temu każdy uczestnik szkoleń posiadał samodzielne stanowisko do nauki
i ćwiczeń.
„Realizując szkolenia odwiedziliśmy 13 miejscowości w 7 województwach. We wszystkich projekt spotykał się z dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Uczestnicy naszych szkoleń, w większości kobiety oraz bezrobotni, z ogromnym zapałem zdobywali nowe umiejętności i szybko zaczęli wykorzystywać je w praktyce. Jak się okazało, wielu z nich posiada w domu komputery, które dotychczas służyły wyłącznie ich dzieciom do gier i zabawy. Teraz, uczestnicy naszych kursów mogą np. swobodnie poszukiwać informacji w Internecie, m.in. ofert pracy, przygotowywać dokumenty aplikacyjne w edytorze tekstu i wysyłać je za pośrednictwem poczty e-mail. Wierzę, że hasło zawarte w nazwie projektu „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”, dzięki szkoleniom oraz dużemu zaangażowaniu ich uczestników, stanie się w ich przypadku rzeczywistością” – powiedziała Maria Wróblewska, prezes Fundacji Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich.
Zaskoczeniem dla wszystkich organizatorów był fakt, że bardzo duży odsetek osób, które brały udział w projekcie deklarowało, że posiadają komputer w gospodarstwie domowym. W większości przypadków był on jednak narzędziem zarezerwowanym dla najmłodszych, czyli dzieci i młodzieży, dla których komputer jest równie naturalnym elementem wyposażenia domowego jak telewizor dla pokolenia ich rodziców. Dzięki projektowi i realizowanym kursom wszystkie osoby, które odważyły się i podjęły próbę nauczenia się obsługi komputera, dziś bez strachu z niego korzystają.
„Z prawdziwą przyjemnością uczestniczyłam w tym kursie. Szkolenie to w ciekawy sposób przybliżyło mi dość szeroki zakres materiału. Informacje przedstawiane były w sposób, myślę dla każdego, przystępny i zrozumiały. […] Dziś stanowi ono bazę do mojego dalszego rozwoju i jest zestawem elementarnych informacji, który traktuję jako początek dalszej przygody z informatyką. […] Istotą takiego powodzenia projektu jest fakt jego dostępności dla wszystkich – nawet tych najbiedniejszych. Uczynienie go całkowicie bezpłatnym umożliwiło wzięcie w nim udziału każdemu, bez względu na status materialny – to tak rzadko spotykana dziś realna i faktyczna pomoc dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują, a niestety często, zepchnięci na margines ubóstwa, nawet nie próbują już o nią prosić” – napisała Marta Drążek, z Gryfowa Śląskiego, uczestniczka jednego z kursów.
Zarówno duże zainteresowanie prowadzonymi w ramach projektu kursami, jak i doświadczenie Fundacji Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich przyczyniły się do decyzji Microsoft
o kontynuacji projektu. Fundacja otrzymała kolejny grant w postaci środków finansowych i oprogramowania o łącznej wartości niemal 100 tys. dolarów na realizację drugiej edycji projektu „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”.
Ogólnoświatowy program grantowy firmy Microsoft Unlimited Potential, w ramach którego prowadzony jest projekt „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”, jest elementem działalności społeczno-edukacyjnej firmy Microsoft. Jego głównym celem jest umożliwianie rozwoju i podnoszenia konkurencyjności zawodowej ludziom, którzy nie mieli wcześniej możliwości korzystania z zaawansowanych technologii. Poprzez zapewnianie dostępu do komputera i Internetu oraz do szkoleń informatycznych społecznościom wsi i małych miasteczek, bezrobotnym oraz niepełnosprawnym, Microsoft wyrównuje ich szanse i przyczynia się do budowy „społeczeństwa informacyjnego”.
W Polsce przyznanych zostało już 7 grantów Unlimited Potential o łącznej wartości 1 mln 215 tys. dolarów. Dzięki realizowanym projektom UP powstało 118 bezpłatnych Punktów Dostępu do Internetu Ikonk@ na Podlasiu, 3 Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Lubelszczyźnie, 2 w Warszawie i 7 w regionie Podlasia oraz prowadzone są liczne szkolenia z podstaw obsługi komputera i Internetu dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych i żyjących na marginesie społecznym.