2009-08-05 15:15
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
11

Cloud computing - MultiCore klucz do wirtualizowanych systemow

Strona 1 - Cloud computing - Wprowadzenie

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam materiał nadesłany przez koncern AMD, na temat użycia procesorów wielordzeniowych w nowoczesnych sieciach wirtualizowanych systemów Internetowych. Zapraszamy zainteresowanych ...

Cloud computing (przetwarzanie sieciowe) to termin stosowany w wielu dziedzinach przez ostatnie kilka lat, czego efektem jest wiele jego różnych znaczeń, co grozi powstaniem szeregu nieporozumień na rynku.
Ogólnie rzecz biorąc przetwarzanie sieciowe jest metodą przetwarzania opierającą się na oferowaniu przez Internet dynamicznie skalowalnych zasobów jako usług tj. aplikacji, infrastruktur, pamięci masowej lub platform. Głównymi elementami stymulującymi obecną epokę rozwoju technologicznego są wciąż dokonujące się zmiany społeczne i ekonomiczne. Elementy takie jak poczta elektroniczna, społeczności sieciowe oraz bankowość internetowa to tylko kilka z aspektów tej siły napędowej. W informatyce, obietnice marketingowe dla jakiegoś rozwiązania czasami przewyższają stan rzeczywisty pod względem funkcjonalności lub możliwości zastosowania. Natomiast w przypadku przetwarzania sieciowego (Cloud computing), to technologia, na której się ono opiera, a w szczególności zmiany konstrukcyjne serwerów i procesorów, pomaga w spełnieniu oczekiwań pokładanych w tym rozwiązaniu.


Przetwarzanie sieciowe oferuje użytkownikom możliwość pozyskania dodatkowych zasobów, takich jak dostęp do nowych aplikacji, dodatkowej pamięci masowej lub szybszego przetwarzania, eliminując potrzebę korzystania ze skomplikowanej infrastruktury, wiążącej się zwykle z takimi usprawnieniami. Praktycznym przykładem jest transmitowanie w telewizji reklamy jakiejś firmy. Przez 24 godziny od momentu transmisji reklamy firma spodziewa się znacznie zwiększonego ruchu na swojej witrynie internetowej, a więc może potrzebować wykupienia u dostawcy rozwiązań przetwarzania sieciowego dodatkowych zasobów przetwarzania na okres spodziewanego zwiększenia zainteresowania.


Jednakże, aby okazało się to efektywne, kadra informatyczna musi dobrze orientować się gdzie te zasoby będą najbardziej potrzebne. Dlatego też stosowanie transparentnej infrastruktury jest kluczowym elementem, aby możliwe było przypisywanie zasobów tam, gdzie są potrzebne. Z tego właśnie powodu wiele firm częściej stosuje wirtualizację, zanim zdecydują się na wykorzystanie strategii przetwarzania sieciowego. Wirtualizacja umożliwia stosowanie przetwarzania sieciowego poprzez ułatwienie rozdzielania zasobów.
Dzięki wirtualizacji możliwe jest oddzielenie oprogramowania od zasobów sprzętowych, co pozwala na korzystanie z wielu systemów i aplikacji uruchomionych na wirtualnych komputerach tego samego serwera i przypisywanie zasobów takich jak pamięć operacyjna i masowa zgodnie z potrzebami oprogramowania.

Należy jednak pamiętać, że zarówno wirtualizacja jak i przetwarzanie sieciowe są architekturami serwerowymi, a kluczowym elementem umożliwiającym ich rozwój w takim tempie jest procesor.


Aby móc efektywnie korzystać z serwerów wirtualizacji i zrobić pierwszy krok do korzystania z przetwarzania sieciowego, należy zoptymalizować sprzęt oraz oprogramowanie pod kątem zbalansowania poboru mocy oraz wydajności. Uzyskanie odpowiedniej równowagi eliminuje problem przeciążenia serwerów, a zasoby dla aplikacji i oprogramowania mogą być przydzielane w zależności od potrzeby, by zapewnić ich optymalne działanie.
Ale w jaki sposób rozwój technologii procesorów jest pomocny we wdrażaniu rozwiązań przetwarzania sieciowego i jakie będą tego efekty?

Z uwagi na fakt, że potrzeba korzystania z większej ilości danych, przeprowadzania szybszych obliczeń i posiadania dostępu do większej ilości pamięci wzrasta, przejście z technologii 32-bitowych procesorów x86 na technologię 64-bitowych procesorów x86 umożliwiło firmom sprostanie rosnącym wymaganiom dotyczącym przetwarzania. Pociągnęło to za sobą wzrost liczby rdzeni procesorów — umożliwiając wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie oraz pomogło w zapobieganiu przeładowania pozostałych rdzeni. Technologia przetwarzania wielordzeniowego umożliwiła przetwarzanie szybsze i mniej energochłonne.
Oprócz modernizacji do procesorów dwurdzeniowych, poprzez czterordzeniowe, do sześciordzeniowych, opracowano również wiele dodatkowych funkcji pozwalających procesorom przejąć niektóre funkcje od wirtualizowanego oprogramowania, pomagając tym samym w przyspieszeniu procesu przetwarzania.

Strona 1 z 2 12>>>