2000-08-14 00:00
Autor: Tomek

Drukarka atramentowa HP 950C

Strona 3 - Podsumowanie

4. Praca z drukarką

   Cóż - zacznę od czarnych wydruków - np w Worda. Jakość drukowanego tesktu jest bardzo dobra, litery nie są w żadnym wypadku ząbkowane; nawet przy najgorszej jakosci wydruku - roboczej. Nie są także niepotrzebnie pogrubione i nie rozmazuja się - atrament bardzo szybko wysycha. Mogę śmiało powiedzeć, że jakość tych wydruków jest taka jak z lasera. Tylko koszty nie te - ale kto kupuje plujkę do masowych wydruków? Jakość wykresów, grafiki prezentacyjnej również jest extra; zarówno czarno-białych jak i kolorowych.
Wydruki kolorowe. Przy druku na zwykłym papierze - cudów nie ma. Fotografie sa trochę wyblakłe; a jesli ustawisz najlepszą jakość - także zbyt moczą i marszczą papier. Zwykły papier nadaje się tylko w zasadzie do wydruków próbnych. Można w sterowniku podać, że w drukarce jest papier fotograficzny, a używac zwykłego; mamy wtedy mozliwość drukowania nawet z 2400 dpi; jakość się troszkę poprawia - ale zużycie atramentu szybuje w kosmos.
Natomiast używając papieru fotogaraficznego można uzyskać naprawdę profesjonalna jakość; na dobrym papierze - lepszą niż przy tradycyjnych fotografiach. Kolory są żywe i dobrze oddane, ostrość nie pozostawia nic do życzenia, przejścia tonalne są czyste. Warto poeksperymentować z różnymi papierami; czasem dość tani papier (relatywnie, obiektywnie wszystkie są drogie) da niezłe rezultaty.
   
   Oto garść moich doświadczeń.
   Najlepszy papier na jaki trafiłem to papier firmy Canson z serii Priont-on no 987-256 o gramaturze 150 g. Jest bardzo, bardzo jasny, błyszczący. Na nim osiągąłemm najlepsze wyniki: jakość o niebo lepsza niż z tradycyjnego automatu i porównywalna tylko ze zdjęciami studyjnymi. Koszt strony A4: 4,25 zł.
Drugi, ale prawie równie dobry jest papier HP Glossy Paper o gramaturze 202 g/m2. jedynym minusem jest odrobinę mniejszy połysk. Ale za to cena "tylko" 2,8 zł/strona.
Niezłe wyniki daje papier Zwecform no 2599, gramatura 150 g; matowy. Jedyna uwaga jaka mi sie nasuwa to niedoskonała (tylko bardzo dobra) biel. Cena arkusza A4: 0,87 gr. Tyle samo kosztuje Zwackform no 2588 o gramaturze 100g. Uważajcie i nie dajcie się nabrać na większe pudełko (100 szt. 2588 kontra 50 2599) - cena za sztuką jest identyczna a jakość wyraźnie gorsza. Papier jest po prostu za cienki, niekonkretny.
Dla oszczędnych polecam Canson no 4567-420 (gramatura 110g) - papier jest bardzo biały i nieźle wchłania atrament; nie mnie się za bardzo pomimo subiektywnego uczucia cienkości. Koszt to 0,3 zł/stronę. Równie dobry, i równie tani jest Canson Graphics Print-on no 4567-403 (100 g), choć producent podaje max rozdzielczość wydruków na 360 dpi - to spokojnie mozna drukować z dwukrotnie wyzszą - i osiągnąć rezultat prawie jak tradycyjnej odbitki. Papier matowy.

   Podsumowując: dla wymagających papier firmowy HP Glossy, dla oszczędnych (albo na próbne wydruki) - jeden z dwu ostatnio opisanych. Generalnie im większa gramatura papieru tym lepiej. Tylko nie zacznij drukować na tekturze! Ceny z lipca 2000 (Lublin, hurtownia KTS).
Aha; szybkość wydruku - podana przez producenta to czysta teoria (HP liczy wydruk nie od naciśnięcia OK, ale od wystartowania głowicy drukującej) - tyle tylko, że to w ogóle bez znaczenia; kto drukuje kilkanaście czy kilkadziesiąt stron na takiej drukarce? Realny czas wydruku kolorowej strony to 5-7 minut.

5. Koszty

   Sama drukarka jest dość droga (ok. 1250 zł brutto) - w porównaniu do najpopularnijszych modeli, jednak jest swojej ceny absolutnie warta. Jakość wydruków to absolutne mistrzostwo świata.
Jeśli chcesz zaoszczędzić - kup HP 930C; jak na mój gust jest wykonana z odrobiną gorszego plastiku, teoretycznie jest ciut wolniejsza i nie ma podajnika na papier fotograficzny 15x10 cm. Za to tacka składa się do góry i nie zajmuje miejsca. W druga stronę jest HP 970C; najważniejsza różnica to licznik wyplutych kropelek pozwalajacy bardzo precyzyjnie podawać ilość pozostałego atramentu.
Wszystkie trzy drukarki mają identyczny mechanizm drukujący - HP Photo Ret III - więc i jakość wydruków taka sama.
Ceny wkładów to kolorowy: ok 150 zł, czarno-biały: ok 110 zł.
Jeden wkład kolorowy wystarczy na wydrukowanie 10-15 stron A4 (w pełnym zapluciu kolorem); a zatem, jeśli przyjąć, iż drukujesz na papierze 3 zł sztuka - koszt jednej strony kolorowego wydruku (pokrycie 95%) to jakieś 15 zł. Horror! Mniejsze wydruki sa tańsze; ale wciąż - jakieś 2 zł za 13x9 cm.

6. Podsumowanie

   Jeśli liczy się dla ciebie bezkompromisowa jakość i nie zamierzasz drukować ton stron testu i wszystkiego co ściągniesz z Internetu - drukarka jest warta kupna.
Jeśli potrzebujesz domowej drukarki do okazjonalnych wydruków - kup sobie HP 870 C, albo np. Canona (ah, te rozdzielne kałamaże dla każdego koloru!) czy Epsona, Lexmarka (nie twierdzę, że ci producenci nie sprzedają profesjonalnych drukarek - po prostu nie maiłem okazji porównać).
   Jeśli lubisz pobawić się Photoshopem by zmienić, wyretuszować, połączyć, udziwnić istniejące fotografie - a potem to wydrukować - to je ono!

Ocena:

Instalacja 8
Wyposażenie 7
Jakość wydruków 10
Koszty 5
Łącznie (Jakość najważniejsza) 8

Strona 3 z 3 <<<123