2012-10-02 20:53
Autor: Mirosław Langer (lami)
23

Nowe Horyzonty czyli APU A10-5800K Trinity

Obrazek Nowe Horyzonty czyli APU A10-5800K Trinity

Dzisiaj firma AMD wprowadza na rynek serię procesorów opartych o rdzeń Trinity. Do naszej redakcji dotarła do testów sztandarowa konstrukcja nowej firmowej platformy AMD APU A10-5800K, celem przechodzenia testów. To nie jest przypadek że w tym roku mamy już drugą premierę procesorów z układem graficznym na pokładzie, rok 2012 jest wyjątkowy. Idzie nowe !!! Wiosną Intel, zaprezentował swoje Ivy Brudge z HD4000/2500. Jesień ma należeć do AMD, za sprawą nowej rodziny spod znaku A „Trinity” wyposażonej w graficzny akcelerator serii 7000.
Praktycznie wiele już wiemy a karty zostały odkryte, sprawdzamy podsumowując to rozdanie. Najnowsza konstrukcja firmy AMD APU A10-5800K przeszła pomyślnie redakcyjne testy. Uzyskane wyniki, możemy zaprezentować naszym czytelnikom.
Zapraszam wszystkich do lektury.

Źródło: IN4 Hardware Lab. czytaj więcej...
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Rewelacji nie ma, jest ewolucja czego można było się spodziewać. Jak na razie koszt całej platformy (a w szczególności drogie płyty) wg. mnie tymczasowo dyskwalifikuje Trinity FM2. Zobaczymy jak minie trochę czasu jak ostatecznie wypadnie relacja cena/wydajność.

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  No i fajnie widac ze wzieli sobie uwagi recenzentow z zachodnich cenionych serwisow i zaczeli ciagnac APU w strone buldiego z CPU , fajnie wydaje mi sie , ze jak na przeprojektowane apu z cpu w pierwszej odlsonie calkiem niezle , oby tak dalej ^^

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  Nie wiem skąd autor wysnuł wniosek, że nie można kręcić GPU.

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @Radier

  A testowałeś owy procesor ?
  Podniecanie było możliwe lecz po wykonaniu tej operacji podczas testu następowało wysypywanie systemu. Trudno uznać taki stan jako możliwość overclockingu dla GPU.

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Wystarczy, że przeczytałem kilka recenzji. Wszędzie podkreślali bardzo dobre skalowanie się wydajności wraz z zegarem.

  Poza tym obejrzyj sobie ten filmik: [LINK] (konkretnie od 2:25)

  Ale pewnie ziomki się nie znają
  Skoro były jakieś problemy to na pewno nie z winy APU. Prędzej ty albo płyta.

 6. Avatar nic wiadomość nic
   

  Tak ogólnie to brakuje porównania ekonomicznego. Przecież to sprzęt dla ludzi którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy.
  Na tą chwilę moim zdaniem rozwiązanie pentium G840 + HD6670 + 4 GB RAM 1333MHz za około 550 PLN jest lepszym i dużo elastyczniejszym rozwiązaniem.
  Koszt A10 5800K to jakieś 460 PLN dodając 4 GB pamięci 1866 MHz za jakieś 100 PLN da tą samą kwotę pomijam tu płyty które na Intelu są tańsze.

  Widy przyszłościowy w takich małych komputerkach media center ale nie A10 tylko słabsze modele TPD za duże i sprzęt za mocny.
  Mamy większe zużycie energii przez A10, dużo gorszą elastyczność, wydajność też niższa. Niestety za drogo.

  Można tez kupić Athlona II 640 czy te 651 jak ktoś woli AMD.

 7. Avatar nic wiadomość nic
  Kilka uwag :

  1). 3 pierwsze strony to typowy marketingowy bełkot.
  2). Dlaczego w testach zintegrowanego GPU nie dodano do porównania nowych GPU Intela - HD4000?
  3). Dlaczego w samych testach nie ma porównania do słabszych procków Intela + GPU HD3000, lub nawet HD 2500? Rozumiem, że test miał pokazać jakie z tych nowych APU kozaki w stosunku do tych z FM1, ale bez przesady. W testach zintegrowanych grafik bardzo by się przydały wyniki GPU Intela.

