2005-11-23 23:49
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
19

Biostar T-Force 6100

Strona 1 - Tajemnicze C51

Do drzwi ktoś zapukał. Otwieram i widzę wielką pakę z nóżkami. Właścicielem nóżek był kurier DHL rozmiarów pigmeja, więc uwolniłem go szybko od dźwiganego balastu, co przyjął z wyraźną ulgą. Hmmm ... miała przyjechać płyta główna, a tutaj paczka rozmiarów telewizora. Okazało się że wraz z płytą Biostara T-Force 6100 M9 przyjechał cały komputer kompletnie wyposażony. No takie testy to ja lubię ...


W eleganckiej czarnej obudowie z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem i srebrnymi dodatkami, znalazłem w pełni funkcjonujący zestaw części komputerowych. Jak dowiedziałem się od agencji Tabasco, takie zestawy, składane na płytach Biostara będą w sprzedaży w dużych sieciach handlowych. Ponieważ przedmiotem testu jest sama płyta główna, nadmienię tylko że w skład zestawu wchodzą : Athlon 64 3000+ (939), 1GB RAM PC3200 (Kingston CL 3.0), Dysk WD Caviar 200 GB, nagrywarka DVD.
Dziś nikomu sie nie przelewa i sporo spośród Was zastanawia się jak tanim kosztem przesiąść się na socket 939 ze swoich starszych komputerów. Jedni idą na żywioł i biorąc kredyty w bankach lub u rodziny (maniacy gier) kupują z wyższego przedziału cenowego, inni składają swój komputer etapami, sumiennie odkładając grosz do grosza. Zajmijmy się tym drugim przypadkiem. Podstawą nowego komputera będzie płyta główna i procesor (zakładamy że elementy typu zasilacz, napędy i pamięci DDR już mamy z poprzedniej konfiguracji). Athlon 64 3000+ jest procesorem o zadowalającej wydajności już w nominale, ale po cichu liczyć będziemy że uda się nam coś jeszcze z niego wycisnąć. Cena takiego "cacka" w wersji OEM, waha się w granicach 550zł (Allegro) / 590zł (Komputronik) ... to spory wydatek, a tu jeszcze płyta i karta grafiki na PCIexpres do kupienia ... Zostaje nam albo ciułać dalej, albo kupić płytę z zintegrowaną grafiką, by przez jakiś czas "przemęczyć" się do czasu zakupu nowego, wydajniejszego akceleratora grafiki. Dla nich kuszącą propozycją będzie płyta Biostar T-Force 6100 - 939 (cena około 300zł).
Oczywiście powodów zakupów tego rodzaju platform jest znacznie więcej. Nie wszyscy potrzebują potwornych układów GPU do codziennego surfowania w Internecie w połączeniu z pracą na komputerze. Stale rosnąca popularność formatu BB (BareBone) i mikro ATX do urządzeń multimedialnych zmusiła nVidię do załatania tej "dziury" na rynku. Do tej pory, (od blisko roku) jedynymi zintegrowanymi układami graficznymi z obsługą DX9 był tylko Radeon serii XPRESS 200. Teraz dostaliśmy wybór w postaci chipsetu nForce 400 oraz układu GeForce 6100.Układ oferuje nam wszystkie nowoczesne systemy znane z "normalnych" modeli serii 6xxx :
- Microsoft® DirectX® 9.0
- Shader Model 3.0
- NVIDIA® PureVideo™ Technology
- Video Color Correction
- CineFX 3.0 Engine
- UltraShadow II Technology
- Intellisample 3.0 Technology


Rdzeń układu GeForce 6100 taktowany jest prędkością 425MHz i rezerwuje dla siebie 64 MB z ogólej ilości pamięci RAM zainstalowanych na płycie. Bogatsza wersja tego układu, GF6150 posiada wyższe taktowanie (475 MHz) oraz obsługę większej ilości dodatkowych funkcji ...


Strona 1 z 6 123456>>>