2000-11-29 00:00
Autor: Paul

Celeron II 633Mhz (cC0)

Strona 2 - Dzień pierwszy

Dzień pierwszy

            Jako że sam mam Athlona 750 Slota-A, to do testów płyty i celka NetCop pożyczył mi swój wentylator dla Duronów – Spire (nielicencjonowana wersja Golden-Orba, ale bardzo wydajna) do gniazda FC-PGA pasował idealnie. Tak więc testy zacząłem z grubej rury. Po zmontowaniu wszystkiego przyjrzałem się płycie – to prawdziwy raj dla podkręcaczy: macie wspaniałe SoftMenu III z możliwością regulacji częstotliwości FSB procesora aż do 250 MHz! Co 1 MHz w całym zakresie! Przy tym ustawienie napięcia to zakres 1,30 do 1,95 V (dla mnie ważne była ta górna granica). Jak komuś nie wystarcza to są jeszcze sprzętowe DIP-Switche na płycie, do wymuszania konkretnej częstotliwości (66, 100, 133). Nie chcę tu szeroko pisać o płycie, bo o tym będzie osobny artykuł, teraz wracamy do Celerona. Więc myślę sobie – zaczniemy ostro 100 MHz na początek bez zmiany napięcia. Przeszedł BIOS i uruchomiło się bootowanie – zatrzymałem – myślę sobie spróbujemy od razu magiczną granicę 1 GHz (9,5 x 105 MHz). Nie uruchomił się komp. Właściwie to nic się nie uruchomiło, poszarpałem się chwilę bo płyta nie chciała (w tym konkretnym przypadku) reagować na klawisz INSERT przywracający wcześniejsze ustawienia BIOS. Buu.. podbiłem napięcie do 1,90 – poszedł BIOS i wsio... boot stoi. Napięcie 1,95 i poszedł– ale do startu Windy – Win doszedł do wniosku że ma uszkodzony rejestr systemowy i naprawiając go zupełnie się rozsypał... reinstalacja.. (wiecie... niby 30 minut, a jakoś zawsze wychodzi praktycznie godzina, jak nie więcej). Oj jednak nie będzie Super-G. Szkoda. Wracam na 950 MHz – działa wszystko, ale tak średnio stabilnie. Temperatura 42-45 stopni C, niedużo, ale procesor przy testach 3D, lub grach regularnie wyskakuje na główny ekran Win. Co ciekawe 2D stabilne, nawet 20 minutowe pakowanie ZIP-em. Nie jest to wina dzielnika AGP bo ten w Solano (już go lubię) sam się przestawia przy przejściu na odpowiednie częstotliwości (obok 1/2 i 2/3 także 1/3 dla szyny AGP).
           
Ustawiam ostatecznie procek na 900 MHz (9,5 x 95) – wszystko stabilnie – 3 godziny 3Dmarka też. Przy tym ustawieniu robię wszystkie testy. Ciekawa rzecz, bo procesor działa przy 1,90 V, ale też po obniżeniu działa stabilnie na 1,80 i na 1,70 (czyli na ustawieniu Default). Dziwne... wychodzi na to że procek podkręca się najbardziej nie przez napięcie, ale przez sam fakt udane schłodzenia go do odpowiednio niskiej temperatury... (a temp. W systemie po ok. 1h to coś ok. 45 stopni).
Procek przeszedł godzinny test pakowania ZIP-em 


Dzień trzeci

   Drugiego dnia wciąż sprawdzałem stabilność 900 MHz i próbowałem eksperymentować, ale nic z tego – więcej Celek nie chciał i tyle , dopiero trzeciego dnia NetCop zabrał mi swój wentylator. Pomyślałem sobie – no, cóż procek i tak działa na 1,70 Volta, więc czy Spire czy zwykły wentylek znanej wszystkim firmy NoName – bez znaczenia... Bardzo się myliłem.
Po założeniu zwykłego wentylatora (taki dość duży typowy określany jako do procków 586) temperatura skoczyła przy starcie BIOSu na 55 stopni! Winda się nie załadowała (wciąż miałem 900 MHz). Poszarpałem się z płytą i ustawiłem na FSB 66 – poszło, ale ta temperatura! Po 2 godzinach pracy i zagraniu w FIFA2001 – wynosiła 78 stopni! Coś nie tak. Sprawdziłem mocowanie – w porządku radiator siedzi mocno, a temperatura taka że BIOS przestawiłem ostrzeganie o wysokiej temperaturze na 90 stopni bo płyta w Windzie co chwila piszczała że przekroczyła 75.
Krótko: jak nie zainwestujecie w dobry radiator to macie gorącego (dosłownie) Celka 633 na jakiś rok, dwa – potem pewnie się spali (mimo że nie podkręcony!). Nie da się go w takim stanie podkręcić – już FSB 83 MHz wywalało mi się. Albo mam dziwny egzemplarz, albo tak jest faktycznie we wszystkich (u Intela wszystko jest możliwe).

Dzień czwarty

            Zdenerwowałem się wynikami bez Spire-a i kupiłem oryginalny zestaw radiator+wentylator Majesty Titan dla PIII FC-PGA. Co ciekawe od razu dół był powleczony warstwą termoprzewodzącej pasty silikonowej – wyjątkowo nie musiałem smarować radiatora – miłe. Zaczynam. Od razu widzę że będzie lepiej bo komputer w końcu poszedł na 1 GHz! Dłuższe testy wykazały jednak niestabilność – nie da się go tak ustawić na stałe , chyba że macie lepszy sposób na chłodzenie.
Krótkie wyniki testów z SiSoft Sandra (wypadają lepiej od wzorcowego PIII 1 GHz na płycie pod RDRAM – czyżby wpływ Solano?):

MIPS 2778
MFLOPS 1350
MMX 3156
FPU 4203
ALU MEM 273
FPU MEM 309

Ale tak się nie da długo pracować – wierzcie mi, bo kombinowałem jak mogłem. Ostatnie 100% stabilne ustawienie to 950 MHz (ewentualne pośrednie między 950 i 1000, ale nie miałem aż tyle czasu, a procek w dłuższej pracy powinien mieć chociaż minimalny zapas mocy technologicznej)  
I jeszcze zrzut ekranu z WCPUID'a

Strona 2 z 3 <<<123>>>