2005-08-04 07:56
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
8

Akasa EVO 120

Strona 2 - Testy

Sprzęt testowy
- AMD Athlon 64 4000+ SanDiego
- Gigabyte GA-K8N Ultra-SLI BIOS F3
- GeForce 6800
- otwarta obudowa
- zasilacz BeQuiet P5-420W
- pasta termoprzewodząca GEIL (złota)

Testy wypadły w czasie ostatnich upałów gdy temperatura w pokoju dobijała do 30oC, jednak warunki testowe dla wszystkich coolerów były takie same. Oprócz Akasa EVO 120, sprawdziłem też cooler BOXowy AMD, a także Zalmana 7000Cu, bo akurat był pod ręką.
Po włączeniu komputera odczekałem kilka minut na ustabilizowanie się temperatury w spoczynku, następnie procesor katowany był godzinę przez PRIME 95. Odczyt temperatury dokonywany był programem Easy Tune 5, dołączonym do płyty głównej Gigabyte'a.
Otwartą obudowę wymusił cooler Akasa EVO 120.

Testy


Cooler BOXowy sterowany był przez płytę główną, w spoczynku osiągał 3600RPM jednak przy obciążeniu rozkręcał się niemal do 5000RPM


Najniższe temperatury w spoczynku


Maksymalne odnotowane temperatury


Głośność coolerów podawana przez producentów potwierdza się w praktyce (metoda organoleptyczna). Akasa EVO120 jaki i Zalman 7000Cu przy minimum obrotów są niesłyszalne, natomiast przy maksimum wydzielają hałas na podobnym poziomie, nieakceptowanym jeśli wyciszamy komputer. Cooler BOXowy to prawdziwa wiertarka (albo odkurzacz). Wyje niemiłosiernie głośno, pozostałe przy nim (nawet przy maksimum obrotów) to oaza spokoju.

Podsumowanie
Akasa EVO120 spełnia pokładane w nim nadzieje. Jest bardzo wydajnym coolerem i potrafi pracować w ciszy, nie powodując bólu głowy użytkownika. Pasuje na wszystkie nowe (poza Socket A) procesory przeznaczone na rynek domowy. Przed jego zakupem trzeba jednak sprawdzić obudowę jaką posiadamy, jeśli jest ona węższa niż około 22cm to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cooler nie pozwoli na zamknięcie bocznej ścianki (np. obudowy ThermalTake z serii LanParty, LanMoto). Cooler mogę śmiało polecić wielbicielom wyciszania.
Spodziewana cena detaliczna brutto w chwili wprowadzenia na rynek to ok. 210 zł.

Zalety:
  • wydajny w obu trybach pracy
  • niesłyszalny przy minimum obrotów
  • prosty w montażu
  • płynna regulacja obrotów wentylatora
Wady:
  • Nie pasuje do obudów węższych niż 22 cm



Sprzęt do testów dostarczyła firma AdMax Computers, dystrybutor AKASA w Polsce

http://www.ad.max.pl

Strona 2 z 2 <<<12