2004-07-02 10:14
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
24

Athlon 64 vs Athlon 64 - czyli małe co nieco o Athlonach 64

Strona 4 - Athlon 64 Mobile

Athlon 64 Mobile


Athlon 64 3200+ Mobile DTR 1MB cache L2 2.0GHz, bez odpromiennika

Nie miała baba kłopotu, kupiła sobie Athlona mobilnego - tak w skrócie mogę określić moje boje z mobilną wersją. Ale po koleji.

1. Pierwszy problem na jaki się natkniemy dotyczy chłodzenia. Mobilne Athlony pozbawione są odpromiennika, a przez to o kilka milimetrów niższe i dużo lżejsze od procesorów desktop. Wyglądem przypominają Athlony XP. Wszelkiego rodzaju wentylatory zapinane w podstawkę nie będą dotykały powierzchni rdzenia !
Należy odkręcić czarną podstawkę i zaopatrzyć się w cooler, który może być przykręcony. Dobrym przykładem są tu Zalmany z serii CNPS 7000, które idealnie pasują.
2. Problem drugi i najpoważniejszy - komputer się nie bootuje.
Dzieje się tak dlatego, że producenci płyt głównych w swoich BIOSach nie umieścili mikrokodu z obsługą mobilnych Athlonów 64. Problem jest dość poważny, a rozwiązanie go nie łatwe.
Po pierwsze trzeba mieć dostęp do zwykłej, desktopowej wersji Athlona 64. A po drugie i najważniejsze. Trzeba posiadać BIOS z obsługą mobilnych procesorów, który wgramy.
To drugie zadanie nie jest wcale proste. W większości przypadków trzeba poszukać beta biosów, które nie są udostępniane na witrynach, a jedynie kryją się gdzieś na zagranicznych forach dyskusyjnych, czy też ukryte są w katalogach ftp firmy, których nie widać (tak jest u Epoxa).
Z czasem pewnie sytuacja będzie ulegać poprawie ale w tej chwili jest to duży problem. Wgranie BIOS'u nie oznacza końca problemów.
3. Mimo iż komputer się zabootuje to nie pracuje on poprawnie. Mnożnik i napięcie procesora najczęściej nie są wykrywane poprawnie. Trzeba więc udać się do BIOSu i ustawić wszystko ręcznie. Gorzej jeśli nie ma w BIOSie zmiany mnożnika (np. AsRock). Wtedy trzeba poszukiwać kolejnego BIOSu. Napięcie często zaczyna się od 1.45V więc mając Athlona na napięciu 1.2V czy 1.4V zmuszeni jesteśmy do pracy z wyższym napięciem.

Sprawdzone płyty główne (osobiście, lub też przez supporty firm) pod kątem pracy z Athlonami mobilnymi:
- Asus K8V Deluxe - Bootowanie poprawne. Wgrywamy od razu najnowszy dostępny BIOS. Procesor wykrywany i ustawiany poprawnie,
- AOpen AK89 Max - Bootowanie poprawne. Trzeba ustawiać ręcznie. Od razu wgrywamy BIOS 1.07a lub nowszy.
- Gigabyte GA-K8N Pro - Bootowanie poprawne jednak wykrywanie nie. Brak mnożnika. Czekamy na nowyszy BIOS.
- MSI K8N Neo Platinum - komputer się bootuje jednak są duże problemy z blokadą pci/agp, samoczynnym przestawianiem mnożnika i napięć oraz taktowania pamięci ! Pracować się nie da - Czekamy na nowszy BIOS.
- Abit KV8 Pro - nie bootuje się.
- Chaintech VNF3-250 - nie bootuje się. Wgrywamy beta BIOS 0507 i ręcznie wybieramy ustawienia. Konieczne ręczne ustawienie timingu 1T dla pamięci do pracy synchronicznej.
- Chaintech ZNF3-250 - nie bootuje się. Czekamy na nowszy BIOS.
- Epox 8KDA3+/8KDA3J - nie bootuje się. Wgrywamy beta BIOS 4624. Działa ale niestety do resetu CMOS. Po wyczyszczeniu go nie potrafi się zabootować (problem z rozpoznaniem procesora). Czekamy na kolejny BIOS.
- ASRock K8S8X - bootuje się. Brak zmiany mnożnika. Wgrywamy BIOS z 29 czerwca lub nowszy. Posiada już możliwość zmiany dzielnika i wszystko działa poprawnie.
- MSI K8T Neo-FIS2R - nie bootuje się. Czekamy na nowszy BIOS.

Okej, ktoś jeszcze ma ochotę na mobilnego Athlona 64 ? Nie ? To przechodzimy do podkręcania :)

Podkręcanie
Jako, że najniższym dostępnym napięciem było 1.45V to od niego rozpocząłem podkręcanie. 10x210 bez podnoszenia napięcia. W pełni stabilnie. 10x220, napięcie 1.5V i wszystko gra. 10x230, napięcie 1.55V również bez problemów. 10x240 i napięcie 1.6V. Stabilnie !

Powyżej są już problemy ale miało być ekstremalnie. Dajemy 1.7V (płyta podaje aż 1.827V ale co mi tam ) i obroty wentylatora na maksa. No, 2.5GHz dla rdzenia ClawHammer.

Wg. PR AMD to będzie gdzieś koło Athlona 64 3850+

Strona 4 z 6 <<<123456>>>