2020-02-13 20:31
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

PATRIOT P300 - wydajny SSD M.2 PCIe w budżetowym wydaniu

Obrazek PATRIOT P300 - wydajny SSD M.2 PCIe w budżetowym wydaniu

PATRIOT prezentuje swój nowy dysk SSD o nazwie P300. Jest to nośnik w standardzie M.2 korzystający z interfejsu Gen3 x4 NVMe, który zastąpi na rynku popularny model Scorch. Podobnie jak poprzednik, stworzony został z myślą o użytkownikach poszukujących atrakcyjnego cenowo wydajnego dysku do codziennych zastosowań. Nośnik ten charakteryzuje się duża uniwersalnością, ponieważ można go zamontować zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, a poza tym dostępny będzie w pojemnościach od 128 GB do aż 2 TB (w Unii Europejskiej do 1 TB). P300 zaprojektowany został w oparciu o kontroler PCIe Gen3 x4 NVMe nowej generacji przeznaczony dla dysków ze średniej półki oraz wysokiej jakości komponenty, dzięki czemu oferuje wysokie transfery danych i topową niezawodność.Wykorzystanie w tej klasie interfejsu PCIe Gen3 x4 NVMe pozwoliło zaś na uzyskanie o 25% wyższych prędkości transferów danych oraz operacji IOPS względem nośników PCIe3 x2. Mocną stroną P300 jest również niski pobór energii, dzięki czemu dysk idealnie sprawdza się w laptopach, zapewniając dłuższy czas pracy na baterii.

Coraz więcej użytkowników odchodzi od dysków SSD SATA III na rzecz PCIe NVMe, dlatego też PATRIOT wychodzi im naprzeciw, oferując nośnik, który zapewni zdecydowanie wyższą wydajność, przy zachowaniu przystępnej ceny. P300 oparty został o jednostronną konstrukcję M.2, co pozwala zaoszczędzić miejsce i zapewnia kompatybilność z najcieńszymi laptopami. Kontroler nowej generacji pozbawiony pamięci DRAM umożliwia zaś redukcję kosztów bez dużego kompromisu w zakresie wydajności i jakości.

Stabilność i niezawodność to podstawowe cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobry dysk. Zaawansowany firmware P300 zapewnia całkowitą kontrolę ścieżki danych i wsparcie ze strony technologii LDPC (low-density parity-check) ECC. To gwarantuje integralność danych, zapobiega ich uszkodzeniu i umożliwia zachowanie maksymalnej wydajności przy niskim poborze energii. Wsparcie dla trybów oszczędzania energii APST, ASPM i L1.2 maksymalizuje zaś czas pracy na baterii.

PATRIOT P300 objęty jest 3-letnią gwarancją producenta, a jego premiera planowana jest w okolicach marca. Producent zastrzega jednak, że data premiery może ulec zmianie.

Sugerowane ceny poszczególnych pojemności:
P300P1TBM28 około 660 PLN
P300P512GM28 około 400 PLN
P300P256GM28 około 200 PLN
P300P128GM28 około 150 PLN
PATRIOT P300 - wydajny SSD M.2 PCIe w budżetowym wydaniu

Źródło: Info Prasowe / PatriotKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.