2002-07-08 00:00
Autor: Tristan

Coolery Dr Thermal

Strona 1 - Wstęp

Wstęp

   Niedawno na naszym rynku coolerów do komputerów PC do renomowanych firm takich jak Themaltakle ,Zalman ,GlobalWin czy choćby Thermalright dołączyła nowa marka T.I.T.I Dr Thermal . Coolery tej firmy są stosunkowo tanie i mogą konkurować z produktami konkurencji. Mi do testów dostarczono 3 produkty tej firmy są to : Dr Thermal TI-V86N , Dr Thermal TI-77L i Dr Thermal S8625L. Coolerki mają podobną budowę radiatora co odróżnia produkty Dr Thermal od konkurencji. Testowane przeze mnie coolery są stosunkowo małych gabarytów. Bez problemu zmieszczą się w obudowach, w których zasilacz jest ustawiony poziomo. Charakterystyczną cechą produktów Dr Thermal jest zapięcie i sposób mocowania ich do gniazda procesora. Muszę przyznać że jest to ogromny plus tej firmy i w tej chwili mogę powiedzieć, że żadna z konkurencyjnych firm nie posiada tak przyjaznego dla użytkownika, a zarazem łatwego zapięcia jakim dysponują produkty Dr Thermal .

Dr Thermal TI-77L:
Ze wszystkich trzech coolerów ten spodobał mi się najbardziej. Posiada on dosyć duży wiatrak o wymiarach 70x70x15. Radiator coolera posiada charakterystyczną dla produktów Dr Thermal budowę z miedzianym rdzeniem w środku. Specyfikacja podaje, że cooler obraca się z trzema prędkościami : 3200/3800/5000 obrotów na minutę zaś w rzeczywistości coolerek u mnie na procesorze Athlon XP 2000+ obracał się cały czas z prędkością 4600 obrotów na minutę nie zmieniając swojej prędkości. W Dr Thermal TI-77L oczywiście zastosowano zapięcie z wajchą charakteryzujące coolerki tego producenta. Cooler był zamknięty w zielonym pudełku z pastą termoprzewodząca silikonową biała, do pudełeczka wrzucono także mała instrukcję zapięcia coolerka. Dr Thermal TI-77L przez cały czas testów pracował średnio cicho, ilość wydzielanych dBA przez ten cooler można spokojnie zaakceptować i hałas nie obniża komfortu pracy w znacznym stopniu. Podpina się go do gniazda FAN na płycie głównej 3 pinową wtyczką.
Poniżej zamieszczam zdjęcia Dr Thermal TI-77L.



Dr Thermal TI-V86N:
Dr Thermal TI-V86N był bez wątpienia najgłośniejszym coolerkiem ze wszystkich testowanych przeze mnie produktów. Cooler ten posiada wiatrak 60x60x25mm do którego producent przykręcił srebrny aluminiowy grill. Radiator Dr Thermala TI-V86N jest podobny do radiatora zastosowanego w Dr Thermal TI-77L czyli aluminiowy z miedzianym rdzeniem. Radiator TI-V86N jest bardziej prostokątny niż w wersji TI-77L. Specyfikacja podaje, że wentylator w Dr Thermal TI-V86N obraca się z prędkością 6800 obrotów na minutę lecz w rzeczywistości prędkość jest większa i wynosi 7300rpm. Dr Thermal TI-V86N posiada bardzo wygodne zapięcie z wajchą. W pomarańczowym pudełeczku Dr Thermal TI-V86N oprócz samego coolera znajdziemy silikonową pastę termoprzewodzącą i instrukcję obsługi zapięcia. Hałas wydzielany przez ten cooler jest nie do zniesienia!!! i bardzo mocno obniża komfort pracy. Dr Thermal TI-V86N do zasilania podpina się przez wejście 12V (takie do, którego podpinamy dyski) a drugą wtyczkę monitorująca obroty podpinamy do 3 pinowego złącza FAN, jak widać producent zastosował dosyć nietypowy system zasilania wiatraka.
Poniżej zamieszczam zdjęcia Dr Thermal TI-V86N :


Dr Thermal S8625L
Cooler ten posiada mały wiatrak o wymiarach 60x60x15. Radiator Dr Thermal S8625L jest cały aluminiowy i nie posiada miedzianego rdzenia tak jak wcześniej testowane coolery. Producent podaje ze wiatrak zastosowany w tym coolerku obraca się z prędkością 4600 obrotów na minutę w rzeczywistości jest to 5300rpm. Wiatrak jest w miarę cichy i nie obniża komfortu pracy. W Dr Thermal S8625L zastosowano zapięcie z wajchą. Cooler ten posiada takie same wyposażenie jak jego „bracia”, czyli pasta silikonowa i instrukcja, a to wszystko zamknięte w czerwonym pudełeczku. Cooler podpina się do zasilania tak samo jak model TI-77L, czyli 3 pinową wtyczkę do gniazdka FAN. Radiator jest taki sam jak w modelu TI-V86N tylko, że nie ma w nim miedzianej wstawki przez co traci dużo na wydajności. Wymiary i ustawienie żeberek jest taka sama jak w TI-V86N.
Poniżej zamieszcza zdjęcia coolera Dr Thermal S8625L:


Feler
Modele Dr Thermal TI-V86N i Dr Thermal TI-77L posiadają pewien feler, a mianowicie miedziany rdzeń, który został w nich zastosowany nie przylega całkowicie do jądra procesora AMD Athlon XP. Poniżej zamieszczam zdjęcie radiatorów pokazujące jak umieszczone jest jądro w stosunku do radiatora. Widać to po odcisku pasty termoprzewodzącej.
Po lewej model TI-V86N a po prawej TI-77L:

Strona 1 z 3 123>>>