2011-12-14 09:14
Autor: Krzysztof Kocurek (nickey)
9

Przełom w badaniu pulsacji światła czyli odkrycie naukowców MIT

Obrazek Przełom w badaniu pulsacji światła czyli odkrycie naukowców MIT

Do tej pory białe światło pozostawało dla człowieka niewidoczne. Ale badacze z najpopularniejszego (i najbardziej prestiżowego) Uniwersytetu w Massachusetts (MIT) stworzyli super szybką kamerę, która potrafi zarejestrować ruch światła, a konkretnie efekt pulsacji. W ciągu jednej sekundy aparat ten potrafi wykonać bilion klatek (bilion to 1012).

Jednak sam aparat jest tylko częścią potężnej technologii. Naukowcy do zbadania pulsacji światła wykorzystali także specjalną odmianę luster, a także tytanowy laser z szafiru. W sumie w tym super aparacie wykorzystano 500 niezależnych sensorów, które wychwytują pulsację światła.


Ze względu na pewne ograniczenia fotografowany obiekt musi stać nieruchomo. Jednak na samym „zdjęciu” praca tego urządzenia się nie kończy, specjalny algorytm (bardzo rozbudowany) przekształca 1 wymiarowe dane w obraz 2 wymiarowy.

Niestety taka obróbka może trwać nawet kilka godzin. Choć to dopiero początek badań nad pulsacją światła to niewątpliwie w przyszłości wynalazek ten może być bardzo przydatny (np. w medycynie).

źródło: TechSpot



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.