2009-10-13 06:01
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
44
ATI Radeon HD 5770 i 5750 - DirectX 11 dla mas
Strona 20 - Podsumowanie
Podsumowanie
Karty oparte na Juniperach nie oferują nam już fenomenalnych osiągów jakie były sprawką serii 5800 ale ich wydajność w stosunku do pobieranej mocy czy ceny jest wysoka. Do tego mamy ciche systemy chłodzenia, obsługę najnowszego API i mały apetyt na prąd. Coś dla posiadaczy monitorów LCD 17-22" o rozdzielczości nie większej niż 1680x1050 nie lubiących za dużo płacić za karty, a jednocześnie ceniących sobie komfort gry.
Radeon HD 5770 1GB
Wydajność Radeona HD 5770 1GB nieco zawiodła. Według specyfikacji, karta ta ma potencjał mocy obliczeniowej taki jak Radeon HD 4890 ale z dość znacznie obniżoną przepustowością pamięci. Można więc było spodziewać się, że karta nie dorówna Radeonowi HD 4890 ale, że okaże się wolniejsza od Radeona HD 4870 jest z pewnością zaskoczeniem na minus, tym bardziej, że karta wchodzi na rynek właśnie w cenie modelu 4870 1GB. Niższa wydajność w tej samej cenie skutkuje od razu nieco niższą opłacalnością choć jest ona w czołówce kart z tego segmentu. Różnice wydajnościowe nie są może duże, bo rzędu 5% ale uczucie niedosytu pozostaje. Poza tym same zalety. Karta wyróżnia się wysokim stosunkiem wydajności do pobieranej mocy, niskimi temperaturami pracy i cichym chłodzeniem.
Zalety:
+ ciche chłodzenie
+ świetny stosunek wydajności do pobieranej mocy
+ niskie temperatury pracy
+ dobra opłacalność zakupu
+ niski pobór prądu w spoczynku i pod obciążeniem
+ obsługa DirectX 11
+ obsługa ATI EyeFinity
Wady:
- pozostawia uczucie niedosytu w kwestii wydajności
Radeon HD 5750 1GB
W przeciwieństwie do Radeona HD 5770, ten model nie pozostawił uczucia niedosytu. Pojawienie się go na rynku spowoduje za pewne rychłe odesłanie na emeryturę Radeonów HD 4850 i 4830, które mają niższą wydajność niż Radeon HD 5750. Dobra opłacalność zakupu i spory zapas ukrytej wydajności dostępny overclockerom to także mocne strony tej karty. Gdyby tego komuś było mało to dostajemy jeszcze niskie pobory mocy w spoczynku i pod obciążeniem, sensowne temperatury i ciche chłodzenie karty. Z dwóch testowanych dziś kart, ta zostawia znacznie lepsze wrażenie. Taka mieszanka musiała się skończyć naszą rekomendacją.
Zalety:
+ ciche chłodzenie
+ niskie temperatury pracy
+ niski pobór prądu w spoczynku i pod obciążeniem
+ dobra opłacalność zakupu
+ bardzo dobra podatność na podkręcanie
+ obsługa DirectX 11
+ obsługa ATI EyeFinity
Wady:
- nie parzy herbaty
![]() ![]() | Dla Sapphire Radeon HD 5750 |
Pomiędzy Radeonem HD 5770, a następnym HD 5850 powstała bardzo duża luka wydajności rzędu 40% i nie mniejsza w cenie, pozwalająca umieścić tam nawet 2 nowe produkty. Na razie, częściowo wypełnia ją dalej Radeon HD 4890 zapewne do wyczerpania zapasów. Spodziewam się, że AMD zechce wypełnić powstałą lukę jeszcze dwoma produktami. Z jednej strony mógłby to być bardzo mocno podkręcony Juniper czyli taki Radeon HD 5790, z drugiej okrojony Cypress czyli np. Radeon HD 5830.
Karty do testów dostarczyły firmy:
![]() |
![]() |