Pierwsze zdjęcie nowego Radeona HD7900

Beyond3D zamieściło dziś dość ciekawe zdjęcie, które prawdopodobnie przedstawia dwie karty graficzne HD 7900 „Tahiti” złączone w tryb Crossfire. Warto dodać, że czerwone PCB karty może wyglądać w finalnym produkcie nieco inaczej.
Inżynieryjne próbki nowego układu jednak przyciągają wzrok na coś innego, a mianowicie na chip pamięci. Jak można zauważyć na zielono podświetlonych jest 11 takich kostek, 12 ledwo widoczna mieści się w pobliżu slotu PCI-Express (mniej więcej po środku).
W praktyce oznacza to tyle, że nowe „siódemki” będą posiadały 384 bitową szynę pamięci. I uwaga ciekawostka: AMD od pięciu lat nie używała szyny szerszej niż 256 bit. Ostatnia karta jaką był Radeon HD 2900 (!!) wyposażona w pamięci GDDR4 (tak, gddr4!) posiadała 512 bitowy interfejs.
Niestety do zasilenia karty potrzebne będą aż dwa, 8 pinowe przewody PCI-E (przypuszczalny pobór prądu ~375W). Przypominamy, że premiera układu Tahiti wyznaczona jest na styczeń 2012.