Oświadczenie Microsoftu - Uwaga na fałszywe wersje produktów
Piractwo fonograficzne i komputerowe jest w Polsce zjawiskiem powszechnym, pocieszający jest jednak fakt, że coraz mniej akceptowanym przez opinię publiczną. W tej zmianie postaw konsumenckich pomagają między innymi konsekwentne działania producentów, między innymi firmy Microsoft, które mają na celu edukację użytkowników w zakresie zagrożeń, jakie niesie z sobą korzystanie z pirackich wersji oprogramowania. Elementem strategii Genuine Software Initiative – promowania oryginalnych produktów, jest również oferowanie ich w specjalnych wersjach legalizacyjnych, na bardzo korzystnych warunkach cenowych. Jednak pomimo obserwowanych zmian trendu na rynku ludzie, którzy próbują wzbogacić się na nielegalnym kopiowaniu oprogramowania nie wycofują się z tego procederu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiły się na polskim rynku fałszywe produkty Microsoft, do złudzenia przypominające ich oryginalne wersje. (Dalej) ...
Są wśród nich m.in. systemy operacyjne Windows XP w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer), przeznaczone do sprzedaży z nowymi komputerami PC, w tym pakiety dedykowane dla konkretnych marek komputerów, takich jak Dell i Fujitsu Siemens, a także fałszywe pakiety biurowe Microsoft Office oraz system operacyjny Windows 98 SE. Produkty te są trudnymi do odróżnienia podróbkami prawdziwego oprogramowania Microsoft, a na największe ryzyko ich zakupu narażone są osoby kupujące oprogramowanie za pośrednictwem aukcji internetowych.
W związku z lawinowym wzrostem zainteresowania Usługą Identyfikacji Produktu (http://www.microsoft.com/poland/piratnie/pid/default.mspx) Microsoft Sp. z o.o. informuje, że Usługa Identyfikacji Produktu dotyczy wyłącznie podrobionych produktów Microsoft, nie obejmuje natomiast systemów operacyjnych dedykowanych dla określonych producentów komputerów, np. Dell , Fujitsu Siemens, Optimus.
Pakiety z systemami dedykowanymi dla określonych marek komputerów zazwyczaj zawierają trzy elementy: CD-ROM, Certyfikat Autentyczności (COA) oraz Instrukcję Użytkownika, a informacja o przypisaniu oprogramowania do poszczególnych marek sprzętu komputerowego powinna znajdować się na każdym z nich. Dodatkowo, dedykowane systemy nie mogą być uruchamiane na innych komputerach i po zainstalowaniu na nich nie działają. Certyfikat Autentyczności powinien być przyklejony do Instrukcji Użytkownika i nie może nosić śladów zużycia lub odklejania. Jeżeli Certyfikat znajduje się na kawałku folii lub papieru, może to świadczyć o jego powtórnym użyciu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.microsoft.com/resources/howtotell/default.aspx?displaylang=pl.
Należy pamiętać również, że klucz produktu widniejący na Certyfikacie może być użyty do instalacji systemu operacyjnego wyłącznie na jednym komputerze. Powtórne użycie tego samego klucza spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z programu „Dodatki do Oryginalnego Systemu Windows” (Windows Genuine Advantage), który umożliwia bezpłatny dostęp do wielu atrakcyjnych ofert i programów. W przypadku nabycia używanego produktu OEM, nabywca również powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z programu Windows Genuine Advantage. Co więcej, konsekwencją ponownego użycia klucza jest także pojawienie się komunikatu z informacją, że system jest nielegalną kopią, a użytkownik prawdopodobnie padł ofiarą piractwa komputerowego.
Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. Zakup takiej wersji bez komputera powoduje utratę prawa do uzyskiwania wsparcia technicznego ze strony firmy Microsoft. Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. W przypadku nabycia używanego produktu OEM w celu instalacji na innym komputerze nabywca powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z bezpłatnego pobierania programów w ramach programu Windows Genuine Advantage oraz z pojawieniem się komunikatu, iż używana kopia systemu jest nielegalna.
Receptą na uniknięcie opisanych wyżej problemów jest zakup oprogramowania u rekomendowanych partnerów Microsoft.