2003-03-03 10:15
Gigabyte GA-8INXP (E7205) vs GA-SQ800 (SiS655)
Strona 2 - Zawartość
Gigabyte GA-8INXP
Płyta GA-8INXP jest dość bogato wyposażona. Posiada wszelkie niezbędne okablowanie, wyjście SPDIF, wyprowadzenia do podłączenia zewnętrznych urządzeń Serial ATA. Do tego na płycie jest zestaw oprogramowania firmy Symantec: Norton Internet Security, Norton Anti Virus, Norton Personal Firewall, Norton Privacy Control, Norton Parental Control, Ad Blocking. Instrukcja jest przejrzysta i dobrze napisana.
Na płycie tej, po raz pierwszy zastosowano rozwiązanie Dual Power czyli stabilizator napięcia. Rozwiązanie to, według inżynierów Gigabyte'a ma zapewnić zapotrzebowanie prądowe dla przyszłych procesorów Pentium 4 Socket 478. Jak to będzie w praktyce, przekonamy się dopiero gdy te nowe procesory trafią na rynek.
Warto też wspomnieć o zabezpieczeniu płyty przed spaleniem w przypadku gdybyśmy zamontowali na niej kartę pracującą wyłącznie z AGPx2 (3.3V).
Jeśli chodzi o instalację, konfigurację i testy to płycie tej nie można zarzucić absolutnie niczego. Wszystko przebiegło bez żadnych problemów.
Gigabyte GA-SQ800
A teraz sprawa najważniejsza czyli instalacja płyty oraz jej stabilność. Nie ma problemów ani z jednym ani z drugim. Na serwisie Benchmark.pl pojawiły się doniesienia o tym, że płyta strasznie się sypała z dwustronnymi pamięciami. Nie miałem pod ręką pamięci NO NAME ale miałem OCZ PC3500 oraz OCZ PC3000. W obu przypadkach były to pamięci dwustronne. W obu nie było absolutnie żadnych problemów ze stabilnością. Zarówno przy pracy w trybie Dual DDR400, 333MHz jak i po podkręceniu do 433MHz (PC3500) płyta była w pełni stabilna. Ewentualne problemy jakie były sygnalizowane musiały więc wynikać z kiepskiej jakości zastosowanych pamięci, a nie z winy płyty głównej. Pod względem stabilności jest to najlepszy chipset SiS'a z jakim miałem styczność do tej pory.