 8. Avatar nic wiadomość nic
  Humorystycznie

  Najbardziej podoba mi się na drugiej stronie na slajdzie: "Over 5500 current and pending technology patent". O tempora!
  Niedługo na slajdzie będą słupki z ilością patentów (over 20% more patents) ewentualnie będziemy procesory oceniać po ilości patentów/Wat.
  - Cześć, ponoć kupiłeś nowy procek?
  - Tak jest rewelacyjny, ma 400 nowych patentów!
  - Zalewasz, ponoć o 100 z nich się procesują, to nie możesz ich liczyć....

 9. Avatar nic wiadomość nic
  @Radier

  Może płyta a może też szybsze pamięci nie pozwoliły by na większy oveclocking. Faktem też jest że czytając niektóre recenzje zauważyłem że np. wynik testu CPU w aplikacji Cinebench R11.5 był podany tylko w odniesieniu do CPU. To tak jak by podniesiono taktowanie tylko CPU do 4600MHz i prowadzono test. Potem podano że GPU podkręcono do 1200MHz ale stabilnie działał przy 1100MHz . Ja takich rzeczy nie robię bo trudno mi sobie wyobrazić sytuację że prasuje w Wordzie i podkręcam CPU a odpalając MaxaPeyna3 podkręcam GPU . Totalna ściema Zawsze piszę i podkreślam, że dla mnie testy są ważne wówczas gdy wszystkie aplikacje na jednych ustawieniach zostają ukończone bez zwieszania się systemu. Reszta jest tyko manipulacją mająca na celu pokazanie wyniku anie normalnej pracy całego zestawu.

 10. Avatar nic wiadomość nic
   

  Szału te nowe procki nie robią. Stary A75 potrafi być szybszy w kilku testach, chyba coś się nie udało..

 11. Avatar nic wiadomość nic
  @KrzysztofT

  Sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytania. Przykładowo Core i7-3770K z HD4000, to jest całkiem inna bajka i kosztuje obecnie w granicach 1260 zł. Porównując cenami trzeba by było mieć w testach Core i3-3220 Ivy Bridge LGA1155 za 460 zł. Ale takiego procesora redakcja nie testowała. Po wtóre zawsze można zajrzeć do recenzji [LINK] i dokonać porównania samemu.

 12. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Str. 2, drugi akapit:

  Pierwsza widoczna zmiana to ilość tranzystorów upakowanych w nowym APU. Trinity ma ich o 125 tyś więcej na dodatek są gęściej upakowanych w stosunku od Llano.
  - niestety do poprawy, gdyż zdanko to jest nieprawdziwe (matematyka mówi coś innego)... po za tym, błędzik językowy, bo albo "są gęściej upakowane", albo "gęściej upakowanych" (:

  Llano: 228 mm^2 / 1178 mld tranz. = ~193,55 mln tranz. na 1 milim. kw.
  Trinity: 246 mm^2 / 1303 mld tranz. = ~188,80 mln tranz. na 1 milim. kw.
  PS
  Reszta recki okej... miło się czytało - dzięki!

 13. Avatar nic wiadomość nic
  @up

  Trochę jednostki mi się pokopały... oczywiście mówimy o łącznej ilości w milionach tranzystorów (a nie miliardach) i tysiącach na powierzchni 1 mm^2 (nie milionach).

 14. Avatar nic wiadomość nic
  Z testóww necie

  wynika iż GPU poprawiło wydajność o ~18% dla niskch wymagań i 25% dla wysokich. Open CL 0-100% lepiej. Co do CPU to trudno jednoznacznie określić. W wielu testach wypada znacznie lepiej niż poprzednik, a i znajdą się takie gdzie odstaje...

