2003-01-14 22:45
Autor: Stathis

Flash Disk Actina

Strona 2 - Rozwinięcie

Użytkowanie dysku to czysta przyjemność, przebiegało sprawnie i bez problemów już od momentu umieszczenia go w porcie USB – Plug&Play pełną gębą. Co prawda nie wiem jak przedstawia się jego kompatybilność z Win98, ale przypuszczam, że po zainstalowaniu sterowników, które w przypadku tego systemu są wymagane, również będzie on działał bez zarzutu. Sprawdzałem natomiast jego funkcjonowanie u znajomych, na komputerach z zainstalowanymi systemami Windows 2000 (DirectX 9.0), Windows ME (DirectX 8.1) i u nich również działało od momentu, kiedy podpiąłem pendrive-a do komputera.

Z programów dołączonych do dysku, szczególnie przydatnym jest Foxmail 4.1, który zajmuje około 2,5MB, i po zainstalowaniu go na Flash Disku pozwala on na szybkie i bezproblemowe odbieranie poczty z praktycznie każdego PC wyposażonego w port USB i mającego dostęp do Internetu. Wystarczy raz skonfigurować program, aby później z dowolnego komputera podpiętego do sieci ściągnąć pocztę do tego małego „breloczka”. Jest to dobre, jeżeli jesteśmy na wyjeździe i chcemy sprawdzić pocztę np. w pobliskiej kafejce internetowej. Nie musimy nic konfigurować, wystarczy wetknąć penDrive do portu USB (jeżeli takie są dostępne) i odczytać pocztę.


Do CD dołączono również oprogramowanie Security Software służące do zabezpieczania programowego dysku przed zapisem i odczytem. Zanim jednak to zrobimy, musimy podzielić dysk na dwie części - tą która będziemy mogli zabezpieczyć (w oknie, które zamieściłem poniżej wybieramy jej pojemność) i tą która pozostanie dostępna. Aby odbezpieczyć penDrive-a, na innym komputerze potrzebny jest Security Software oraz hasło dostępu, które ustaliliśmy.


Jeżeli chodzi o formatowanie to da się wykonać tę „czynność” z poziomu Windows i trwa ona dosłownie parę sekund.
Wykorzystać do tego celu możemy również narzędzie Format tool, które znajdziemy na dołączonym CD. Pełne formatowanie trwało u mnie 10min 47sekund (Quick Format + Surface Test), formatowanie szybkie z poziomu załączonego programu zajęło 55 sekund (Quick Format). Myślę, że nie ma się tu nad czym rozwodzić i nie powinno to stwarzać większego problemu użytkownikom ponieważ formatowanie nie jest czynnością wykonywaną codziennie. Zresztą to zależy od gustu i wykorzystania, oceńcie sami.


Ostatnią rzeczą, na którą zwróciłem uwagę była szybkość odczytu i zapisu. W instrukcji podano, że wynoszą one kolejno odczyt 900KB/s, zapis 600KB/s, postanowiłem to sprawdzić programem HD Tach 2.61, ale wyniki nieco odbiegały od tych zadeklarowanych, a przedstawiały się następująco:


Jak widać transfer, zarówno w jedną jak i drugą stronę jest sporo niższy, ale jeżeli chodzi o praktyczne wrażenia to szybkość zapisu w przypadku modelu 64MB zupełnie mi odpowiada. Zapełnienie całego dysku trwało 1 min 45 sek, a ponieważ często korzystam z CD-RW do przenoszenia danych, stwierdzam, że jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie – również ze względu na rozmiary, nie trzeba też do zapisu żadnej nagrywarki, wystarcza port USB. W przypadku Flash dysków o większej pojemności czas ten byłby niestety dużo dłuższy, a co za tym idzie, komfort jego użytkowania jest znacznie mniejszy i lepiej byłoby użyć zwykłego CD-R za złotówkę czy CD-RW niż wydawać krocie na tego typu atrakcję (pomyślcie ile zajęłoby nagranie 512MB, lub zapowiadanych na przyszłość modeli 2 GB).

Strona 2 z 3 <<<123>>>