2006-01-25 02:58
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
2

Genius SlimMate 3000 i Wireless Mini Navigator

Strona 4 - Wrażenia, zastrzeżenia, konkluzje...

Całą teorię mamy już za sobą, czas zatem opisać, jak sprzęt sprawdził się (bądź nie) w testach praktycznych.

Zacznę od myszki Wireless Mini Navigator. "Gryzoń" ten przeznaczony jest raczej dla posiadaczy komputerów przenośnych, co sugeruje napis Mini Wireless Optical Wheel Mouse for Mobile Professionals widoczny na pudełku. Rzeczywiście myszka rozmiarami nawiązuje do rozwiązań mobilnych, jednak rekordzistką też nie jest :). Ale zbyt mała byłaby niewygodna także rozmiar dobrany został w sam raz.

Prócz samej myszki w pudełku znajdują się jak wiemy dwa dodatkowe panele "pasujące do nastroju użytkownika". Być może i pasują one do nastroju, jednak szczególnie ten czarny nie pasuje do myszki - jest po prostu za mały, a co za tym idzie nie przylega idealnie. Na 'grzbiecie' nieco odstaje, a przyciski są 'za krótkie' przez co przy nacisku panel nieprzyjemnie trzeszczy i ogólnie uniemożliwia optymalną pracę. Panel srebrny jest już dopasowany znacznie lepiej, natomiast panel czerwony jest nie dość że idealnie dopasowany, to jeszcze najładniejszy z dołączonych :).
Tyle o wyglądzie, teraz o działaniu. Synchronizacja przebiegła bezproblemowo, a miłym akcentem jest fakt iż nie musimy jej powtarzać ponownie po wymianie baterii (a te trzymają maksymalnie 2 dni ciągłej pracy). Dodatkowo mysz posiada wyłącznik który jeszcze bardziej ograniczy zużycie energii.
Myszą pracuje się wygodnie, mimo swej 'wielkości' dobrze leży w dłoni, przyciski są zintegrowane z całą pokrywą (rozwiązanie obwarowane trzema patentami :)), działa prawidłowo na czarnej powierzchni, nie posiada widocznej akceleracji wstecznej - ogólnie sprawia dobre wrażenie. Jedynym minusem może być nieco problematyczna wymiana baterii - trzeba użyć nieco siły i czasem jakiegoś dodatkowego narzędzia by wyciągnąć akumulatorki.

Myszka wchodząca w skład zestawu SlimMate 3000 jest identyczna (dokładnie ten sam model) także ma te same wady i zalety. Nie ma tylko wymiennych obudów także dołączony oryginalnie srebrny panel przylega jak należy.

Przejdźmy do klawiatury. Posiada ona tzw. płytki klik, czyli działanie podobne do klawiatur znanych nam z notebooków i jest całkowicie płaska. Skok klawisza jest jednak nieco wyższy niż w większości 'cienkich' laptopów, co czyni klawiaturę przystępną dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie lubią zbyt płytkich klawiszy (np. dla mnie :)). Klawisze działają w miarę cicho, a dołączone przyciski multimedialne i internetowe ułatwiają codzienną pracę i zabawę.



Jedynie omyłkowo zapakowana płytka z niewłaściwymi sterownikami może rzucić jakiś cień, jednak myślę iż to przypadłość tego egzemplarza i dlatego nie rzutuje na ocenę końcową.


Genius Wireless Mini Navigator

Zalety:

+ wymienne obudowy
+ wyłącznik oszczędzający baterie
+ wygodne przyciski zintegrowane z pokrywą

Wady:
- nie dopasowany jeden z paneli
- żywotność baterii mogłaby być dłuższa
- nieco utrudnione wyciąganie baterii


Genius SlimMate 3000

Zalety:

+ (mysz) wyłącznik oszczędzający baterie
+ (mysz) wygodne przyciski zintegrowane z pokrywą
+ (klawiatura) przyciski multimedialne i internetowe
+ (klawiatura) płytki skok klawisza)

Wady:
- (mysz) żywotność baterii mogłaby być dłuższa
- (mysz) nieco utrudnione wyciąganie baterii
- (klawiatura) brak wydzielonego bloku z kursorem i klawiszami PgUp PgDn Del itp



Za dostarczenie sprzętu do testów dziękuję agencji Tabasco z Wrocławia, wyłącznemu przedstawicielowi na Polskę firmy Genius.