2004-01-24 02:32
Autor: Stathis
0

Polskie komunikatory w sieciach lokalnych

Obrazek Polskie komunikatory w sieciach lokalnych

Komunikatory były, są i będą - to żadne odkrycie. Najczęściej używanymi są głównie te programy, które stworzono z myślą o komunikacji internetowej, nie należy jednak zapominać, że przed Internetem w naszych domach najczęściej była zwykła sieć lokalna. Taka właśnie sieć daje wiele możliwości prowadzenia dialogu tekstowego (o czym wiele osób zapomina) bez korzystania z Internetu, w związku z czym powstało wiele aplikacji służących właśnie w tym celu.
Poniższa prezentacja zamieszczona została szczególnie dla tych osób, które być może nie miały okazji zetknąć się z komunikatorami sieci lokalnej. Ich zaletą jest m.in. to, że nie trzeba nic ustawiać i gdy uruchomimy je po instalacji, to od razu zobaczymy inne osoby z naszej sieci, które korzystają akurat z danego programu...

... Jednym z takich programów był (i jest) LANChat. Jest to komunikator, którego ogólnodostępna (darmowa) wersja nie jest już rozwijana, ale w dalszym ciągu wykorzystują go użytkownicy sieci osiedlowych. Wielu wraca do niego, aby przypomnieć sobie "stare" dobre czasy - jedną z wersji tego programu można ściągnąć np. stąd.
Dla lepszej orientacji dodam, że stworzono klona Lanchata o nazwie LANCzat, który jest kontynuacją poprzedniego pomysłu, jednak innego autorstwa - strona domowa "nowego" Lanczata.
Tym, którym nie wystarczą powyższe dwa linki polecam również sprawdzić stronę RivChata, który powstał stosunkowo niedawno, ale stworzony został na podstawie całkowicie nowego pomysłu w porównaniu do prekursora, czyli oryginalnego LANChata - www.rivchat.prv.pl.
Jeżeli jeszcze nie nasyciliście swojej ciekawości to zapraszam do zapoznania się z chyba najluźniejszym (również polskim produktem) - LAN Messengerem.
Wszystkie powyższe pozycje są darmowe i znacznie ułatwiają kontakt z osobami z sieci, szczególnie w przypadku awarii internetowego łącza.
Przy tworzeniu LANChata, LANCzata oraz RivChata, nie zapomniano również o użytkownikach systemów Linux i wersje tych programów można ściągnąć z ich stron domowych.
Co się tyczy różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami to wszystko zależy od gustu i uznania użytkownika, dlatego najlepiej sami wyróbcie sobie zdanie i zagłosujcie w naszej mini sondzie.
Jeżeli znacie jeszcze jakieś ciekawe alternatywy to zapraszam do komentowania i podawania linków do podobnych programów – sam chętnie sprawdzę ich działanie.
Grunt to być dobrze poinformowanym!

źródło: Redakcja IN4



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.