2002-07-15 00:00
Autor: Jasiek

Cztery kamery internetowe

Strona 1 - Wstęp

WSTĘP

   Kamery internetowe stały się już dość popularnym wyposażeniem naszych komputerów. W Polsce jest dostępnych sporo różnych modeli kilku producentów, ogromnie zróżnicowanych cenowo. Jest sporo urządzeń posiadających różne dodatkowe akcesoria, np. ostatnie dzieło Intela jest jednocześnie mikroskopem z 200-krotnym powiększeniem. Z drugiej strony niektóre kamery projektowane są oszczędnie, aby spełnić swoją podstawową rolę przy jak najniższej cenie. Dla wszystkich którzy nie posiadają tego drobnego, ale moim zdaniem bardzo przydatnego gadżetu, na szczytach swoich monitorów przeznaczone jest przede wszystkim to porównanie traktujące o 4 modelach kamer czterech różnych firm, znacznie różniących się pomiędzy sobą parametrami. Oto uczestnicy testu w pełnej krasie:

Labtec Webcam

   Kamera firmy Labtec jest najtańszym urządzeniem w naszym zestawieniu. Z ceną 127 zł brutto zdecydowanie odstaje od dużo droższej konkurencji. Pierwsze wrażenie po wyjęciu jej z pudełka jest takie, że nadrzędną wytyczną dla jej projektantów było zużycie jak najmniejszej ilości plastiku. Labtec Webcam'a podłączamy do komputera, tak jak wszystkie konkurencyjne produkty, przez port USB. Niestety, jak na najtańsze urządzenie przystało, posiada ono również zdecydowanie najkrótszy kabel, który ledwo co starcza, aby postawić kamerę na monitorze.

Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych specyfikacji kamery.

  • matryca światłoczuła CMOS

  • możliwość manualnego ustawienia ostrości

  • maksymalna rozdzielczość 352 x 288

  • maksymalnie 30fps

  • gwarancja 2 lata

   Niestety (jako jedyna) kamera ta korzysta z technologii CMOS. Jest to matryca składająca się z diod oraz transformatorów, odpowiedzialnych za konwersję sygnału do postaci elektrycznej. Tego typu technologia ogranicza rozdzielczość wyświetlanego obrazu, część fotonów trafia w transformator zamiast w diodę. Ogólnie, z reguły matryca CMOS zapewnia niską jakość obrazu szczególnie, przy słabym oświetleniu. Zalety takiego rozwiązania to niski koszt produkcji - odbywa się ona na liniach do produkcji tradycyjnych półprzewodników. Ponadto kamery korzystające z matryc CMOS posiadają bardzo niski pobór mocy.

   W przypadku naszej testowej kamery teoria niestety aż nadto znajduje odzwierciedlenie w praktyce. Obraz oferowany przez Labteca jest mało ostry, występują problemy z płynnością (nieuzasadnione rwanie się obrazu w losowych momentach), błędne odwzorowanie kolorów i okazyjnie dziwne artefakty obrazu. Oto zrzut ekranu z aplikacji obsługującej Webcama. Nawiasem mówiąc oprogramowanie jak i sterownik jest zapożyczone w całości od Logitecha.

   Niestety takiej jakości obraz poddany dalszej stracie jakości w wyniku kompresji, np. w programie Yahoo! Messanger, jest na granicy czytelności - jakość raczej nie do przyjęcia nawet dla mało wymagających.

   Co do wyposażenia tej kamery nie będę się zbytnio rozpisywał. Spełniono jedynie minimum, tzn. dołączono płytę ze sterownikiem oraz najbardziej podstawowym oprogramowaniem. Soft oraz driver jest produkcji Logitecha - stabilny, łatwy w obsłudze z obsługą Windows® 95*, 98, ME, 2000 oraz XP.

Labtec Webcam

Budowa, jakość wykonania  
Jakość obrazu          
Wydajność          
Wyposażenie          

 

 

 

 

Logitech Quickcam PRO 3000

   Kamerka Logitecha to prawdziwe cudeńko jeżeli chodzi o wygląd. Jest to w sumie prosty, ale zdecydowanie najbardziej estetyczny produkt.

   Podobnie jak u Philipsa kamerę podłączamy długim kablem, dzięki czemu możemy ją sobie wygodnie ulokować na biurku. Drobnym mankamentem może być zbyt luźne mocowanie "główki", trochę czasu potrzeba aby ją dobrze ustawić, niestety jest w stanie poruszyć się nawet pod ciężarem dość grubego kabla. Przydatnym dodatkiem jest nakrywka na obiektyw, która może służyć także za blokadę przycisku do robienia zdjęć znajdującego się na górze kamery.

Logitech w pudełku dostarcza sterowniki i oprogramowanie, zarówno dla Mac OS'a jaki i wszystkich wersji Windows.

Do kamery dołączony jest zestaw oprogramowania do "łapania" obrazu oraz sterownik o podobnej funkcjonalności jak u Philipsa. Jednak Logitech poszedł nieco dalej i dołączył kilka dodatkowych płyt CD. Znajdziemy na nich programy MGI Photosuite SE 1.1 oraz Video Wave SE. Szczególnie przypadł mi do gustu ten ostatni przeznaczony do montażu wideo dla początkujących.

 

Logitech niestety nie chwali się kompletem specyfikacji dotyczących optyki urządzenia w przeciwieństwie do Philipsa.

  • matryca CCD

  • maksymalna rozdzielczość 640x480

  • maksymalny framerate 30fps

  • manualne ustawianie ostrości

  • wbudowany mikrofon

  • przycisk do robienia zdjęć

  • wymagany procesor PII/Athlon 300Mhz< (zalecany 400Mhz)

Jakość łapanych obrazów jest niezła, ostrość i dokładność nie odstaje wiele od doskonałego pod tym względem Philipsa. Kamerka Quickcam PRO-300 jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o wydajność, tzn. ilość klatek na sekundę, jako jedyna zapewnia bardzo płynny obraz nawet w rozdzielczości 640x480. W niskich rozdzielczościach nie osiąga 60fps tak jak Philips, lecz ma to minimalne znaczenie - różnica nie jest zauważalna. Niestety optyka tego webcama ma jedną poważną wadę. Obraz jest zdecydowanie zbyt ciemny, można się tego niestety było spodziewać po bardzo wąskiej soczewce Logitecha. Przy silnym świetle dziennym nie jest to problemem, lecz już w zachmurzony dzień obraz z kamery jest bardzo ciemny i trzeba zdać się na programowe rozjaśnianie co znacznie pogarsza kontrast i soczystość kolorów. Oto tradycyjnie próbka możliwości kamery:

Do kamery Quickcam PRO-3000 producent nie dołączył akcesoriów w stylu pokrowiec czy teleskopowe mocowanie, jest za to wcześniej wspomniane ciekawe oprogramowanie MGI w pełnych wersjach. Sama kamera, podobnie jak inne w tym porównaniu, ma przycisk do robienia zdjęć oraz wbudowany mikrofon zapewniający porównywalną do Philipsa jakość dźwięku. Detalem, o którym Logitech nie zapomniał jako jedyny, jest przykrywka na obiektyw kamery.

Logitech Quickcam PRO 3000

Budowa, jakość wykonania          
Jakość obrazu          
Wydajność          
Wyposażenie          

Strona 1 z 3 123>>>