Rekord superkomputera IBM
Superkomputer firmy IBM pobił kolejny rekord wydajności. W środę Departament Energii w USA ogłosił, że system zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory został rozbudowany o kolejne 16 modułów, dając ich w sumie 32. Testy wykazały, że spowodowało to prawie dwukrotny przyrost wydajności.
Na liście 500 najszybszych superkomputerów świata już od listopada zeszłego roku system ten zajmuje pierwsze miejsce, z wynikiem ponad 70 teraflopów. Obecny wynik to ponad 135 teraflopów. Ostatni, prawie dwukrotny, przyrost wydajności osiągnięto poprzez dodanie do systemu kolejnych 16 modułów, z których każdy wyposażony jest w 1024 dwurdzeniowe procesory - specjalną odmianę układów z serii Power. Maksymalna liczba takich modułów wynosi 64 i tyle właśnie ma zostać zamontowane do maja bieżącego roku (maksymalna teoretyczna wydajność pojedynczego racka wynosi 5,7 teraflopa).
System ma być gotowy i pracować "pełną parą" już w lipcu. To końcowe rozszerzenie ma umożliwić osiągnięcie wydajności na poziomie 270 teraflopów.
Blue Gene nadaje się doskonale do wielu zaawansowanych zastosowań, jak na przykład modelowania skomplikowanych procesów (np. pogodowych, czy finansowych), animacji i symulacji, czy zaawansowanego projektowania.
Od niedawana osoby, których nie stać na kupno maszyny (2 mln dolarów) mogą ją wynająć. Klienci będą płacili za wykorzystany czas superkomputera i liczbę używanych procesorów, a cena ma wynosić około 0,5 USD za godzinę za jeden procesor.
Więcej informacji na temat Blue Gene znajdziecie tutaj: link oraz tu link
Natomiast z rankingiem najszybszych komputerów możecie się zapoznać pod tym adresem.