2022-10-26 20:11
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

Obrazek Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie do oferty kolejnego produktu z renomowanej rodziny aparatów bezlusterkowych z wymiennymi obiektywami Sony α: korpusu α7R V (model ILCE-7RM5). Jako przedstawiciel serii 7R jest on wyposażony w przetwornik obrazu Sony o najwyższej rozdzielczości oraz, po raz pierwszy w serii α7R, wysoko wydajny procesor obrazu BIONZ XR. Połączenie tych dwóch elementów daje niespotykane dotąd możliwości rozpoznawania obiektów i rejestracji obrazu fotograficznego i filmowego. Nowy α7R V pozwala robić zdjęcia o rozdzielczości 61.0 megapikseli i nagrywać filmy w standardzie 8K. Wyróżnia się najbardziej efektywnym w całej rodzinie Sony α systemem stabilizacji obrazu, będącym odpowiednikiem 8 stopni przysłony, oraz nowym monitorem z 4‑osiową regulacją położenia. Cechują go również szybkie łącza, wysoka funkcjonalność i łatwość użycia w różnych modelach pracy. Najnowszy aparat Sony doskonale wpisuje się w potrzeby użytkowników profesjonalnych, który szukają narzędzia najwyższej klasy do rejestracji obrazu o wysokiej rozdzielczości.Ulepszony system AF oparty na nowo opracowanym procesorze SI
Aparat α7R V jest wyposażony w system AF nowej generacji z nowym procesorem SI (sztucznej inteligencji), który dzięki pogłębionemu uczeniu umożliwia zaawansowane rozpoznawanie obiektów. Najnowocześniejsza technologia SI, precyzyjnie oszacowująca postawy ludzi, znacznie poprawia dokładność rozpoznawania obiektów i pozwala w pełni wykorzystać rozdzielczość aparatu. Lista kategorii obiektów rozpoznawanych przez sztuczną inteligencję powiększyła się między innymi o pojazdy i owady.

α7R V to również pierwszy aparat z serii 7R, w którym pojawiły się różne funkcje cenione już przez użytkowników innych aparatów Sony α:
- Ciągłe śledzenie w czasie rzeczywistym
- Szybszy, dokładniejszy system AF gęsto pokrywający rozległą strefę
- Zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s ze śledzeniem ostrości i ekspozycji
- Ciche zdjęcia bez wibracji z szybkością do 7 kl./s
- Rejestracja do 583 obrazów RAW z kompresją w trybie zdjęć seryjnych z dużą szybkością

System regulacji ostrości aparatu α7R V obejmuje funkcje pomagające uzyskać wysoką rozdzielczość. Należy do nich funkcja Full-time DMF (stale działająca bezpośrednia ręczna regulacja ostrości) oraz bracketing ostrości — bardzo oczekiwana funkcja umożliwiająca stosowanie techniki focus stacking.

Charakterystyczna dla serii α7R, wyjątkowa rozdzielczość
Aby zapewnić nadzwyczajną szczegółowość obrazu, w aparacie α7R V zastosowano najnowszy procesor obrazu BIONZ XR oraz wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R o efektywnej rozdzielczości około 61.0 milionów pikseli. Procesor obrazu BIONZ XR w pełni wykorzystuje potencjał przetwornika obrazu, dzięki czemu zapewnia najwyższą w całej serii α rozdzielczość obrazu przy niskiej czułości. Zakres czułości podczas fotografowania i filmowania wynosi od ISO 100 do ISO 32000. Fotografujący aparat osiąga szeroki, ponad 15-stopniowy zakres dynamiczny.

