2003-03-03 10:15
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)

Gigabyte GA-8INXP (E7205) vs GA-SQ800 (SiS655)

Strona 2 - Zawartość

Gigabyte GA-8INXP


Płyta GA-8INXP jest dość bogato wyposażona. Posiada wszelkie niezbędne okablowanie, wyjście SPDIF, wyprowadzenia do podłączenia zewnętrznych urządzeń Serial ATA. Do tego na płycie jest zestaw oprogramowania firmy Symantec: Norton Internet Security, Norton Anti Virus, Norton Personal Firewall, Norton Privacy Control, Norton Parental Control, Ad Blocking. Instrukcja jest przejrzysta i dobrze napisana.
Na płycie tej, po raz pierwszy zastosowano rozwiązanie Dual Power czyli stabilizator napięcia. Rozwiązanie to, według inżynierów Gigabyte'a ma zapewnić zapotrzebowanie prądowe dla przyszłych procesorów Pentium 4 Socket 478. Jak to będzie w praktyce, przekonamy się dopiero gdy te nowe procesory trafią na rynek.
Warto też wspomnieć o zabezpieczeniu płyty przed spaleniem w przypadku gdybyśmy zamontowali na niej kartę pracującą wyłącznie z AGPx2 (3.3V).
Jeśli chodzi o instalację, konfigurację i testy to płycie tej nie można zarzucić absolutnie niczego. Wszystko przebiegło bez żadnych problemów.

Gigabyte GA-SQ800

Model GA-SQ800 jest najuboższym z serii ale przez to i najtańszym. Przy 8INXP wygląda dość skromnie ale jest tu wszystko co wystarcza typowemu użytkownikowi komputera. Instrukcja bez zarzutu, kable dla USB 2.0 są, także trzy porty Firewire na karcie wpinanej bezpośrednio do płyty głównej (zajmuje miejsce slotu PCI). Oprogramowanie Symanteca identyczne jak w modelu 8INXP. Brakuje natomiast wyprowadzenia SPDIF. Nie ma także Dual BIOSu.
A teraz sprawa najważniejsza czyli instalacja płyty oraz jej stabilność. Nie ma problemów ani z jednym ani z drugim. Na serwisie Benchmark.pl pojawiły się doniesienia o tym, że płyta strasznie się sypała z dwustronnymi pamięciami. Nie miałem pod ręką pamięci NO NAME ale miałem OCZ PC3500 oraz OCZ PC3000. W obu przypadkach były to pamięci dwustronne. W obu nie było absolutnie żadnych problemów ze stabilnością. Zarówno przy pracy w trybie Dual DDR400, 333MHz jak i po podkręceniu do 433MHz (PC3500) płyta była w pełni stabilna. Ewentualne problemy jakie były sygnalizowane musiały więc wynikać z kiepskiej jakości zastosowanych pamięci, a nie z winy płyty głównej. Pod względem stabilności jest to najlepszy chipset SiS'a z jakim miałem styczność do tej pory.

Strona 2 z 5 <<<12345>>>