Telewizor Toshiby z procesorem CEVO-Engine

Podczas targów IFA w Berlinie, Toshiba zaprezentowała europejską wersję supertelewizora 55ZL1 wyposażonego w wieloprocesorowy układ CEVO-Engine (CELL Evolution) będący trzecią wersją procesora znanego m.in. z konsoli PlayStation 3. Ten 55-calowy telewizor najwyższej klasy jako pierwszy na świecie otrzymał matrycę MEGA LED, która składa się 3072 diod LED rozmieszczonych w wygaszanych niezależnie 512 segmentach. Pozawala ona na osiągnięcie współczynnika kontrastu na rekordowym poziomie 7000000 : 1. Telewizor posiada wszystkie najnowsze technologie opracowane przez Toshibę – m.in. konwersja 2D do 3D (najbardziej zaawansowana na rynku dzięki specjalnym funkcjom procesora CEVO), 3D Resolution + (zwiększanie rozdzielczości obrazu 3D), Intelligent 3D (zwiększanie jasności matrycy i korekcja barw w przypadku wykrycia sygnału 3D), a także zintegrowany w telewizorze portal pozwalający na dostęp i współdzielenie treści internetowych Toshiba Place. Telewizor pojawi się w sklepach w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie poniżej 5000 EUR. Dalej...
Czym CEVO-Engine różni się od wersji wcześniejsze CELL?
-CEVO-Engine to trzecia wersja procesora Cell czyli CELL Evolution
-W telewizorze w wersji europejskiej będą wszystkie zaawansowane funkcje znane z odmiany japońskiej oprócz jednoczesnego nagrywania 8 kanałów telewizyjnych
-Zewnętrzny moduł, który w wersji japońskiej skrywa gniazda i tunery zniknie. Złącza zostaną zintegrowane z obudową.
-Telewizor w Europie będzie miał nową matrycę MEGA LED z pełnym podświetleniem diodami LED (ponad 3000 diod w 512 segmentach, które można niezależnie wygaszać)
Niedoścignione technologie 3D zapewniane przez CEVO-Engine
CEVO-Engine pozwala na uzyskanie doskonałej jakości obrazu, w tym wysokiej jasności podczas oglądania filmów w trybie 3D. Aby zrekompensować spadek jasności obrazu wynikający ze stosowania okularów z aktywną przesłoną wymaganych do oglądania obrazu 3D, zastosowano funkcję Intelligent 3D. W momencie wykrycia sygnału 3D automatycznie optymalizowana jest jasność obrazu i reprodukcja kolorów. Dodatkowo w celu zagwarantowania najwyższej jakości obrazów 3D nadawanych przez stacje telewizyjne Toshiba udoskonaliła ceniony za pracę w trybie 2D system Resolution+. Jako, że cyfrowa telewizja daje sygnał 3D słabszej jakości (w trybie obraz obok obrazu wyświetlany w trybie pojedynczej klatki 1080p dla lewego i prawego oka), rozdzielczość i ostrość tak wyświetlanych obrazów 3D jest niższa niż np. filmów z dysków Blu-ray 3D.
Wykorzystując zaawansowane algorytmy, 3D Resolution+ analizuje każdy z pojedynczych obrazów i pozwala uzyskać wyraźniejsze detale krawędzi oraz tekstur czyniąc to praktycznie w czasie rzeczywistym i wyświetlając telewizyjny sygnał 3D o jakości zbliżonej do Full HD z płyt Blu-ray 3D. Zastosowano także zaawansowaną konwersję 2D do 3D opracowaną w laboratoriach Toshiba. Przechwytywany obraz 2D poddany zostaje analizie pod względem kompozycji i ruchu, a następnie zachowując naturalność i szczegółowość, przetwarzany jest do postaci 3D. Aby poradzić sobie z obsługą zaawansowanych algorytmów CEVO-Engine posiada jednostkę obliczeniową o imponującej wydajności oddelegowaną wyłącznie na potrzeby konwersji obrazów 2D do 3D.
Hybrydowe usługi z HbbTV
Nowy silnik Toshiba zapewnia obsługę Hybrid broadcast broadband TV (HbbTV). Ten europejski standard pozwala urządzeniom na równoczesne wyświetlanie obrazu telewizyjnego i powiązanych z nim treści pobieranych z Internetu. Dodatkowo istnieje możliwość dostępu do Internetu bezpośrednio z poziomu telewizora.
Przygotowany na dodatkowe usługi Toshiba Places
Dostęp do wielu wartościowych usług dodatkowych możliwy jest dzięki połączeniu telewizora z usługami portalu ‘Toshiba Places’. Usługi rozproszone pozwolą na rozszerzenie możliwości Multi Screen, z poziomu urządzeń komunikujących się lokalnie do wymiany danych za pośrednictwem Internetu pozwalającej użytkownikom bezproblemowo i intuicyjnie współdzielić, przechowywać oraz kupować treści multimedialne lub aplikacje.
Innowacje zapewniające doskonałą jakość obrazu
W telewizorze 55ZL1 debiutuje funkcja poprawy płynności obrazu Active Vision M400HD. Jest to technologia dodająca do każdej klatki źródłowej 150 dodatkowych klatek generowanych przez silnik CEVO-Engine. Procesowi temu towarzyszy technologia skanowania podświetlenia matrycy, co w rezultacie skutkuje osiągnięciem sekwencji klatek 400 Hz. Rezultat to wyraźna poprawa ostrości obrazu ruchomego.
55ZL1 wyposażono w panel Mega LED o wysokiej jasności
Innowacyjna technologia strefowego wygaszania diod LED pozwala na indywidualne sterowanie 512 segmentami diod, które są podświetlane w zależności od rodzaju wyświetlanych treści. Pozwala to na uzyskanie ekstremalnie wysokiego współczynnika kontrastu, głębokiej czerni i precyzyjnego oddania pełnej skali szarości.
Zaprojektowany we współpracy ze studiem JACOB JENSEN DESIGN
Aby sprostać wyzwaniu zapewnienia najbardziej zaawansowanym technologiom odpowiedniej oprawy stylistycznej Toshiba zdecydowała się na współpracę z wielokrotnie nagradzanym studiem duńskich projektantów JACOB JENSEN DESIGN. Połączenie kreatywności obu stron zaowocowało stworzeniem nowoczesnego i ponadczasowego projektu wykorzystującego materiały wysokiej jakości. Charakterystyczny bezramkowy, czarny front wykonany jest ze szkła. Zintegrowano z nim dotykowy panel sterowania, a całość zamknięto chromowaną obwódką. Innowacyjne połączenie ekranu z podstawą telewizora sprawia wrażenie zawieszenia telewizora w przestrzeni.