2003-10-20 17:25
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
0

Najszybszy klaster komputerowy w Polsce w Gdańsku

Obrazek Najszybszy klaster komputerowy w Polsce w Gdańsku

Gdańsk, 20 października 2003 r. - Centrum Informatyczne TASK afiliowane przy Politechnice Gdańskiej oraz firmy Intel i Optimus S.A. uruchomiły w dniu dzisiejszym klaster komputerowy najnowszej generacji oparty o 128 serwerów Optimus NSERVER ME450 G1 bazujących na 256 procesorach Intel® Itanium® 2 i systemie operacyjnym Linux. Sumaryczna moc obliczeniowa tej maszyny sięga 1,3 Tflopa, (Teraflop = 1 bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

„TASK to pionierska instytucja, którą tworzy grupa ludzi myślących zgodnie z najnowszymi światowym trendami i wybierająca najnowocześniejsze technologie. Uruchomiony w dniu dzisiejszym klaster jest pierwszym w Polsce, w Europie Środkowej i Wschodniej rozwiązaniem opartym o procesory Intel® Itanium® 2 oraz największym tego rodzaju superkomputerem w Europie” – powiedział Stacy Smith, wiceprezes i Dyrektor Generalny Intela na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „ Nasza współpraca z TASK-iem rozpoczęła się w 2000 roku wspólnym projektem superkomputera opartego o 128 procesorów Intel® Xeon™. Dzisiejsza uroczystość jest dowodem, że była to słuszna decyzja, dzięki czemu uruchomiony w dniu dzisiejszym klaster jest 10cio - krotnie bardziej wydajny niż inne superkomputery działające w Polsce. To bardzo dobrze, że Intel może wspierać inicjatywy tego typu i pomagać środowisku akademickiemu w rozwoju ich pracy”.

„Dzięki kilkuletniej współpracy z Intelem, a od tego roku także z Optimusem, CI TASK udostępnia dziś polskim naukowcom niezastąpione narzędzie, które umożliwi im udział w projektach prowadzonych w kooperacji z czołowymi światowymi ośrodkami. Wykorzystanie technik obliczeniowych oraz specjalistycznego oprogramowania daje naukowcom możliwość rozwiązywania wielu zagadnień fizycznych i chemicznych towarzyszących życiu codziennemu. Tylko w ubiegłym roku, oprócz wielu innych publikacji, powstało w oparciu o zasoby CI TASK ok. 40 oryginalnych prac badawczych opisanych w renomowanych czasopismach z listy ISI, w tym ogromna większość w czasopismach zagranicznych o wysokim współczynniku IF. Szybki rozwój technologii obliczeniowej powoduje jednak, że posiadane zasoby szybko się kurczą, a stwarzane przez nie możliwości maleją w stosunku do ciągle stawianych nowych zadań, problemów i wyzwań. W związku z tym dostarczenie środowisku naukowemu nowoczesnych możliwości obliczeniowych jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego światowego poziomu prowadzonych symulacji i badań komputerowych” - powiedział Mścisław Nakonieczny, Dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.
„Dla Optimusa najważniejszy jest rozwój technologiczny. Jesteśmy dumni, że mogliśmy się przyczynić do stworzenia odpowiednich warunków badawczych przedstawicielom polskiego środowiska naukowego. Współpraca Optimus S.A. z firmą Intel zaowocowała najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce – dziesięciokrotnie szybszą od poprzedniego superkomputera. Cieszymy się, że ten efekt został osiągnięty przy znakomitym stosunku wydajności do ceny – klastry zyskują coraz większą popularność m. in ze względu na fakt, że ich koszt jest dużo niższy niż jakiejkolwiek innej maszyny RISC-owej. Również w przyszłości będziemy pracować nad kolejnymi rozwiązaniami wyznaczającymi standardy na rynku.” - stwierdził Andrzej Widerszpil, Prezes Zarządu Optimus S.A.

„XXI wiek, w który wkroczyliśmy, będzie bez wątpienia wiekiem nauki, zaś skuteczne w nią inwestowanie to imperatyw dla Polski w przyszłej zjednoczonej Europie. Uruchamiany dzisiaj w Politechnice Gdańskiej klaster, będący najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, jest modelowym przykładem takiej inwestycji zrealizowanej dzięki ścisłej współpracy środowiska gospodarczego i naukowego, a stanowiącej jeden z priorytetów w działaniach naszej uczelni. Misją Politechniki Gdańskiej jest bowiem praca na rzecz rozwoju gospodarczego Pomorza i kraju realizowana poprzez kształcenie wysokiej klasy inżynierów, jak również prowadzenie badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Ważne jest, że w naszych pracach na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii i ich transferu znajdujemy takich partnerów jak Intel i Optimus. Jestem przekonany, że ta kooperacja przyniesie wymierne efekty w postaci zintensyfikowania badań i wdrożeń i przyczyni się do jeszcze efektywniejszej współpracy z firmami regionu zarówno w zakresie zawartych umów m.in. z Grupą Lotos i Polpharmą, jak również w ramach Pomorskiej Regionalnej Strategii Innowacyjności, w której jesteśmy jednostką wiodącą - powiedział prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, JM Rektor Politechniki Gdańskiej.”

źródło: Informacja prasowa



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.