  @Yesusik
  Gęstość jest większa tylko źle liczysz.
  Gęstość = ilość tranzystorów/powierzchnia, a nie odwrotnie.
  Licząc poprawnie Llano ma gęstość 5,17mln tranzystorów/mm2, a Trinity 5,3mln/mm2

 15. Avatar nic wiadomość nic
  @slawko

  Z ta wydajnością samego CPU to byłbym bardzo ostrożny. Praktycznie wszystkie testy za wyjątkiem SisoftwareSandra wychodziły na plus dla Llano. Jest jeszcze jeden aspekt, Llano A8-3570 taktowanie 3000MHz A10-5800K taktowanie 3800MHz jest różnica i to spora.
  Jest pewna bariera w wydajności CPU w zintegrowanych układach i chyba te sam problem ma Intel gdyż po wstawieniu HD4000 do Ivy Bridge Core i7-3770K ten układ zyskał sporo na wydajności grafiki w stosunku do poprzednika Sandy Bridge Core i7 2600K ale bez szału wypadła wydajność samego CPU.

 16. Avatar nic wiadomość nic
  @slawko

  MEA CULPA!  Nie wiem co mi się pochrzaniło, że powierzchnię podzieliłem przez ilość... heh - chyba byłem lekko niewyspany, bo w robocie też małą gafę strzeliłem ;)

 17. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Refererowałem do testów na anandzie, tomie czy computerbase.
  [LINK]

  Zreszta nawet u Ciebie jest to pół na pół o ile dobrze liczę. Przy czym jeśli popatrzysz na nowe/nie zapóźnione technologicznie programy to faktycznie jedymym wyjątkiem jest cienebench w opcji mt...

  Z CPU problem jest taki, że nie można go powielić tak jak w GPU. Niby można, ale wtedy otrzyma się 8 rdzeniowca co go połowa środowisk wykożysta w 50%, reszta jeszcze mniej.

  Sama optymalizacja jądra natomiast - była już wykonywana wileokrotnie, o ile nie setki razy więc wyciągnięcie nawet kilku% w aktualnym stanie skomplikowania układów jest nielada wyczynem.

  Dlatego zarówno Intelowi jak i zwłaszcza AMD idzie to tak mizernie...

 18. Avatar nic wiadomość nic
  @slawko

  Na Anandzie wyniki są podobne do uzyskanych podczas moich testów tylko dlaczego porównują A10 do A8-3850 który ma mniejsze taktowanie i zablokowany mnożnik zamiast do A8-3870 który ma 100MHz więcej i odblokowany mnożnik tak jak ja to zrobiłem. Przykładowo 7Zip wyszedł u mnie podczas testów A10 - 10833, AnandTech podaje 11254 dla A8-3850 podaje wynik 10728 we wcześniejszych recenzjach podawałem wynik dla A8-3850 na A55 10277 [LINK]. Podobna sytuacja jest z CinebenchR10. Można dyskutować w nieskończoność Teraz nie publikowałem tych wyników ale w następnej recenzji płyty głównej ASUS A75 i mojego A8-3870 pokażę komplet. Dodatkowo mam jeszcze wyniki A10 5800k MaxaPeyna3 ale te wstawię do tej recenzji jeszcze dzisiaj.

 19. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Jestem świadomy, że to 3850, a nie 3870, ale jeśli nawet założysz 100% skalowanie i dodasz te 3% za 100MHz więcej taktowania, to i tak to nie zmieni obrazu diametralnie...

 20. Avatar nic wiadomość nic
   

  Mam coraz silniejsze wrażenie, że Buldożer i pochodne (Pileriver) to nic innego jak odpowiednik Pentium 4 u Intela w wykonaniu AMD.
  Czyli po prostu jeden krok w bok i jeden w tył - architektura bez przyszłości(nawet wysokie zegary nie pomagają). Lepiej niech AMD skupi się na ulepszaniu starego jądra, bo z tego co widzę, to CPU z A8 przy takim taktowaniu jak A10 pożarłby go bez zapijania.

 21. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @rahl

  Smutne, ale w dużej mierze prawdziwe niestey.

 22. Avatar nic wiadomość nic
  @rahl

  Tak jak pisałem wcześniej jest cojś na rzeczy gdyż podobny spadek wydajności był zauważalny w procesorach Intela po wprowadzeniu HD4000/2500. Widocznie są jakieś problemy technologiczne ale to tylko moje domysły

 23. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Jaki spadek wydajności po wprowadzeniu HD 4000? Pierwszo slyszęKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.