2010-05-09 20:05
Autor: Mirosław Langer (lami)
8

2x Asus AMD – 790FX / 780G

Strona 2 - Asus Crosshair III Formula

Płyta oparta jest na chipsecie, który nie posiada zintegrowanego układu graficznego, obsługa kart graficznych AMD w trybie CrossFire odbywa się przy pełnej szybkości – x16. Na płycie znajdziemy trzy gniazda PCI-Express x1, dwa PCI-Express x16 i jedno PCI. Pierwsze z PCI-E x1 przeznaczone jest do montażu dostarczonej z płytą karty dźwiękowej (Supreme FX X-Fi), niestety w pudełku testowej płyty zabrakło tego układu dźwiękowego. Jak można było przeczytać w mojej recenzji opisującej premierę następczyni Asus Crosshair IV Formula ten układ został na stałe wlutowany do płyty głównej i stanowi jej integralną część. Na płycie znajdziemy cztery gniazda pamięci DDR3 dla 16 GB RAM, zaopatrzenie w prąd realizuje 8 fazowa sekcja zasilania co daje gwarancję stabilnej pracy wszystkich procesorów AMD nawet po mocnym podkręceniu podzespołów. Ciepło odbiera układ zbudowany z trzech radiatorów: na mostku północnym, południowym i sekcji zasilania, połączonych rurką cieplną. Ten opis powinny uzupełnić zdjęcia płyty, zacznijmy zatem od opakowania czyli tego co rzuca się przy pierwszym kontakcie.




Płytę ASUS Crosshair III Formula zapakowano w bordowy karton (365x293x89 mm) z plastikową rączką na górnej podstawie. Srebrny nadruk czcionki mieni się barwami, uchylna klapa otwiera się do górnej krawędzi, aby zapobiec jej otwarciu pod spodem umieszczono dwa rzepy znajdujące się w dolnych narożnikach.



Po odchyleniu klapy w oknie opakowania ukazuje się płyta Crosshair III Formula. Produkt zabezpieczono przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym arkuszem cienkiego bezbarwnego plastiku, który stanowi pokrywę wewnętrznego pudełka – właściwego opakowania samej płyty.



Za odprowadzanie ciepła z sekcji zasilającej chipsetu AMD 790FX oraz mostka południowego SB750 odpowiedzialny jest pasywny, 3-elementowy system, którego radiatory połączone są ciepłowodem.




Płytę wyposażono w cztery banki DDR3, zdolnych obsłużyć 16 GB pamięci taktowanych z częstotliwością 1600 MHz. W narożniku pudełka znajduje się logo informujące o przynależności płyty do rodziny ROG („Republic of Gamers”).
Wnętrze pudełka skrywa dwa czarne kartony. W pierwszym – zamkniętym przezroczystą pokrywą – umieszczono płytę Crosshair III Formula. W drugim podzielonym przegrodami na cztery komory znalazły się liczne dodatki. Do płyty dołączono: kartę dźwiękową SupremXF X-Fi, której nie było na pokładzie tego produktu.



Zestaw dodatków umieszczonych w pudełku jakie dołączył producent to płyta ze sterownikami, instrukcja, śledź panelu tylnego z portem FireWire i dwoma portami USB, pięć kabli SATA (dwa zakończone z jednej strony prostokątną wtyczką), jedną płaską taśmę PATA, Q-Connector ułatwiający podłączenie przycisków i diod od obudowy, zaślepkę panelu tylnego oraz siedem białych (przeświecających) plastikowych opasek kablowych. Do płyty głównej możemy podłączyć aż osiem wentylatorów z czteropinową wtyczką. Cała płyta prezentuje się naprawdę bardzo dobrze robiąc doskonałe wrażenie i poczucie ukrytej mocy.



Na tylnym panelu znajdują się następujące porty:
• port PS/2
• sześć portów USB
• przełącznik „Clear CMOS”
• port RJ-45 (gigabitowy układ RTL8111C)
• gniazdo e-SATA
• port IEEE 1394a

Poznaliśmy płytę zobaczmy zatem jak program CPU Z opisuje i rozpoznaje jedną z bohaterek naszej recenzji.

Strona 2 z 8 <<<123456...8>>>