2016-02-05 10:59
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
6

Routery TP-LINK Archer MR200 oraz TL-MR6400

Obrazek Routery TP-LINK Archer MR200 oraz TL-MR6400

¬Internet LTE zdobywa coraz większą popularność. Badania przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie TP-LINK pokazują, że w zeszłym roku liczba Polaków korzystających z takiego dostępu do Internetu wzrosła o ponad jedną czwartą. Brak umowy z operatorem stacjonarnym przekonuje coraz więcej osób. Istotna jest również większa dowolność lokalizacji naszej usługi. LTE pozwala wyjść z domu do parku, albo wyjechać z miasta bez utraty szybkiego połączenia ze światem. Niestety decyzja o przerzuceniu się na internet od operatora komórkowego wiązała się z kompromisem między mobilnością a szybkością i funkcjonalnością sieci domowej. Do niedawna nie było na rynku routera, który udostępniałby połączenie z karty SIM w najszybszym standardzie Wi-Fi 802.11ac. TP-LINK zaprezentował router, który łączy w sobie cechy wydajnego rozwiązania w najszybszym standardzie bezprzewodowym z zaletami internetu mobilnego.

Wystarczy włożyć kartę SIM, a dwie zewnętrzne anteny LTE zadbają o transmisję danych z prędkościami dochodzącymi do 150 Mb/s, bez żadnej konfiguracji. Połączenie następnie jest udostępniane w naszej sieci bezprzewodowo, dwuzakresowo we wspomnianym już standardzie AC750. Dwie sieci (2,4 GHz oraz 5 GHz) oferują łącznie prędkość transmisji danych do 733 Mb/s. Mimo, że znacznie przewyższa to możliwości sieci komórkowej, szybkość sieci wewnętrznej doceni każdy, kto udostępnia obraz swojego komputera na telewizor za pośrednictwem Wi-Fi lub przesyła w sieci duże pliki. Ponadto, MR200 posiada porty Ethernet i Ethernet/WAN, co pozwala podłączyć kabel tradycyjnego dostawcy internetu. To wszystko oferowane jest w cenie nie wyższej, niż konkurencyjne produkty wykorzystujące wolniejszy standard Wi-Fi.

TP-LINK nie zapomniał również o mniej wymagających klientach. Dla nich powstała prostsza wersja routera – model TL-MR6400. W przeciwieństwie do droższego brata, ten rozgłasza sieć w standardzie Wireless N. Prędkości transmisji danych LTE, prosta konfiguracja, i możliwość podpięcia tradycyjnego kabla nie uległy zmianom.

Oba routery prezentują się stylowo co sprawia, że nie trzeba ich chować głęboko w szafie. Błyszczący plastik w kolorze fortepianowej czerni i zaokrąglone kształty sprawdzą się równie dobrze w nowocześnie urządzonym salonie, jak i na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Routery TP-LINK Archer MR200 oraz TL-MR6400

Routery TP-LINK Archer MR200 oraz TL-MR6400

Źródło: TP-Link
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  hm
  znaczy się te dwie anteny to do LTE a nie do WI-Fi, czyli ze w ich miejsce moge podłączyć antenę zewnetrzną? Jęsli nie to  nie ma sensu kupowac jak jest kiepski sygnał

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  Przyznam się, że zastanawiałem się nad kupnem tego droższego bo już widziałem w sprzedaży. Ale cena 600zł mnie skutecznie odstraszyła i kupiłem 200zł tańszego huawei tydzień temu. Zobaczymy czy nie będę tego żałował, bo soft w Huawei mnie nie zachwyca.

 3. Avatar nic wiadomość nic
  Mniej wymagający klienci, prostsza wersja

  i całe 52zł różnicy (według najniższych cen na Ceneo)...

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  Uwielbiam te wmawianie ludziom, że router to się włącza i bez konfiguracji wszystko jest super :)

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @elkoos

  No a co niby Kowalskiemu potrzebne oprócz własnego hasła do WiFi? Poza tym przepisać dane od dostawcy, może zmienić DNSy i tyle.
  Jasne że najlepiej to postawić serwer na MikroTiku i dłubać w ACLach i innych  ARP...tylko - że tak polecę klasykiem - "a na co, a komu to potrzebne?"

 6. Avatar nic wiadomość nic
   

  Nie do końca chodziło mi o to DJ, ale ok ;)Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.