Microsoft Imagine Cup 2007 w Korei - Polacy w finałach

Microsoft poinformował, że w tegorocznym finale międzynarodowego konkursu technologicznego Microsoft Imagine Cup weźmie udział 17 studentów z Polski. Polska reprezentowana będzie w finale w 7 z 9 kategorii konkursowych, co klasyfikuje nas na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby kategorii, w których polscy studenci mają szansę na wygraną. Jednocześnie Polacy będą stanowić najliczniejszą reprezentację spośród krajów regionu EMEA oraz czwartą co do wielkości z całego świata, ustępując tylko Chinom, Indiom i Brazylii. Tegoroczny międzynarodowy finał konkursu odbędzie się w sierpniu w Korei. (Dalej) ...
Do światowych finałów konkursu zakwalifikowało się 17 uczestników z Polski. 13 z nich wyłonionych zostało w drodze rozgrywek online, a 4 osoby to przedstawiciele drużyny InPUT, którzy zostali zwycięzcami krajowego finału w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Wszyscy będą rywalizować z kolegami z innych krajów w swoich kategoriach konkursowych. Wśród nich jest dziewięciu studentów Politechniki Poznańskiej, dwóch Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz po jednej osobie z Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
„Polacy po raz kolejny udowodnili swoją pasję do technologii i niezaprzeczalny talent. W Korei będziemy mieć jedną z największych reprezentacji spośród wszystkich krajów, które biorą udział w finałach, co jest dla nas – z jednej strony – prawdziwym powodem do dumy, a z drugiej – nadzieją na duży sukces. Wierzę, że ci młodzi ludzie zaprezentują Polskę na arenie międzynarodowej od najlepszej strony. Trzymamy za nich kciuki i życzymy im powodzenia, ciesząc się jednocześnie, że możemy jako kraj pochwalić się młodą generacją przyszłych liderów w dziedzinie technologii” – powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.
W poszczególnych kategoriach Polskę reprezentować będą:
Projektowanie systemów wbudowanych
o Piotr Kryger – Politechnika Poznańska
o Mikołaj Małaczyński – Politechnika Poznańska
o Piotr Ślęzak – Politechnika Poznańska
o Jakub Pawłowski – Politechnika Poznańska
Projekt Hoshimi
o Kamil Piechociak – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
o Paweł Podlasiński – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Technologie Informatyczne
o Paweł Wójcicki Jarocki – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
Algorytmy
o Radosław Czyż – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
o Przemysław Dębiak – Uniwersytet Warszawski – zdobywca drugiego miejsca w ubiegłorocznej edycji konkursu oraz finalista w kategorii Project Hoshimi
Fotografia
o Iwona Bielecka – Wojskowa Akademia Techniczna (zeszłoroczna finalistka w kategorii Project Hoshimi)
o Małgorzata Łopaciuk – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Film Krótkometrażowy
o Julia Górniewicz – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
o Jacek Barcikowski – Politechnika Poznańska
Julia Górniewicz i Jacek Barcikowski będą reprezentować Polskę w tej kategorii już po raz trzeci. W finałach zeszłorocznej edycji konkursu, które odbyły się w Indiach, zajęli drugie miejsce na podium.
Projektowanie Oprogramowania
o Zespół InPUT w składzie:
→ Szymon Wybrański – Politechnika Poznańska
→ Michał Zygmunt – Politechnika Poznańska
→ Michał Tartanus – Politechnika Poznańska
→ Marek Wronowski – Politechnika Poznańska
Microsoft Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany już po raz piąty. W zeszłorocznej edycji konkursu wzięło udział około 100 tys. uczestników z ponad 170 państw, w tym 1084 studentów z Polski. Tegoroczna edycja zgromadziła ok. 150 tys. osób z ponad 190 krajów, w tym 1545 z Polski. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 3 obszarach, obejmujących w sumie 9 kategorii:
Rozwiązania technologiczne:
o Projektowanie oprogramowania
o Projektowanie systemów wbudowanych
o Projektowanie aplikacji internetowych
Bitwa na umiejętności:
o Projekt Hoshimi – bitwa programistyczna
o Technologie informatyczne
o Algorytmy
Sztuka cyfrowa:
o Film krótkometrażowy
o Fotografia
o Projekt interfejsu
Uczestnicy każdej z tych kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest „technologia, która ułatwia edukację każdemu z nas”. Łączna suma nagród w konkursie to prawie 170 tys. USD.
W ubiegłorocznej edycji konkursu, której międzynarodowy finał odbył się w Indiach, Polacy zajęli cztery miejsca na podium w dwóch kategoriach finałowych. Dwóch studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz student Politechniki Poznańskiej zdeklasowali rywali w kategorii Algorytmy, zajmując kolejno wszystkie trzy miejsca na podium. Drużyna, w której skład weszli studenci z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zajęli natomiast drugie miejsce w kategorii Film Krótkometrażowy. Mottem rozwiązań prezentowanych podczas ubiegłorocznej edycji Imagine Cup były „technologie, które pozwalają żyć zdrowiej”.
Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać na stronie: www.imaginecup.pl