Cały system stabilizacji obrazu w aparacie α7R V został zmodernizowany poprzez wprowadzenie nowego, precyzyjnego modułu stabilizującego, zaawansowanych czujników żyroskopowych i zoptymalizowanych algorytmów stabilizacji obrazu fotograficznego i filmowego. Oprócz kompensacji drgań będącej odpowiednikiem 8 stopni przysłony nowy algorytm stabilizacji zapewnia wykrywanie i sterowanie z dokładnością do jednego piksela. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał 61.0‑megapikselowej matrycy i ukazać najdrobniejsze szczegóły obiektu. Precyzję wbudowanego w korpus systemu stabilizacji obrazu wykorzystuje udoskonalona funkcja Pixel Shift Multi Shooting. Rejestruje ona serię obrazów przesuniętych o piksel w celu ich połączenia w komputerze w jedno zdjęcie o olbrzymiej rozdzielczości. Co więcej, program komputerowy Imaging Edge Desktop w najnowszej wersji 3.5 automatycznie wykrywa i koryguje przemieszczenia mające zakres pojedynczych pikseli, takie jak ruchy osób czy liści na drzewie, nadając wynikowemu obrazowi idealną jakość. W ten sposób można połączyć 16 zdjęć zawierających łącznie około 963,2 miliona pikseli w obraz o rozdzielczości około 240,8 miliona pikseli (19008 × 12672 piksele). Aby zwiększyć swobodę twórczą, aparat α7R V umożliwia dokładne i elastyczne sterowanie zewnętrzną lampą błyskową, a w trudnych warunkach oświetlenia wydajnie kompensuje migotanie sztucznych źródeł światła na fotografiach i filmach.

Aparat ma również inne funkcje ułatwiające fotografowanie. Należą do nich:
- Możliwość bezstratnej kompresji obrazu RAW oraz wyboru rozmiaru i jakości obrazu RAW
- Znacznie rozszerzony zakres bracketingu ostrości i ekspozycji
- Ustawienia „Twórczy wygląd” do fotografowania i filmowania
- Wysokiej jakości obrazy HEIF poddane bardzo efektywnej kompresji
- Szeroki zakres jasności do oglądania na dużym ekranie.
Nagrywanie filmowego obrazu

Funkcjonalność i niezawodność
Aparat α7R V wyróżnia się nieprzeciętną niezawodnością w profesjonalnych zastosowaniach fotograficznych i filmowych, a także lekką, kompaktową formą. Ma nowy monitor LCD z 4-osiową regulacją, łączący funkcjonalność standardowego uchylnego monitora z uniwersalnością otwierania na bok. Wyposażenie obejmuje również wizjer elektroniczny o rozdzielczości 9.44 mln pikseli, dwa gniazda na nośniki danych obsługujące karty CFexpress typu A i SDXC, nowy system menu z funkcjami dotykowymi oraz szereg dostosowywanych funkcji.

Dzięki zmodernizowanym funkcjom łączności aparat α7R V pozwala zoptymalizować pracę w zastosowaniach profesjonalnych. Do szybkiego przesyłania danych można używać sieci Wi-Fi (802.11ac) z technologią MIMO 2×2 lub portu USB-C zapewniającego przewodową łączność SuperSpeed USB 10 Gb/s. Zastosowania łącza USB nie ograniczają się jednak do zdalnego sterowania zdjęciami i szybkiego przesyłania plików ze zdjęciami i filmami — zgodność ze standardami UVC/UAC umożliwia streaming obrazu w rozdzielczości do 4K (QFHD) wraz z dźwiękiem.

Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników profesjonalnych ulepszono system rozpraszania ciepła, dzięki czemu aparat α7R V umożliwia nieprzerwane filmowanie przez dłuższy czas. Zmodernizowana konstrukcja odporna na pył i wilgoć, wytrzymała obudowa ze stopu magnezu oraz inne ulepszenia zwiększają niezawodność w trudnych warunkach pracy.

Nowy aparat α7R V będzie można nabyć od listopada 2022 r. u autoryzowanych dealerów Sony. Ceny nie podano.

Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

Źródło: Info Prasowe / SONY
  1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
     

    Kusi. Co prawda jakość obrazu ze smartfonów rośnie, ale umówmy się. Jak to powiedział Henryk Bista pani w okularach  LINK - jeszzce nie. \"\lol\" Cenne jest wydłużenie czasu filmowania. \"\spoko\"Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.