2008-11-02 12:24
Autor: Greg_u
32

Ubuntu 8.10

Obrazek Ubuntu 8.10

Firma Canonical Ltd wydała odświeżoną wersje Ubuntu. W porównaniu do wersji 8.04 LTS zastosowano kosmetyczne zmiany starając się udoskonalać już istniejące oprogramowanie. Co może nas miłego spotkać? Lepsze zarządzanie siecią, nowy kernel, firefox, możliwość tworzenia obrazu systemu na pendrive dla netboków.

Wersje oprogramowania:
Kernel 2.6.27
X.Org 7.4
GNOME 2.24.1
KDE (Kubuntu) 4.1.2 (3.5.10)
Xfce 4.4.2
OpenOffice.org 2.4.1
Firefox 3.0.3

Jednocześnie z pojawieniem się nowego Ubuntu pojawiły się alternatywne jego odmiany: Kubuntu (KDE), Xubuntu (Xfce), Ubuntu Studio (wersja multimedialna Ubuntu), Mythbuntu.

Do pobrania obrazy iso:
Ubuntu 8.10 desktop i386
Ubuntu 8.10 desktop amd64
Kubuntu 8.10 desktop i386
Kubuntu 8.10 desktop amd64
Xubuntu 8.10 desktop i386
Xubuntu 8.10 desktop amd64
Ubuntu Studio alternate i386
Ubuntu Studio alternate amd64
Mythbuntu 8.10 desktop i386
Mythbuntu 8.10 desktop amd64

Już na samym początku wita nas lekko zmieniony instalator, przedstawiono graficznie podział dysków, menedżer dysków jest dużo ładniejszy. Instalator nadal nalega na domyślnym instalowaniu w katalogu głównym wszystkiego, inne opcje są dostępne za pomocą ręcznej modyfikacji partycjonowania.
W nowym X.org-u udoskonalono wsparcie dla urządzeń we-wy, monitorów itd oraz wprowadzono opis jak rozwiązać sytuację w razie nie wykrycia lub błędnej konfiguracji sprzętu.
Sieć obsługuje protokół ppp w GSM i 3G.
Zawsze był problem podczas aktualizacji jądra, że sterowniki od zewnętrznych firm (niewolne typu MadWifi, Nvidia) bez ponownej instalacji (kompilacji w jądro) nie działały. Zostało to usprawnione. Teraz po pobraniu nowego jądra system sam odbuduje i wprowadzi moduły do jądra. Ponadto szyfrowanie plików i katalogów zostało wprowadzone do modułu jądra co usprawni bezpieczeństwo w urządzeniach przenośnych.
W Totem Video Player pojawiły się wtyczki do obsługi shoutcastów radiowych i telewizyjnych.

źródło: Distrowatch



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.