2009-12-26 12:00
Autor: Greg_u
57

Fedora 12 "Constantine"

Strona 1 - Wstęp

Trochę przypomnienia:

Linux jest to system operacyjny dla komputerów, jak również jego jądro. Kompletny system operacyjny (jądro i programy użytkownika) jest przez niektórych (m.in. projekt GNU oraz Debian) nazywany GNU/Linux, niemniej w niniejszym artykule przyjęto prostszą wersję nazewnictwa (bez przedrostka "GNU/").

Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel. Informacje o systemie, opublikowane przez Torvaldsa na internetowej liście dyskusyjnej, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce przy rozwoju systemu pracowała już grupa ludzi. Znacznie przyspieszyło to jego rozwój – otrzymał on później nazwę "Linux".
Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników różnych dystrybucji Linuksa szacuje się obecnie na wiele milionów na całym świecie.

Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus' Unix).
Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax.
Nazwa "Linux" informuje nas także że nie jest to system Unix: Linux Is Not UNIX.

Linux charakteryzuje się dużą zgodnością ze standardami ANSI i POSIX, jest wielozadaniowy, wielowątkowy, wielobieżny, ma monolityczną budowę (choć z obsługą modułów - najczęściej zawierającymi sterowniki urządzeń), a także wsparcie dla klastrów i architektury SMP (w najnowszych wersjach także NUMA). Jest bardzo wydajny, stabilny i bezpieczny. Działa na wielu platformach sprzętowych i obsługuje blisko 50 systemów plików.

Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail i inne), jako zapory sieciowe (firewall), a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD. Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania przewiduje się szerokie wejście Linuksa na rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze i kontrwywiad, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500.

Wróćmy do Fedory

Fedora jest systemem operacyjnym, opartym na pakietach rpm, zbudowany na bazie jądra linuksa opracowywany i wspierany przez społeczność Fedora Project a sponsorowany przez Red Hat'a.
System ma stosunkowo krótki cykl życia: w wersji X prowadzi do jednego miesiąca od wersji X+2 nie jest już wspierany, okres wsparcia więc dla konkretnego wydania wynosi około 13 miesięcy dla każdej wersji. Cykl wydawniczy następnej wersji wynosi średnio 6 miesięcy.

Fedora Project powstał w 2003r na zgliszczach Red Hat Linux. Wtedy to firma Red Hat stworzyła dystrybucję z pełnym oficjalnym wsparciem dla firm o nazwie Red Hat Enterprise Linux. Dla społeczności, jako poligon doświadczalny dla późniejszej pełnopłatnej wersji, zostaje wydawana dystrybucja Fedora Core (później przemianowana na Fedora).

System jest wydawany w 3 wersjach:
jako DVD/CD set - zawierający zestaw wszystkich głównych pakietów do instalacji
jako DVD/CD_Live - umożliwiające tworzenie wersji live_CD, flash dysku USB oraz instalacji na dysku twardym
minimal CD - używany do instalacji poprzez sieć.

Oprogramowanie do zarządzania pakietami jest obsługiwane przez narzędzie yum w konsoli lub nakładce graficznej yumex. Oczywiście są też inne ciekawe nakładki graficzne takie jak pirut, pup oraz do powiadomień aktualizacji puplet. Dla użytkowników debiana chcących spróbować coś innego przewidziano też narzędzie apt-rpm (mający te same komendy co apt-get).
Podstawowe repozytoria zawierają tylko wolne oprogramowanie, które nie budzi żadnych zastrzeżeń licencyjnych i patentowych. Dodatkowe repozytoria zawierają pakiety, które nie mogą być swobodnie rozpowszechniane na terenie Stanów Zjednoczonych. Są to rożne kodeki, sterowniki itp.
Jest to też pierwsze wydanie mające zmienioną architekturę plików 32-bit. Pakiety są przekompilowane dla architektury i686 a nie jak poprzednie wersje wydań i386.

Krótka specyfikacja systemu znajdującego się na płytce Fedory 12 Constantine :

Linux kernel 2.6.31.5
gcc 4.4.2
xorg-server 1.7.1
KDE 4.3.2
Gnome 2.28.0
openoffice.org 3.1.1
Firefox 3.5.4
Thunderbird 3.0beta4
alsa-lib 1.0.21
hal 0.5.13
samba 3.4.2
udev 145
vim 7.2
xine-lib 1.1.16.3
cups 1.4.1

Sprzęt testowy:
1.Stacjonarny: c2d 8200, DFI P35 DK, gf 8800gts (g92), 4 GB ram, HDD sata: 250 GB + 37 GB, DVD-RW Samsunga, kontroler PCI dla lpt, skaner Epson 2480 usb, drukarka HP Deskjet 1120C lpt, kamerka Logitech Quickcam for Notebook usb dla Fedory 64-bit
2.Mobilny: Dell Latitude D610 z P_M 1.73 GHz na pokładzie, karta grafiki zintegrowana i915, 2 GB ram, HDD 160 GB, CD-RW. Wifi + bluetooth dla Fedory 32-bit.


Strona 1 z 6 123456>>>