2003-09-19 07:17
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
0

Osiągnięcia grupy roboczej Serial ATA II

Obrazek Osiągnięcia grupy roboczej Serial ATA II

Grupa robocza Serial ATA II, niezależna organizacja firm nadzorująca definiowanie, projektowanie i promocję układów, kabli i łącz, urządzeń oraz systemów pamięciowych Serial ATA, poinformowała dziś o trzech ulepszeniach w specyfikacji Serial ATA II, które mają przyspieszyć opracowywanie i wdrażanie produktów Serial ATA w segmentach komputerów stacjonarnych, komputerów przenośnych, serwerów i sieciowych pamięci masowych.
Specyfikacje Digital, Port Multiplier i Port Selector spełniają kluczowe wymagania branży pamięci masowej i gwarantują, że standard Serial ATA będzie zyskiwał na popularności równie szybko jak dotychczas.
„Nasza grupa kładzie nacisk na składniki inżynieryjne i technologiczne niezbędne do opracowania i akceptacji produktów Serial ATA – powiedział Knut Grimsrud, prezes grupy roboczej Serial ATA II i jeden z głównych inżynierów w firmie Intel. – Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac opracowaliśmy podstawowe specyfikacje, które pozwolą na zbudowanie oraz wprowadzenie na rynek produktów z nowymi funkcjami i możliwościami. Konferencja Intel Developer Forum to najlepsze miejsce, żeby poinformować branżę o naszych postępach”.

Produkty Serial ATA 1.0 są wytwarzane masowo, a SATA wykazuje się zdumiewającym tempem wymiany produktów, co pozwala mieć nadzieję na szybką akceptację nowego standardu w segmentach produktów Serial ATA. Serial ATA II bazuje na solidnych fundamentach Serial ATA i dostarcza nowe funkcje, w tym większe prędkości sygnalizowania, które stanowią kolejną fazę planu technologicznego i zwiększają wartość rozwiązań pamięciowych Serial ATA.

Digital 1.1
Jak poinformowała dziś grupa robocza Serial ATA, specyfikacja Serial ATA Digital 1.1 oferuje obecnie następujące ulepszenia:
Asynchroniczne odzyskiwanie sygnału, pozwalające uporać się ze skutkami zaniku sygnału lub nawiązać komunikację po wymianie „na gorąco”.
Asynchroniczne powiadamianie przez urządzenia ATAPI, które zwalnia hosty z obowiązku nieustannego sprawdzania zmian obecności nośnika.
Optymalizacja kolejkowania pozwalająca na wydawanie urządzeniom dodatkowych poleceń podczas długich transmisji danych.
Nakładka konfiguracyjna, dzięki której producenci OEM mogą wyłączać niepożądane funkcje specyficzne dla SATA w dyskach twardych
Powiązanie gniazd z urządzeniami na użytek protokołów zarządzania SAF-TE i SES
Konwencja adresowa procesora obudowy I2C, która przyspiesza inicjację, nie zmuszając hostów do przeszukiwania przestrzeni adresowej I2C w celu znalezienia procesora obudowy.

Port Multiplier 1.1
Specyfikacja Serial ATA II Port Multiplier 1.0 definiuje sposób podłączania jednego złącza hosta SATA do kilku urządzeń. Powielacz portów nawiązuje jedno połączenie między hostem a wieloma urządzeniami, zmniejszając liczbę kabli i poprawiając przepływ powietrza w podsystemach pamięci masowej SATA. Specyfikacja Port Multiplier 1.1 dodaje asynchroniczną metodę powiadamiania zdefiniowaną w specyfikacji Digital 1.1, dzięki czemu powielacze portów mogą powiadamiać host o przyłączeniu lub odłączeniu urządzenia od portu. Dzięki Ulepszona specyfikacja eliminuje procedurę sprawdzania, czy urządzenia zostały dodane lub usunięte.

Port Selector 1.0
Trzeci standard przedstawiony na konferencji IDF to specyfikacja Port Selector, który umożliwia podłączenie dwóch różnych portów hosta do tego samego urządzenia w celu utworzenia nadmiarowej ścieżki do tego urządzenia. Port Selector 1.0 to zasadniczy element budulcowy dla producentów rozwiązań RAID, NAS i systemów kopiowania „dysk na dysk”, którzy opracowują w pełni redundantne topologie pamięci masowej. Dodatkowe funkcje to:
Sterowanie wewnątrz pasma albo oparte na protokole, które pozwala uniknąć przesyłania dodatkowych sygnałów między inicjatorem a celem.
Sygnalizowanie obok pasma zapewniające prosty interfejs dla innych elementów sterujących (na przykład procesorów monitorujących obudowę).

źródło: Informacja prasowa



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.